Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Astratex posiluje management, novým ředitelem je Ladislav Bárta

Lídr na středoevropském trhu se spodním prádlem a plavkami Astratex posiluje svůj…

Zahradní domky dají vaší zahradě nový rozměr

Na konci zimy opět plánujeme zahradní práce. Avšak zahrada bez místa na relaxaci není…

Nebankovní půjčky prolamují svou neblahou pověst

Ještě nedávno bylo spojení nebankovní půjčky téměř sprostým slovem. Lidé se na ně dívali…

Neber dotace, neber dotace, neber dotace...

 Páral 24. listopadu 2018, 06:00  -  Pavel Páral
24. listopadu 2018, 06:00

S fenoménem Babiš se lze dlouhodobě vypořádat jedině ve volbách. To by však český volič musel pochopit, co je skutečným cílem jeho politické kariéry.

Andrej Babiš prokazuje vskutku kočičí životnost. Ale i kočka svých devět šancí jednou vyčerpá a lze tušit, že našemu premiérovi jich asi už moc nezbývá. A až nakonec svou politickou pouť ukončí, bude litovat, že se na ni kdy vydal, přestože to jeho majetku momentálně mimořádně svědčí a nějaký čas nejspíš ještě svědčit bude.

Čapí hnízdo, které kdysi v dokumentu Víta Klusáka Matrix AB označil za svůj nejlepší nápad, je pro něj dnes nejhorší noční můrou, přestože řada jeho dalších kontroverzních transakcí je třeba v řádech o nulu či dvě vyšší. A protože v případu jde o jeho nejbližší, bere to pochopitelně velmi osobně. Současné události jsou však jen důsledkem jeho vlastního dřívějšího chování, jakkoli si to odmítá připustit.

Každopádně jen z toho, že svého duševně nemocného a spoluobviněného syna uklidil mimo dosah orgánů činných v trestním řízení (diskuse, nakolik to bylo či nebylo nějaké omezování osobní svobody, či dokonce únos, je z tohoto pohledu irelevantní), je vidět, že se Andrej Babiš opravdu bojí. A také se ukazuje, nakolik již mocensky pronikl do policie a jak zesílil tlak na vyšetřovatele a zřejmě i státní zástupce. Někdo ve vedení policie například evidentně neměl zájem o vyšetření toho podivného únosu či poněkud zvláštních prázdnin na Krymu, a tak to nejen příkladně odflákl, ale zabránil i tomu, aby se o tom dozvěděl komisař Nevtípil, který kromě Andreje staršího obvinil i Andreje juniora a vede vůči němu trestní stíhání.


Státní zástupci: Že by Babiš ve Švýcarsku ovlivňoval svého syna? Toho se nebojíme


Nakolik toto podivně oddělené vyšetřování odpovídá současným policejním standardům, je ve hvězdách. Podobně zvláštní je velmi laxní postup dozorujícího státního zástupce při získání nezávislého posudku o psychickém stavu obviněného Babiše mladšího. Zvenku to vypadá jako zjevné zametání a maření vyšetřování.

Policisté poté, kdy byl brutálně zlikvidován šéf GIBS, odejit Nevtípilův šéf Trojánek a policejní prezident Tuhý si dobrovolně vybral trafiku na bratislavské ambasádě, nepochybně pochopili, kdo je teď tady šéf. Reportéři Seznamu TV jim do toho tak trochu hodili vidle, a to je asi jejich největší zásluha. Pokud byla kauza Čapí hnízdo potichu směrována k zastavení věci, tak teď to prostě nepůjde a žaloba na premiéra České republiky poputuje poprvé ve stoletých dějinách státu k soudu.

Udělá cokoliv

Policie řeší Čapí hnízdo už víc než dva roky a loni v srpnu padla obvinění. Z dosud zveřejněných informací lze usuzovat, že je dostatek důkazů dokládajících konečné vlastnictví Čapího hnízda po celou dobu jeho existence Andrejem Babišem starším. Dotace byla čerpána tudíž neoprávněně a o trestnosti tohoto konání by měl rozhodnout soud. To ale brzdí právě nemoci dvou obžalovaných Babišových dětí a jejich vyhýbání se standardnímu posouzení onemocnění nezávislým lékařem, které policie potřebuje, aby věděla, zda dotyčné osoby vůbec může dál stíhat. Ale také potřebuje vědět, zda je možné očekávat od nich nějaké relevantní svědecké výpovědi, které jsou klíčové pro posouzení subjektivní stránky trestného činu, tedy zda převod akcií byl skutečně konán s úmyslem získat dotaci.

Že Babiš podniká kroky, aby takovému vyšetření zabránil nebo ho oddálil, je z událostí posledních dnů víc než zřejmé. Pokud by tak konala soukromá osoba, byla by to legitimní strategie při obhajobě. Nicméně Babiš je premiér a již demonstroval svou moc nad bezpečnostními složkami opravdu hodně důrazně, což zavání schopností ze své funkce mařit či ovlivňovat vyšetřování.

Tuze drahá reklama

Politická moc, kterou stíhaný premiér disponuje, objektivně brání vyšetření i dalších kauz týkajících se jeho podnikání. Příkladem mohou být korunové dluhopisy vydané Agrofertem, jejichž nedaněný výnos je významným současným zdrojem příjmů Babišovy rodiny. Kvůli podezření, že šlo o účelovou operaci směřující ke krácení daně, vyhodil Babiše z vlády (přes všemožné obstrukce prezidenta republiky) premiér Bohuslav Sobotka. Policie k tomuto případu dostala anonymní trestní oznámení a začala vyšetřovat. Po Babišově vítězství ve volbách si případ pod sebe stáhla Národní centrála proti organizovanému zločinu a případ se vleče. Nyní u Obvodního státního zastupitelství v Praze 4 pokračuje prověřování z trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku.

Mimochodem její původní šéf Mazánek se po Babišově nástupu do premiérského křesla rovněž poroučel od policie. Podstatné pro posouzení kauzy bylo nepochybně i stanovisko finanční správy, které je samozřejmě předmětem daňového tajemství. Nicméně u veřejně činné osoby by měla mít veřejnost nárok přinejmenším se dozvědět, zda šetření prokázalo, že za dluhopisy bylo opravdu zaplaceno, a to nikoli z úvěru poskytnutého Agrofertem či jinou spřízněnou osobou. Zda Agrofert získané peníze skutečně použil na konkrétní investice v daném čase a zda byl úrok výhodnější než jiné úvěrové zdroje.


Babiš by měl skončit, myslí si většina Čechů. Premiér přichází i o své voliče


Podobně bez výsledku je zatím šetření případu financování Farmy Čapí hnízdo společnostmi ze skupiny Agrofert, které si u ní objednávaly reklamu a propagační předměty ve velmi neobvyklé výši. A v době, kdy farma údajně patřila Babišovým dětem, jí zadaly firmy z Andrejova holdingu reklamu za tři sta milionů korun, přestože hlavním předmětem činnosti Čapího hnízda byly pohostinství a hotelnictví.

Takovéto výdaje na reklamu považuje Finanční správa v běžných případech za velmi podezřelé a odmítá je uznat. V řadě případů byli podnikatelé, kteří jasně neprokázali odpovídající plnění, odsouzeni za daňové úniky k vysokým trestům. Ani v tomto případě nevíme, jak dopadlo šetření, přestože i zde padlo trestní oznámení. Tato záležitost má dokonce mezinárodní přesah, část oněch „reklamních výdajů“ totiž přitekla z Babišových německých firem, kde oprávněnost nákladů zkoumá německá finanční správa. A pokud by něco nebylo v pořádku, mohla by německá vláda disponovat kompromitujícím materiálem na českého premiéra. Přestože jde o spojence a blízkého obchodního partnera, není to z pohledu státního zájmu úplně banální záležitost.

Pan premiér beneficient

Andrej Babiš nemá jen opletačky s policií. Největším balvanem, který mu leží na krku, je gigantický střet zájmů a zneužívání pravomocí. Nejprve Transparency International a poté Piráti na něj před časem poslali udání do Bruselu, v němž argumentují, že ačkoli převedl své firmy do dvou svěřenských fondů, dál je ovládá a je jejich reálným beneficientem. Tudíž by tyto firmy neměly na základě platných pravidel pobírat dotace z fondů EU. Agrofert samozřejmě bude tvrdit, že Babiš není ovládající osobou, protože nedrží akcie, ale je nesporně beneficientem fondů a vybral za jejich správce osoby, které jsou s ním existenčně spojeny od začátku jeho podnikání. Že to byla chyba, mu už možná došlo.

Pravdou také je, že vláda, v níž Babiš seděl jako ministr financí, upravovala podmínky přidělování nenárokových dotací tak, aby se k nim v oborech chemie, potravinářství, či zemědělství dostaly i velké firmy, ačkoli do té doby byly určeny jen k podpoře malého a středního podnikání. Výsledkem je, že firmy z holdingu Agrofert prudce navýšily příjmy z dotací a na malé a střední podniky toho zbylo méně. Babišova obrana, že o tom on sám nerozhodoval, je lichá, protože jeho hnutí ANO bylo součástí vlády a spoluurčovalo její agendu a dotační politiku.

Brusel už jednou prostřednictvím protikorupčního úřadu OLAF Babišovi pořádně zatopil a může to udělat znovu, zvlášť pokud by nebyl dost proevropský. Dlouhodobě se však s fenoménem Babiš lze vypořádat jedině standardní politickou cestou ve volbách. Český volič zkrátka musí pochopit, co je skutečným cílem Babišovy politické kariéry. Pokud to za něj neučiní soudce v kauze Čapí hnízdo. Tomu je ale v našich aktuálních podmínkách dost těžké uvěřit.

Babiši, Romane, ukažte se! EU chce skoncovat se skrytým vlastnictvím firem

O kauze Andrej Babiš mladší čtěte více:

Hamáček: Soudní znalec znovu vyšetří Andreje Babiše mladšího

Matka Andreje Babiše mladšího žádá o ochranu své rodiny. Zkritizovala novináře

Babiš: Právník mé exmanželky podal trestní oznámení na Seznam Zprávy

Babišova exmanželka pro švýcarská média: Syn určitě nebyl unesen, otec ho přijel utěšit

Babiš: Syn je přesvědčen, že byl na Krymu nedobrovolně


Čtěte také

Čtvrtina se prodá, zbytek vyhodí. Ve sklárně Moser si úzkostlivě hlídají kvalitu

Sklárna Moser: čtvrtina se prodá, zbytek vyhodí

V Moseru dělají všechno ručně, úzkostlivě hlídají kvalitu a za výtvor si klidně řeknou o…

před 9 hodinami

 Deutsche Bank a Commerzbank

Tragédie Deutsche Bank. Německý gigant čeká boj o přežití

Ještě nedávno nejrespektovanější finanční ústav evropského kontinentu čeká rozhodující…

před 10 hodinami

 Muži s bitcoinem. Ondřej Klofáč (vlevo) a Pavel Pulkráb se postili do zprostředkování obchodu s virtuálními měnami. Zabývají se zhruba dvacítkou z nich s největší kapitalizací.

Po padesátce zrychlit: zkušení byznysmeni vydělávají na kryptoměnách i aplikacích

Tyhle padesátníky ještě nikdo z oběhu nestáhl a chystají se znovu měnit svět.

před 11 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 12 | Průměrné hodnocení: 3.33

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Poradna plná daňového přiznání
Kouříte zdravě aneb jakým rizikem jsou náhražky cigaret?
Přes 371 tisíc domácností loni změnilo dodavatele. I proto, že se zdražovalo
Neomezená mobilní data nejsou a ani nebudou
Otcovská dovolená v roce 2019
Auta
Volvo XC90 se po faceliftu nezměnilo, nově ale maskuje…
První opravdová Cupra se jmenuje Formentor a sází na plug-in hybridní pohon
Audi Q8 může mít výkon 330 koní také v kombinaci s dieselem. Stačí vznést požadavek na obvyklé místo
Jak chrání SUV chodce? Forester a RAV4 na výbornou, BMW X1 v podstatě vůbec
Srovnání pokut u nás, v Rakousku, Německu a na Slovensku: Koho bolí nejvíc?
Technologie
Srovnání pokut v sousedních zemích. Kde řidiči platí nejvíc?
Nvidia vydala GeForce GTX 1660 Ti: Turing s „RTX Off“, ale levnější. Jak dopadl?
Cnews FM: Strach z vývoje Windows 10 a protispotřebitelské výroky ministerstva [podcast]
Moneta ještě pořád chce koupit Air Bank, zaplatila by ale méně
Šeptanda: Microsoft ukáže nový Xbox již v červnu na E3
Hry pro příležitostné hráče