Analýza ministerstva spravedlnosti: Babiš ve střetu zájmů není, svěřenský fond je dostatečná záruka - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Analýza ministerstva spravedlnosti: Babiš ve střetu zájmů není, svěřenský fond je dostatečná záruka

, čtk,
Analýza ministerstva spravedlnosti: Babiš ve střetu zájmů není, svěřenský fond je dostatečná záruka
Zdroj: čtk

Svěřenský fond ze své podstaty nemůže být ovládanou osobou, o které mluví zákon o střetu zájmů. Uvádí to analýza ministerstva spravedlnosti, kterou úřad vypracoval v souvislosti s případem dotací pro holding Agrofert, který premiér Andrej Babiš (ANO) vložil do svěřenských fondů. Podle uniklého dokumentu právní služby Evropské komise může být Babiš ve střetu zájmů kvůli evropským dotacím pro Agrofert.

Ministerstvo uvádí, že zákon o střetu zájmů zakazuje poskytovat dotace nebo investiční pobídky společnostem, ve kterých veřejný funkcionář nebo jím ovládaná osoba vlastní alespoň čtvrtinový podíl. Podle zákona o obchodních korporacích ale ovládanou osobou může být pouze obchodní společnost, nikoli svěřenský fond. Podle tohoto výkladu by tedy svěřenské fondy, které spravují majetek Agrofertu a rozhodují o fungování holdingu, nemohly být ovládány Babišem podle toho, jak zákon vysvětluje slovo ovládání.

Ministerstvo také uvádí, že zákon o střetu zájmů by se mohl vztahovat na svěřenský fond v případě, kdy tento fond ovládá konečného příjemce dotací. V takovém případě by se ale zákonné omezení vztahovalo na správce fondu, nikoli na osobu, která do fondu vložila majetek.

Ministerstvo spravedlnosti analýzu vypracovalo na základě žádosti ministerstva pro místní rozvoj. Hovoří v ní obecně o právních normách a nekomentuje konkrétní případ Babiše a Agrofertu. V závěru také konstatuje, že mu nepřísluší podávat závazný výklad právních předpisy, protože toto právo náleží soudům. „Z tohoto důvodu je třeba výše uvedené stanovisko vnímat spíše jako orientační,“ uvedl úřad.


Přečtěte si: Neber dotace, neber dotace, neber dotace…

 Andrej Babiš se vyjadřuje ke kauze údajného únosu svého syna na Krym


Podle textu právní služby Evropské komise, který o víkendu unikl do několika evropských médií, by Babiš mohl být ve střetu zájmů a je podezřelý z porušení unijních pravidel kvůli dotacím pro holding Agrofert. V materiálu se píše, že Babiš má zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu. Podle zprávy hrozí, že Česko bude muset uhradit přinejmenším část z 82 milionů eur (2,1 miliardy korun), které byly Agrofertu vyplaceny letos.

Babiš obvinění odmítl a uvedl, že se chová podle zákona. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes po schůzce s Babišem, ministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem (za ANO) a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (za ANO) uvedla, že vracení dotací Agrofertu nyní nehrozí.

Přečtěte si také:

Andrej I. Nedotknutelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se natahuje

Hamáček: Soudní znalec znovu vyšetří Andreje Babiše mladšího

Matka Andreje Babiše mladšího žádá o ochranu své rodiny. Zkritizovala novináře

Babiš: Právník mé exmanželky podal trestní oznámení na Seznam Zprávy

Babišova exmanželka pro švýcarská média: Syn určitě nebyl unesen, otec ho přijel utěšit

Babiš: Syn je přesvědčen, že byl na Krymu nedobrovolně

Komentář: Koalice dotačního podvodu

ANO navzdory Babišově kauze posiluje, vyplývá z průzkumu. Polepšili si i Piráti

Ohodnoťte tento článek
Diskuze