Nejdražší piva na světě - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Pivem vycpaná veverka, ležák ze sudu po whisky. Jaká jsou nejdražší piva světa?

,

Pivo je po vodě a čaji nejoblíbenějším nápojem na světě. Můžete si koupit chmelový nápoj za pár korun v supermarketu, nebo za něj utratit pořádnou sumu peněz. Jaká nejdražší piva jsou na světě k mání?

Většina drahých piv zraje podobně jako whisky nebo víno v dřevěných sudech a je jich vyrobeno pouze limitované množství. Americký internetový obchod s alkoholem Saucey ukázal nejdražší piva světa, která si můžete objednat domů. Jaká to jsou?

1: Lost Abbey Cable Car Kriek

Cena: 18 922 korun

Objemové procento alkoholu (ABV) v tomto pivu dosahuje sedmi procent. Pivo uvařil v roce 2011 kalifornský pivovar Lost Abbey. K dipozici bylo 60 lahví. Prvních 60 zákazníků si v té době mohlo pivo koupit za 50 dolarů (1025 korun).

Nyní je lahev o objemu 750 mililitrů těžké sehnat, i proto se cena piva American Wild Ale pohybuje tak vysoko a blíží se hranici jednoho tisíce dolarů. Chuť má údajně nádech sladkých třešní a recenzenti oceňují extrémně vysokou pitelnost.

Prohlédněte si nejdražší piva na světě:

2: Brewdog End of History (Belgian Blond Ale)

Cena: 15 683 korun

Zřejmě se jedná o jedno z nejvíce ujetých piv světa. Objemové procento alkoholu dosahuje 55 procent, čehož se docílí vymrazením vody z piva. Lahev o objemu 650 ml je obalena kůží skutečné veverky.

Pivo uvařil skotský pivovar BrewDog v roce 2010 a nápoj vyvolal protesty ze strany ochránců přírody, kteří pivo označili za perverzní. I když byl produkt rychle vyprodán, americký obchod má Konec světa v podobě vycpané veverky k dipozici.


Jeden pivovar týdně. V Česku už je 400 minipivovarů:

Minipivovary: Česko má novou turistickou atrakci

 Pivovar Kytín


3: Samuel Adams Utopias

Cena: 4080 korun

Pivo amerického pivovaru Samuel Adams z Bostonu bylo uvařeno v roce 2017. Lahev za dvě stě dolarů má obsah 750 ml a 28 procent alkoholu. Série Utopias má 13 tisíc lahví. Každý rok je jiná.

Cena odpovídá složité výrobě piva a jeho staření v sudech po tvrdém alkoholu nebo vínu. V tomto případě po skandinávské pálence Aquavit, ochucené například kmínem nebo koprem.

4: The Bruery Papier

Cena: 2050 korun

Lahev o objemu 750 ml obsahuje stařené pivo s obsahem alkoholu 14,5 procenta. Minipivovar The Bruery leží v okrese Orange v Kalifornii. Pivo Papier uvařené ve stylu anglického Old Ale bylo vytvořeno k prvnímu výročí založení pivovaru v roce 2009. V té době se prodalo 24 lahví po sto dolarech za kus.

5: 3 Floyds Brewing Co. Bourbon Barrel Aged Dark Lord

Cena: 1025 korun

Pivo je stařené po dobu jednoho roku v sudech po bourbonu. Nápoj má 15 procent alkoholu. Pivovar 3 Floyds Brewing Co. leží v americkém státě Indiana. Speciál Russian Imperial Stout se vaří jednou ročně. Při vaření se používá káva nebo mexická vanilka.

Pivo za 10 milionů
Nejdražším pivem historie, které se prodalo na aukci, je lahev Allsopps´s Arctic Ale, kterou si vezla britská výprava do arktické oblasti v roce 1875. Neporušená lahev piva se z neúspěšné polární výpravy vrátila a v roce 2015 byla vydražena aukční síní Trevanion and Dean za 503 300 dolarů (10,3 milionu korun). Ještě v roce 2007 se dostala na portálu eBay za 304 dolarů (6 232 korun).

Pozn.: pro přepočet jsme použili kurz ČNB ze dne 28. 3. 2018 (1 dolar = 20,50 koruny).

Dále o pivu čtěte:

Češi zůstávají s odstupem největšími pivaři. Na druhé místo se propili Rakušané

Minirevoluce. Malé pivovary se v tichosti slučují do skupin

Neduživé zrno. Měnící se klima ničí český slad

Majitel minipivovaru Kněžínek: Už mě nebavilo kupovat si pivo

 František Kněžínek