Merkelová versus bavorský střelec - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Merkelová versus bavorský střelec

,
Merkelová versus bavorský střelec
Zdroj: Mladá fronta

Německá vláda prochází hlubokou krizí. Pád kancléřky však zdaleka jistý není.

S Angelou Merkelovou se nedá pracovat, pronesl údajně ministr vnitra Horst Seehofer. Spory mezi ním a kancléřkou o podobě migrační politiky dosáhly té míry, že pád vlády se zdá nevyhnutelný. Pokud Merkelová v rozporu s očekáváními nepřiveze z evropského summitu tento čtvrtek dohodu o společné azylové politice, tolikrát předpovídaný konec kancléřky podle mnohých konečně nastane.

To sice není nereálný scénář, zakládá se však na černobílém vidění německé politiky a vnímání Merkelové jako vítačky a Seehofera jako odpůrce migrace, jehož dlouhodobá kritika bude neúspěchem summitu potvrzena. Skutečnost je samozřejmě složitější.

Dnešní kancléřka už dávno není tou z podzimu 2015, která do země pustila stovky tisíc uprchlíků. Od té doby rozjela osvědčenou strategii spočívající v převzetí témat politických oponentů, kterou mistrně ovládá podobně jako Andrej Babiš. Sociální demokraté v obou zemích by mohli vyprávět. Azylové právo se pod Merkelovou značně zpřísnilo, počet příchozích uprchlíků citelně poklesl a nemálo z nich bylo vráceno do země původu.


Migrace jako osudové téma: Merkelová vyzývá země EU k dohodě

 Angela Merkelová


To přirozeně ubralo argumenty Seehoferovi, který se léta profiluje jako hlavní odpůrce migrace v rámci dvojpartajní koalice CDU/CSU. Zvlášť když i on jako ministr vnitra je pod palbou kritiky kvůli skandálu kolem udělování azylu lidem, kteří na něj neměli právo.Zarputile se tak drží dílčího tématu vracení uprchlíků, kteří už byli registrováni v jiné evropské zemi. S tím přitom souhlasí i Merkelová, rozpor panuje jen ve formě.

Seehofer může navíc hodně ztratit.Rozpad CDU/CSU by byl prakticky nevyhnutelný.Merkelová by se však mohla domluvit na pokračování koalice bez Seehoferovy bavorské CSU se Zelenými. A voliči by vytrestali CSU jakožto viníka pádu vlády v podzimních bavorských volbách, o které Seehoferovi především jde. Že se nakonec „Crazy Horst“ uklidní, je tedy více než pravděpodobné.

Čtěte další komentáře Jana Brože:

Digitální vzkaz z onoho světa

Česko-rakouský problém: nejdříve jádro, teď i plyn

Když se neexistující problém stane problémem

Česká energetika bez šťávy

Nerozdělení ČEZ odsouvá dostavbu jaderných elektráren do oblasti fantasmagorie

Že alkohol zdražuje? Ale kdeže…

Evropský úder řepce

Žadonit o výjimky se nevyplácí

Česko pohledem zvenku: korupci nahradil czexit

Šizený lančmít napáchal obrovské škody. Zákaz přichází pozdě