Bezos fandí očkování. Amazon Prime přestal nabízet filmy o škodlivosti vakcín - Euro.cz

Přihlášení

Bezos fandí očkování. Amazon Prime přestal nabízet filmy o škodlivosti vakcín

, adk,
Bezos fandí očkování. Amazon Prime přestal nabízet filmy o škodlivosti vakcín
Zdroj: Profimedia.cz

Amazon stáhl ze své streamovací služby Prime „dokumentární“ filmy natočené odpůrci očkování. Technologický gigant se k tomu rozhodl poté, co kalifornský kongresman Adam Schiff zveřejnil otevřený dopis, ve kterém zkritizoval Amazon za postoj k tomuto druhu informací.

Amazon v pravidlech pro službu Prime stanovuje, „že zakazuje obsah, který propaguje, podporuje nebo navádí diváka k tomu, aby se zapojil do nebezpečných nebo škodlivých aktivit,“ uvedl web BuzzFeed News, který na případ upozornil. Schiff se Amazonu ptá, zda filmy, které obsahují „medicínsky nepřesné informace o očkovacích látkách, neporušují pravidla platformy“.

Ačkoliv filmy již není možné shlédnout online, jsou na Amazonu stále k zakoupení na DVD. Algoritmy společnosti navíc doporučují další snímky s „konspirační tématikou“. Filmy zabývající se ilumináty, údajným globálním sionistickým spiknutím či neoficiálním výkladem událostí z 11. září jsou na Amazonu zařazeny v sekci Dokumenty.

Již dříve uspěl Schiff se svými dopisy u konkurentů Amazonu – Facebooku a Googlu. Kongresman v dopisech adresovaných šéfům obou firem vyjádřil znepokojení nad šířením informací, které „odrazují rodiče od vakcinace dětí, přispívají k poklesu míry proočkovanosti, a mohly by tak zvrátit pokrok při potírání nemocí“.


Vědci nabourávají zažité představy: antibiotika není nutné vždy dobírat

ilustrační foto


Facebook na výzvu zareagoval prohlášením, že podniká kroky k omezení šíření zdravotních dezinformací na stejnojmenné sociální síti. Portál YouTube v reakci odřízl řadu kanálů odpůrců očkování od příjmů tím, že z nich odstranil reklamy. Tvůrci videí tak již nebudou moci na svém obsahu na platformě vydělávat. Do těchto videí navíc YouTube přidal informační panel s odkazem na heslo na Wikipedii vysvětlující dopady nízké proočkovanosti a také mýty spojené s vakcínami.

Larry Cook, který stojí za jedním z dotčených kanálů, prohlásil, že svůj obsah přesune jinam. „Je … nešťastné, že YouTube nevidí hodnotu inzerentů oslovujících širokou a prosperující demografickou skupinu lidí věřících v alternativní medicínu, holistickou přírodní léčbu,“ napsal Cook.

Nízká proočkovanost společnosti vede k šíření nemocí, které byly dříve pod kontrolou, protože díky vysoké míře proočkovanosti byli chráněni i neočkovaní jedinci. Americký stát Washington vyhlásil stav nouze z důvodu šíření spalniček. V Česku se za první dva měsíce roku nakazilo touto nemocí 170 lidí, uvedl Státní zdravotní úřad.

Nákaza se objevila například na urgentním příjmu v nemocnici v Motole, kvůli nakaženému zaměstnanci byla dočasně uzavřená i restaurace v Poslanecké sněmovně. Kvůli spalničkám musela začátkem března omezit výrobu trutnovská pobočka Siemensu. „Hospitalizováno je asi 20 osob,“ uvedli krajští hygienici.

Přečtěte si také:

Očkování a autismus: vědci vyvracejí tvrzení o škodlivosti vakcinace

Odpor k očkování ohrožuje lidstvo. Milionům úmrtí se dá předejít, uvádí WHO

Proti pandemiím chřipky. Google podpořil univerzální vakcínu

Dobrá zpráva pro muže. Čeští lékaři tvrdí, že rakovinu prostaty vyléčí u 99 procent pacientů

Jen pro vyvolené. Pojišťovny nechtějí platit genovou terapii

Nemorální sliby. Zázračný lék na rakovinu neexistuje, varují onkologové

rakovinné buňky, ilustrační foto