Trump zrušil Obamovu regulaci neúsporných žárovek. Pobouřil ekology - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Trump zrušil Obamovu regulaci neúsporných žárovek. Pobouřil ekology

,
Trump zrušil Obamovu regulaci neúsporných žárovek. Pobouřil ekology
Zdroj: čtk

Americké ministerstvo energetiky zrušilo přísnější standardy účinnosti pro žárovky, jež zavedla Obamova administrativa. Regulace měla platit od ledna 2020.

Přísnější pravidla pro neúsporné žárovky, které zavedla vláda Baracka Obamy s účinností od ledna 2020, současný prezident Donald Trump ruší. Ministerstvo energetiky oznámilo, že žárovky, jež se používají ve veřejném osvětlení a v domácnostech, nemusí splňovat přísnější standardy energetické účinnosti.

„Co se ušetří, nestojí za to,“ vysvětlil Trump. Tvrdí, že regulace obtěžuje zákazníky a vyšší náklady na pořízení nových žárovek nestojí za uspořené peníze. Přísnější normy měly omezit používání tradičních žárovek a výrazně zvýšit používání LED žárovek. Měly se vztahovat na tři miliardy žárovek, což je asi polovina všech žárovek používaných v USA.

Používáte ještě žárovky se žhavým vláknem?

Ekologické organizace namítají, že zákaz používání neúsporných žárovek by vedl k výrazným úsporám elektřiny a snížení produkce skleníkových plynů. „Nedává žádný smysl zrušit standardy pro používání úsporných žárovek, jež šetří domácnostem peníze za elektřinu a snižují emise skleníkových plynů,“ reagoval šéf společnosti Appliance Standards Awareness Project Andrew deLaski. Organizace prosazuje zlepšení standardů energetické účinnosti spotřebičů.

Zástupci ekologických organizací v Kalifornii, jež má od začátku roku 2018 přísnější standardy než požaduje federální legislativa, doufají, že krok ministerstva nebude mít vliv na regulaci v tomto státě. „Ti, kdo podporují toto špatné rozhodnutí, v zásadě hájí právo jednotlivců plýtvat omezenými přírodními zdroji a znečišťovat společné životní prostředí. S tím Kalifornie nesouhlasí,“ zdůraznil J. Andrew McAllister z kalifornské energetické komise.

Přísnější pravidla pro energetickou účinnost odmítala americká asociace výrobců elektrických spotřebičů. Regulace by ohrozila pracovní místa ve Spojených státech a omezila výběr zboží pro zákazníky.

Dále čtěte:

Symbol „bruselského diktátu“: od zákazu žárovek uplynulo 10 let, efekt je sporný

Bionafta a jiné bioomyly: paliva, která často devastují životní prostředí

Evropa se chystá obrátit naruby finanční svět. Důležité nemají být výnosy, ale ekologičnost investic

 Banky pod zelenou kuratelou, ilustrační foto