Johnsonova velká porážka. Vynucená přestávka parlamentu je nezákonná, rozhodl nejvyšší soud - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Johnsonova velká porážka. Vynucená přestávka parlamentu je nezákonná, rozhodl nejvyšší soud

, čtk,

Nejvyšší soud Spojeného království dnes rozhodl, že pětitýdenní přestávka v zasedání britského parlamentu, kterou si vynutil premiér Boris Johnson, je nezákonná. Rozhodnutí o ukončení schůze ve druhém zářijovém týdnu a zahájení nového zasedání až 14. října bylo podle něj neplatné od samého počátku. Premiér řekl, že s rozhodnutím silně nesouhlasí, bude jej ale respektovat. Předseda Dolní sněmovny John Bercow svolal poslance na středu.

Britská média označují dnešní verdikt za bezprecedentní a spekulují o jeho dopadech na odchod země z Evropské unie, o němž roku 2016 rozhodli voliči v referendu a do jehož aktuálního termínu zbývá jen 37 dní.

Vystoupí Británie z EU 31. října?

Jedenáct soudců nejvyššího soudu, který se zabývá mimo jiné případy důležitými pro britský ústavní pořádek, dospělo k jednomyslnému závěru, že Johnson jednal nezákonně, když požádal na konci srpna královnu Alžbětu II., aby přerušila zasedání parlamentu do 14. října. Předsedkyně soudu Brenda Haleová uvedla, že tento krok zabránil parlamentu ve výkonu jeho ústavních funkcí, a to bez rozumného opodstatnění. Proti rozhodnutí soudu se nelze odvolat.

Přerušení práce poslanců je za běžných okolností rutinní událostí. Johnsonův krok ale vyvolal kritiku. Podle opozice a nyní i podle nejvyššího soudu bylo jeho cílem zhatit plány zákonodárců kolem brexitu. Kritiku si premiér vysloužil také za neobvykle dlouhou dobu, po kterou měla přestávka trvat.


Brexit bez dohody není dobrá cesta, říká Cameron. Na prohrané referendum myslí každý den

 Britský premiér David Cameron (Zdroj: čtk)


V reakci na verdikt John Bercow oznámil, že Dolní sněmovna se sejde už ve středu ve 12:30 SELČ. Předseda horní komory, Sněmovny lordů, podle agentury Reuters očekává, že tato komora se sejde při nejbližší možné příležitosti.

Premiér Boris Johnson, který se nyní v New Yorku účastní Valného shromáždění OSN, uvedl, že bude rozsudek respektovat, i když s ním silně nesouhlasí a nepovažuje ho za správný. Zdůraznil, že verdikt nic nemění na tom, že Británie opustí EU 31. října, tedy za 37 dní.

Opoziční strany vyzvaly premiéra Johnsona, aby vzhledem k porážce u soudu odstoupil. Lídr opozice Jeremy Corbyn na sjezdu labouristů v Brightonu vyzval premiéra, aby vyloučil brexit bez dohody a vypsal nové volby. K demisi předsedu vlády vyzvala i Skotská národní strana. Předsedkyně Liberálních demokratů Jo Swinsonová řekla, že Johnson „uvedl královnu v omyl a nezákonně umlčel zástupce lidu“. Překvapivá byla podle médií reakce lídra Strany pro brexit Nigela Farage, který Johnsonovo rozhodnutí vynutit si parlamentní přestávku označil za „vůbec nejhorší politické rozhodnutí“. Zároveň vyzval, aby premiér propustil svého vlivného poradce Dominika Cummingse.


Čtěte komentář: Přichází bavič Boris, který se chce zalíbit všem. Teď to ale nepůjde

Makrooko Miroslava Zámečníka


Mluvčí Evropské komise řekla, že verdikt nic nemění na aktuálním vyjednávání o brexitu. Vnitřní záležitosti jednotlivých členských zemí podle ní Brusel nekomentuje.

Podle prvních komentářů britských listů zasadil soud dnes Johnsonovi ránu. Podle agentury Bloomberg je nyní otázkou, zda Johnson odejde, nebo využije krize, aby znovu přesvědčil parlament k vypsání předčasných voleb.

Dále čtěte:

Brexit vyžene ceny potravin v Británii o pětinu. Lékaři se obávají zhoršení zdraví obyvatel

Konečně bez Bruselu: v Británii se rodí zdravější systém dotací pro zemědělce

Smrtící koktejl pro Británii: Johnson, brexit a skotský nacionalismus

Johnson svým bombastickým jazykem přede zlatou nit. Chlubí se citováním Homéra ve starořečtině

Chce brexit i Poláky. Britská firma je za levnou sílu z Východu ráda

Ohodnoťte tento článek
Diskuze