Že alkohol zdražuje? Ale kdeže… - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Že alkohol zdražuje? Ale kdeže…

,
Že alkohol zdražuje? Ale kdeže…
Zdroj: Mladá fronta

Špatná zpráva pro milovníky lihovin. Alkohol v dubnu zdražil meziročně o 4,2 procenta, a byl tak jednou z položek, která táhla inflaci nahoru nejvíce. Pokud se však podíváme na ceny s delším časovým odstupem, zjistíme, že ceny alkoholu peněženky českých domácností příliš nezatěžují.

Lihoviny byly v dubnu o 5,1 procenta dražší než loni, víno o 3,6 procenta a pivo o 3,5 procenta, tvrdí aktuální statistika ČSÚ. Zdražení souvisí obecně s rostoucími příjmy a větší ochotou spotřebitelů utrácet, a tedy i větší ochotou obchodníků zdražovat. V případě piva pak pravděpodobně sehrála roli i začínající letní sezóna a s tím spojená vyšší poptávka. (I když je otázkou, zda současná suchách vedra už nejsou i pro pivaře příliš a část z nich nepřejde k méně těžkým rádlerům, ciderům, případně nealku, jak tomu obvykle bývá na vrcholu léta.)

Pokud však srovnáme ceny alkoholu (za březen) za posledních pět let zjistíme, že mezi výrobci alkoholu jsou pouze dva jasní výherci: vinaři a Karlovarská Becherovka. Pouze pouze jejich produkce zdražuje kontinuálně od roku 2012.

Ceny rostly jak u bílého, tak červeného vína. I když u červeného moku je nutné zaplatit stále více, bílé se cenám červeného v posledních letech přibližuje. Teorií autora Reaktoru je, že tuzemské červené víno nemá mezi Čechy příliš dobrou pověst, a cenový průměr tak zvyšují o něco dražší zahraniční produkty. Popularita českého a moravského bílého oproti tomu díky úspěšným marketingovým kampaním vinařů roste a s ní i ceny.


Čtěte také:

Krize se nekoná: objem vyrobeného piva v Česku od roku 2011 stoupal. Až do loňska

Pivem vycpaná veverka, ležák ze sudu po whisky. Jaká jsou nejdražší piva světa?

Svého času nejsilnější pivo světa s 55 procenty objemu alkoholu. End of History skotského pivovaru Beer Dog s vypreparovanou veverkou, která přirozeně uhynula.


Zatímco však ceny tichého vína rostou jen o koruny, u šumivého vína už mluvíme o desetikorunách. Litr sektu zdražil za posledních pět let o více než třicet korun, citelněji se změnily cenovky jen u zmíněné Becherovky. Tuzemskému trhu šumivých vín léta dominuje Bohemia Sekt. Stejně jako u bylinného likéru z Karlových Varů jde o produkt, který nesmí chybět při oslavách většiny českých domácností a řetězce si nemohou dovolit ho nemít v regálech. Oproti ostatním nápojářům tak mají oba výrobci lepší vyjednávací pozici při cenovém přetahování s obchodníky.

Tím však viditelné zdražování alkoholu vesměs končí. Některé destiláty si cenu drží, jiné zase stojí sice více než před rokem, ale méně než před dvěma. Viditelně zlevnila vodka. Ceny piva se v uplynulých letech zvedly, ale nikoliv tak, že by to někoho zabolelo.

A to by měla být důležitá zpráva pro spotřebitele. Pivo má totiž ve spotřebním koši výrazně větší váhu než třeba máslo, mouka nebo vejce, které meziročně zdražily o více než deset procent.

Přečtěte si další komentáře Jana Brože:

Evropský úder řepce

Žadonit o výjimky se nevyplácí

Česko pohledem zvenku: korupci nahradil czexit

Šizený lančmít napáchal obrovské škody. Zákaz přichází pozdě

Prokletý palác Na Františku

Slevy na železnici? Wir schaffen das nicht

Osobní prohra užitečného ňoumy Zemana