Vlažné tempo: obrana hledá náměstka pro vyzbrojování už pět měsíců - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vlažné tempo: obrana hledá náměstka pro vyzbrojování už pět měsíců

,

Přestože chce letos Lubomír Metnar uzavřít strategické kontrakty za více než 75 miliard, resort stále nemá plnohodnotného náměstka pro vyzbrojování.

“V tuto chvíli nelze stanovit, k jakému datu bude nový náměstek jmenován,” reaguje Marek Vala z tiskového oddělení ministerstva obrany. I když se odvolává na pravidla výběrových řízení, pět měsíců trvající výběr přece jen překvapuje. Zvlášť v situaci, kdy resort musí bleskově uzavřít zásadní obchody včetně nákupu 210 bojových vozidel za 53 miliard korun, tuctu vrtulníků až za 18 miliard či radarů MADR za 2,9 miliardy bez DPH.

Podle Valy jsou nyní ve výběrovém řízení na náměstka pro vyzbrojování čtyři lidé, během následujících týdnů je čekají pohovory s komisí. Jde už o druhé řízení, první tendr nakonec ministerstvo obrany zrušilo.


Čtěte komentář: Metnar selhává. Tlačí obranu do maléru


Personální změny se řeší od loňských Vánoc, kdy se z resortu klidil dlouholetý šéf vyzbrojování Daniel Koštoval. Ministr Lubomír Metnar (za ANO) pak dočasně pověřil řízením sekce úředníka Filipa Říhu. Metnar mladému kolegovi věří a stále reálněji se jeví, že se Říha nakonec stane i plnohodnotným náměstkem. Jen přesný termín zatím nikdo neřekl.

Ostatně další blízká a mladá – a navíc dlouholetá – Metnarova spolupracovnice Kateřina Suchoňová se od 1. června stala náměstkyní pro řízení organizací a ze své pozice nyní bude dohlížet i na fungování státních podniků LOM Praha a VOP CZ.

Přečtěte si také:

Jak vypnout autopilota. Tendr na obrněnce může skončit průšvihem

Metnarovi stojí další kontrakt. Nákup obrněnců Titus za 6,5 miliardy

Válka barev. Němci kvůli 53miliardovému českému tendru přestříkali své bojové vozidlo

Hra na nakupování: armádní kontrakty jsou nad síly hnutí ANO

Ani napotřetí. Přilby pro české vojáky v testech opět selhaly

Komentář: Politici na nákupech

Co tím myslíte? Zájemci o 53miliardový tendr zavalili obranu desítkami dotazů

Komentář: Armádní nákupy: než se obchod schválí, technika je zastaralá