Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Spalovna Malešice, ilustrační foto
Spalovna Malešice, ilustrační foto
Autor: Archiv MF

Více odpadků do Malešic. Pražské služby chtějí navýšit kapacitu spalovny

David Tramba 18. července, 15:51  -  David Tramba
 Spalovna Malešice, ilustrační foto
Spalovna Malešice, ilustrační foto
Autor: Archiv MF
18. července, 15:51

Správně se jim má říkat zařízení na energetické využití odpadu neboli ZEVO, mezi lidmi jsou však známé hlavně pod stručnějším názvem spalovny. V Česku jsou nyní v provozu celkem čtyři. Největší z nich se nachází v Praze-Malešicích a bude se dále rozšiřovat. Podnik Pražské služby plánuje navýšit kapacitu z 330 na 394 tisíc tun spáleného odpadu ročně.

Příslušné oznámení podnik vlastněný městem Prahou předal Ministerstvu životního prostředí, které posoudí dopad záměru na ovzduší a obyvatele (tzv. řízení EIA). Podle dokumentace k záměru mají navzdory vyššímu objemu spalování klesnout emise oxidu uhelnatého, oxidů dusíky i dalších škodlivých látek do ovzduší. Více spáleného odpadu naopak přinese nárůst objemu vyrobeného tepla (o pětinu na 1,09 milionu gigajoulů) a elektrické energie.

Snížení emisí bude možné díky modernizaci ZEVO Malešice za 2,8 miliardy korun, která již probíhá. Během let 2018 až 2022 zde Pražské služby postupně vymění všechny čtyři kotle i technologie čištění spalin. Staré kotle jsou totiž po více než dvaceti letech provozu na konci své životnosti. Vzhledem k nákladnosti projektu se budou muset Pražské služby zadlužit. Půjčí si nejméné 1,1 miliardy korun od ČSOB a dalších 500 milionů korun by měla vynést emise dluhopisů.