Menu Zavřít

Fárat se bude. OKD chce prodloužit těžbu do roku 2030

11. 9. 2019
Autor: Jan Hrouda/Euro

Vedení státem ovládané těžební společnosti OKD podalo žádost o posouzení těžby černého uhlí na Karvinsku až do roku 2030. Tedy o sedm let déle, než se dosud předpokládalo. Přitom po bankrotu OKD v květnu roku 2016 byl schválen záměr postupného útlumu těžby do roku 2023. Původně s tímto scénářem počítal i stát, který doly v loňském roce převzal.

Návrh OKD nyní v procesu vyhodnocení dopadů (EIA) posoudí ministerstvo životního prostředí. „Návrh na posouzení dopadů těžby je nezbytný pro možné další pokračování těžby černého uhlí po roce 2020. Vzhledem k poměrně dlouhému procesnímu řízení jsme proto v předstihu ministerstvo požádali o horizont výhledově až do roku 2030. O těžbě za horizont roku 2023 rozhodnuto nebylo,“ upozornil mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Navzdory těmto plánům se tradiční odběratelé karvinského uhlí - ČEZ, Veolia Energie a také ocelárny v Ostravě a Třinci - musejí připravit na postupný útlum dodávek. Podle dokumentace předložené OKD bude možné těžbu udržet na hodnotách okolo čtyř milionů tun jen do roku 2023. V roce 2027 předpokládaná produkce klesne na 2,5 milionu a v roce 2030 na pouhých 1,6 milionu tun.


Čtěte také: Soumrak uhelné éry. Tykačovy uhelné doly se loni propadly do ztráty


 Produkce černého uhlí v Česku

Budoucnost těžby určí hlavně vývoj ceny energetického a koksovatelného uhlí na světovém trhu. Pád cen v období let 2012 až 2015 přivedl (spolu s nadměrným vysáváním zisků ze strany vlastníků) OKD do bankrotu. Od poloviny roku 2016 do loňského července vylétla cena energetického uhlí na dvojnásobek.

Problém je, že od té doby opět o 40 procent klesla.

Měla by Česká republika zakázat používání uhlí?

Čtěte také:

Znečišťovatelé budou moci vypouštět až 40 procent rtuti nad limit

Požadují výjimky, podávají žaloby: energetiky tráví rtuť

CIF24

Uhelné elektrárny škodí ovzduší více než hutě, největším znečišťovatelem Česka jsou Počerady

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).