zavřít

Ty to zvládneš.cz - NEPOZORNOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Vybíráte vysokozdvižné vozíky? Prověřte si, jak je to s jejich servisem

Dobré zařízení nestačí. U manipulační techniky to platí rovněž. Důležitý je i kompletní…

 ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: shutterstock

Hra na nakupování: armádní kontrakty jsou nad síly hnutí ANO

Ondřej Stratilík 18. května 2019, 19:00  -  Ondřej Stratilík
 ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: shutterstock
18. května 2019, 19:00

Vyzbrojovací zakázky nezvládá ani třetí Babišův ministr obrany.

Na poslední letošní lednovou středu měl Marek Špok naplánovanou cestu do Prahy. Jako ředitel státního podniku VOP CZ jel podepsat důležité memorandum s ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO). Dohoda měla podniku oficiálně zajistit, že si sáhne na podstatnou část z obřího nákupu 210 pásových bojových vozidel pěchoty, jejichž pořizovací cena se odhaduje na 53 miliard korun.

„Jedná se o další z významných milníků naší více než sedmdesátileté historie, kdy od počátků pracujeme a sloužíme státu a Armádě České republiky,“ těšilo Špoka po podpisu. Metnar z něj tak vlastně udělal jednu z nejdůležitějších osob strategického kontraktu.

Jenže dlouho tato aura Špokovi nevydržela. Přesně tedy tři měsíce. Na konci dubna obrana oznámila, že Metnar ředitele Špoka odvolal. „Nejsem spokojen s fungováním managementu podniku a jeho interní a externí komunikací,“ vysvětlil ministr.

Marek Špok a Lubomír Metnar ( Autor: čtk )

A ke stejnému datu došlo ke změně i ve vedení dalšího státního podniku LOM Praha. Jeho šéf Roman Planička rezignoval, podle oficiálních vyjádření resortu ze zdravotních důvodů. LOM Praha je přitom klíčovou organizací v dalším strategickém kontraktu ministerstva obrany – pořízení dvanácti víceúčelových vrtulníků, jejichž kupní cena může být více než 18 miliard korun.

Podobné změny v čele důležitých podniků by byly pochopitelné, kdyby se nákupy teprve začaly připravovat a ministerstvo by je chtělo rozjet od čistého stolu. Ovšem v momentě, kdy tendry – alespoň dle slov resortu – vrcholí a podpisy kupních smluv se očekávají v řádu měsíců, působí kroky minimálně kontroverzně. Celé to vypadá, že kontrakty jsou pro hnutí ANO, které obraně vládne v kuse od začátku roku 2014, nad jeho síly.

Generálové: Ministerstvo lže

Dojmem otevřené rány, jež potřebuje co nejrychlejší zásah vzdělaných odborníků, působí především zakázka na dvanáct nových vrtulníků. Situace se minulý týden dostala do nečekaného bodu, kdy vedení generálního štábu označilo slova ministerstva obrany za lež. Důvodem je to, že nikdo nedokáže objasnit rozpory v probíhajícím výběru.


Přečtěte si o nepovedeném tendru na vojenské přilby:

Ani napotřetí. Přilby pro české vojáky v testech opět selhaly


Ještě na jaře loňského roku, kdy vrcholila takzvaná předakviziční fáze nákupu, se do finálového kola dostala nabídka americké společnosti Bell Helicopter (stroje UH-1Y Venom) za 12,5 miliardy korun a italského Leonarda (AW139M) za 5,5 miliardy. Právě tato dvojice byla prezentována jako helikoptéry, které požadavkům české armády vyhovují nejvíce.

Jen pro připomenutí - jako nevyhovující předtím obrana vyřadila německou firmu Airbus Helicopters se stroji H145M či amerického výrobce Sikorsky-Lockheed Martin nabízející vrtulníky Black Hawk UH-60.


Výběr nových vrtulníků. Aktuálně zvažované možnosti:


Pak se ale do věci po zásahu tehdejší ministryně obrany Karly Šlechtové (ANO) vložili vyšetřovatelé Vojenské policie a resort raději probíhající proces zastavil. Když se po několika měsících výběr znovu rozjel, najednou se mluvilo už jen o dvou – a to amerických - nabídkách. Rozhoduje se tak pouze mezi technologiemi firem Bell Helicopter (UH-1Y) a Sikorsky-Lockheed Martin (Black Hawk UH-60).

„Nyní exkluzivně vyjednáváme s americkou stranou a čekáme na zaslání jejích návrhů,“ potvrzuje Jana Zechmeisterová, mluvčí ministerstva obrany. Když týdeník Euro zjišťoval, jak je možné, že ve finále se najednou ocitl stroj Black Hawk, který byl původně vyřazen, a proč naopak zmizel vrtulník AW139M, odpověď byla jasná. K razantní změně došlo podle ministerstva „na základě upřesněných specifikací ze strany armády“.

Změna požadavků v průběhu výběru přitom není nijak běžná a svědčí o tom, že se někde objevila nečekaná potíž. Týdeník Euro tak u náčelníka Generálního štábu zjišťoval, proč k tak nestandardnímu kroku vůbec došlo. Jenže z reakce Aleše Opaty je zřejmé, že někdo nemluví pravdu.

„Specifikace nebyly změněny,“ prohlásil generál. A jeho slova potvrdil i Ivo Střecha, jenž má na Generálním štábu na starost všechny vyzbrojovací projekty. Zjevná neshoda mezi vojáky a ministerskými úředníky výstižně dokresluje, jakým způsobem nákup probíhá. Možná nezáleží ani tak na schopnostech konkrétních vrtulníků a požadavcích samotných vojáků, ale spíše na politických zájmech.


Přečtěte si komentář k tématu:

Politici na nákupech


To se nejlépe odkrylo v době panování Martina Stropnického (ANO) a jeho náměstka pro vyzbrojování Daniela Koštovala, kteří raději tehdejší výběr vrtulníků převedli do utajeného režimu, aby se nikdo nemohl ptát, proč do finále postoupily tak rozdílné a neporovnatelné stroje, jakými jsou AW139M a UH-1Y Venom.

Vzorek pro odborný tým

Jestli se do stejného bodu dostane i největší zakázka desetiletí - pořízení 210 pásových vozidel pěchoty za 53 miliard korun - ukážou nejbližší měsíce. I tady se už ale objevilo několik momentů dokazujících zásadnější zádrhely.

Ministerstvu se například opakovaně nepodařilo vybrat advokátní kancelář, jež by měla tendr a jeho průběh ohlídat. Externí právníci jsou podle obrany zárukou toho, že nákup bude probíhat legálně a nikdo jej pak zpětně nebude moct napadnout.

Zvláštní je i fakt, že jako jeden ze šestnácti nepřekročitelných požadavků si vojáci po dlouhém přemítání zvolili vozidla vybavená osádkovými věžemi. Na rozdíl od kolových obrněnců Pandur tedy posádka nového pásového vozidla nebude „hlavu“ stroje a zbrojní systémy ovládat na dálku, ale bude sedět přímo uvnitř věže. A přestože bylo dlouho dopředu zjevné, že tento požadavek nedokáže splnit německé vozidlo Puma - nabízí jen bezosádkovou věž - do první fáze tendru jej úředníci přizvali také.


Bojové vozidlo s pásy

Od začátku května má ministerstvo obrany přihlášky čtyř firem do soutěže na 210 nových pásových bojových vozidel pěchoty za 53 miliard korun, to ideální chce vybrat do konce letošního roku.


„Každá ze společností bude povinna poskytnout vzorek, tedy v tomto případě jednotlivý typ, se kterým se hlásí do tendru. Odborný tým poté posoudí, zda splňují všechny zadané parametry,“ prohlásil už dřív Filip Říha, pověřený náměstek ministra obrany pro vyzbrojování.

Jestli se tedy za posledních jedenáct měsíců, kdy resortu vládne Lubomír Metnar, něco odkrylo, pak fakt, že žádný recept na rychlé a čisté nákupy stejně jako jeho dva předchůdci z hnutí ANO s sebou nepřinesl. Nic se nevyjasnilo, ba naopak. Kontroverze a neustálé odsouvání termínů v zásadních nákupech panují stále.

Když se navrch objeví i nečekané personální změny a nikým nevysvětlená rozhodnutí, Metnarova dřívější předsevzetí se obratem mění v prázdná slova.

Dále čtěte:

Válka barev. Němci kvůli 53miliardovému českému tendru přestříkali své bojové vozidlo

Co tím myslíte? Zájemci o 53miliardový tendr zavalili obranu desítkami dotazů

To je on. Podívejte se na vrtulník, který USA nabízejí Česku

Komentář: Armádní nákupy: než se obchod schválí, technika je zastaralá


Čtěte také

Ilustrační foto

Drážní bianco. Manažeři Českých drah otálejí s podpisem prázdných směnek

Několik českých bank se podle zdrojů týdeníku Euro už dlouhé měsíce marně pokouší dohnat…

před 1 hodinou

Kryptoměny  Šéf francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau

Guvernér francouzské centrální banky: Kryptoměny ano, ale jen v rukou státu

Šéf francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau uznal užitečnost digitálních…

před 1 hodinou

 Donald Trump a Benjamin Netanjahu

Trumpův mírový plán: nezávislá Palestina a Jeruzalém jako nedělitelné hlavní město Izraele

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že jeho mírový plán pro Blízký východ…

před 1 hodinou

 Počítačové hry - ilustrační foto

Univerzita Karlova vstupuje na trh počítačových her. Studio Charles Games je začne vyvíjet i prodávat

Dceřiná společnost Univerzity Karlovy, Charles University Innovations Prague, založila…

před 1 hodinou

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš

Tržby ČEZ v energetických službách loni stouply o třetinu na 22 miliard korun

Tržby energetické společnosti ČEZ v komplexních energetických službách (ESCO) loni…

před 1 hodinou

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 5 | Průměrné hodnocení: 4.60

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Kdy si budete muset v roce 2020 doplatit zdravotní pojištění z vlastní kapsy?
Kalendář státních svátků 2020, kdy budou mít obchody zavřeno?
Sleva na manželku (manžela) 5x jinak
Termín pro odevzdání daňového přiznání: v roce 2020?
Lze požadovat odškodné při havárii vozidel MHD?
Auta
Dáváte nohy na palubní desku? Airbag vám je zpřeráží,…
Mercedes pokořil výškový rekord. Jeho Unimog se dostal do 6700 metrů nad mořem
BMW M340d xDrive se vyzradilo předčasným únikem. A to hned v obou karosářských provedeních
Koronavirus zasahuje i automobilky. Stahují zaměstnance z Číny
Nové Caddy a Caddy Cargo se představí už v únoru
Hry pro příležitostné hráče