Metnar selhává. Tlačí obranu do maléru - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Metnar selhává. Tlačí obranu do maléru

,
Metnar selhává. Tlačí obranu do maléru
Zdroj: Euro

Když nad profesionalitou vítězí osobní vazby a přátelství, přichází začátek konce. A v téhle situaci je nyní ministerstvo obrany.

Pokud si někdo po odchodu ministra Martina Stropnického a jeho blízkého přítele a zároveň náměstka pro vyzbrojování Daniela Koštovala oddechl, že skončily doby, kdy na obraně nebyly důležité dovednosti, nýbrž kamarádství, teď se opět probral. Hnutí ANO má zřejmě nepotismus vepsaný do své DNA.

Aktuálně se to ukázalo na jmenování Kateřiny Suchoňové, dlouholeté spolupracovnice Lubomíra Metnara, náměstkyní sekce pro řízení organizací. Samozřejmě nejde o tak důležitý post, jako je například ekonomická sekce nebo vyzbrojování, nicméně kontroverzní krok je to velmi citelný.

A nerozptýlí jej ani tisková zpráva ministerstva, kde se mluvčí snaží až přehnaně okatě zdůraznit, že nešlo o tlačenku natož rozhodnutí z přímého pokynu Lubomíra Metnara. “Byla úspěšná ve výběrovém řízení vyhlášeném v březnu letošního roku, jehož závěrečné fáze (pohovor s komisí) se účastnili tři kandidáti. Jejich znalosti a schopnosti posuzovala nezávislá komise jmenovaná státním tajemníkem ministerstva obrany podle zákona o státní službě. Na návrh státního tajemníka byla následně uzavřena dohoda o výběru nejvhodnějšího uchazeče,” stojí v oznámení.


Hra na nakupování: armádní kontrakty jsou nad síly hnutí ANO


Otázky ale vyjádření rozhodně nerozptýlilo. Kateřinu Suchoňovou si Metnar na resort přivedl hned loni v červnu, když se stal ministrem obrany. Z tehdy sedmadvacetitelé ženy udělal bleskově svou politickou náměstkyni. Jejich cesty se přitom sešly už dávno předtím na ministerstvu vnitra, kde Metnar vládl během předchozí vlády Andreje Babiše. Metnar jí věřil natolik, že ji na vnitru pověřil řízením své kanceláře.

A hned od vstupu obou na obranu bylo jasné, že Suchoňová politickou náměstkyní nebude donekonečna. Ostatně i sám Metnar mluvil o tom, že jde jen o dočasné řešení. Suchoňová totiž patří k těm několika lidem, k nimž má Metnar absolutní důvěru. Patří prostě k velmi úzkému okruhu lidí, kteří budou s Lubomírem Metnarem putovat všude tam, kam ho rozkazy Andreje Babiše v budoucnu ještě zavanou.

I proto se zdá, jakoby ona “nezávislá komise” jen splnila něčí přání. A nejvíc uškodila samotné Kateřině Suchoňové, která možná skutečně byla tím nejlepším kandidátem v tendru. To už se ale nikdy nikdo nedozví.

Čtěte další články Ondřeje Stratilíka