Symbol „bruselského diktátu“: od zákazu žárovek uplynulo 10 let, efekt je sporný - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Symbol „bruselského diktátu“: od zákazu žárovek uplynulo 10 let, efekt je sporný

,

Před deseti lety rozhodla Evropská komise o konci žárovek s wolframovým vláknem. Nařízení vstoupilo v platnost v září 2009. Opatření, které mělo za cíl snížit spotřebu energie, vyvolalo v té době velkou kritiku. Jeho efekt na spotřebu domácností je sporný. Nepochybným výsledkem je ale zlevnění LED žárovek, které ovládly trh.

Klasické žárovky musely skončit zejména kvůli tomu, že až 95 procent spotřebované energie převáděly na teplo, pouze 5 procent na světlo. Nejprve byly zákazem postiženy žárovky o příkonu 100 wattů a silnější.

Chybí vám staré žárovky v obchodech?

Tehdejší český prezident Václav Klaus vyzval občany, aby se předzásobili. Mluvilo se o bruselském diktátu a žárovkovém socialismu. Nařízení nicméně iniciovaly členské státy, ale od té doby se traduje, že je zákaz žárovek jedním z důkazů zbytečné bruselské byrokracie a šikany.

V roce 2009 se prodeje žárovek před zákazem zvýšily v Německu a Rakousku o 150 procent. Spotřebitelům vadilo, že úsporné žárovky vydávají chladnější a nepřirozené světlo. Kritizován byl i vysoký obsah rtuti v úsporných žárovkách. Mnoha lidem teplé žlutavé světlo v pokojích chybí, zákaz tradičních žárovek kritizovali i galeristé nebo fotografové.


Čtěte také: Evropa se chystá obrátit naruby finanční svět. Důležité nemají být výnosy, ale ekologičnost investic

 Banky pod zelenou kuratelou, ilustrační foto


První úsporné žárovky byly oproti dnešním technicky nedokonalé, proto byla prvotní kritika spotřebitelů pochopitelná, tvrdí Thomas Engelke z německé spotřebitelské organizace Verbraucherzentrale Bundesverband.

V současnosti už existují LED svítidla s možností nastavení barvy světla. LED žárovky spotřebovávají až o 85 procent méně energie než klasické žárovky, mají také delší životnost. „LED žárovky chrání vaši peněženku i životní prostředí,“ zdůraznil Engelke. Od září 2018 se zákaz rozšířil i na prodej halogenových žárovek.

Christoph Mordziol z berlínského Spolkového úřadu pro životní prostředí hodnotí rozhodnutí EU zakázat v roce 2009 žárovky jako sporné. Zejména kvůli tomu, že pro spotřebitele v domácnosti není klíčový poměr jasu žárovky k příkonu. V roce 2010 byla svítidla LED o 75 procent dražší než nyní a neexistovala dostupná náhrada za tradiční žárovky. „Tento přístup nebyl ideální, ale nakonec jsou jeho dopady pozitivní,“ dodal.

Přechod zemí EU na LED žárovky má ušetřit ekvivalent roční spotřeby elektřiny Portugalska. Evropská komise v roce 2009 uvedla, že do roku 2020 by se mělo nařízením ušetřit 39 TWh elektřiny.

Zda zákaz tradičních žárovek snížil spotřebu elektřiny domácností, se nedá ze statistik vyčíst. Není jasné, kolik domácností přešlo na úspornější žárovky, případně zda si lidé nepořídili více svítidel. Zákaz každopádně pomohl ke zlevnění LED žárovek.

Obecně ze statistiky Energetického regulačního úřadu vyplývá, že v České republice spotřeba elektřiny neklesá. V roce 2009 byla čistá spotřeba elektřiny v ČR 57,1 TWh, o rok později 59,3 TWh. V roce 2017 dosáhla 61,9 TWh. Domácnosti se na celkové spotřebě podílejí 26 procenty.

Žárovku s uhlíkovým vláknem si nechal patentovat Thomas Edison před 140 lety v roce 1879. Vlákno bylo původně uhlíkové z bambusu, později se začalo používat wolframové kvůli odolnosti k vysokým teplotám. V českých zemích žárovku prvně použil Robertův cukrovar v Židlochovicích v roce 1880.

Dále čtěte:

100 let republiky: od malých zdrojů k Temelínu a zase zpět

Uhni, uhlí. Ve finančních ústavech roste odpor vůči fosilním palivům

Melouni všech zemí, spojte se. Energetická politika míří k marxismusu-leninismu

Bionafta a jiné bioomyly: paliva, která často devastují životní prostředí

 Pole s řepkou, ilustrační foto

Ohodnoťte tento článek
Diskuze