Držíme kabinu

 Weikert 27. března, 06:01  -  Petr Weikert
27. března, 06:01

Zatímco Evropa vyhošťuje ruské diplomaty kvůli tomu, že jejich země zaútočila nervovým plynem proti dvojitému agentovi na území Velké Británie, ta milá země ve středu Evropy promarňuje příležitost. Andrej Babiš již předem avizoval, že nevyhostí ani tak vysoké diplomaty, jako „nedeklarované agenty“. Dostal se k číslu 3. Ale pokud má premiér informace o tom, že v Česku působí cizí špioni, proč je nevyhostí všechny?

Ukažme si na začátku pár čísel. Rusko má na ambasádě 120-140 lidí, což je tolik, kolik žádná jiná ambasáda nemá. Bylo by asi naivní věřit, že všichni pracují ve prospěch dobrých vztahů obou zemí. Výroční zpráva BIS každoročně opakuje, že počet ruských zpravodajských důstojníků pod diplomatickým krytím je extrémně vysoký. Pro srovnání jen uveďme, že USA mají v Praze 70 lidí. Z toho vyplývá, že trojice vyhoštěných Rusů není nijak významné číslo, navíc v diplomacii nerozhoduje ani tak počet jako postavení.

Pokud by vláda byla co k čemu, opakujícími se varování BIS by se zabývala. Ale v praxi se počet ruských „diplomatů“ dramaticky nesnižuje. Nyní Česko dostalo jedinečnou příležitost tohle mezinárodní citlivé téma otevřít, a pokud máme věřit zprávám BIS, také se tím starat o svou vnitřní bezpečnost. Jenže selhalo.

Ještě jedno srovnání. Ukrajina příležitost využila a vyhostila 13 diplomatů. Z Británie jich muselo odejít 23, z USA zhruba šedesát, Německo, Polsko a Francii opustí čtyři diplomaté, jenže tam nemají takový ráj jako zde.

Šlo o velkou výzvu, ale jakoby české diplomacii někdo nasypal do kabátu blechy. Tolik ošívání už dlouho nepředvedla. Díky kauze hackera Nikulina víme, že Hrad se v ruských otázkách rád angažuje a není důvod si myslet, že se mrak s bedlivým okem nad Černínským palácem teď nevznáší, ať je tato představa reálná nebo se odehrává jen v myslích ministra a jeho lidí.

Výsledek tomu každopádně odpovídá. Hnutí současného premiéra a muže, který bude pod prezidentovou kuratelou sestavovat i další vládu, se rozhodlo ruskou stranu moc nenaštvat. Pochopitelně. Česká diplomacie se k většině Evropy přidala nerada a vlastně z povinnosti. Jako puberťák, co musí jet s rodiči na nedělní výlet.

Premiér Andrej Babiš to docela hezky označil hokejovým termínem, který pochytil od brankáře Milana Hniličky, toho času poslance ANO. Je prý potřeba “držet kabinu.” Teď prosím o dva nádechy. Za prvé doufejme, že tohle byl jediný gólmanův příspěvek české diplomacii a že do téhle kauzy už není víc zapojen.

Za druhé: tohle vyjádření je vlastně přiznáním, že Česko nepodnikne žádné velké akce a dál zůstane zemí s mimořádným počtem ruských agentů. Rusko si navíc koleduje tím, že Českou republiku označuje za možného původce jedu novičkok, který otrávil dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru, ale to přece ještě není důvod, abychom na to reagovali jinak než vyřazením tří pěšáků, že. Je tu totiž ve hře pozvání prezidenta Vladimíra Putina do Prahy a tohle se přece nemůže Miloši Zemanovi pokazit, když už se s ním nikdo jiný ze světových státníků nebaví.

Místopředseda evropského parlamentu a diplomat Pavel Telička, který se s Babišem rozešel právě kvůli zahraničním otázkám, vyhoštění malého počtu osob zhodnotil tak, že se nám Rusové vysmějí. Bude to krutý smích obra nad podlézavostí vlastního vazala.

Přečtěte si další komentáře Petra Weikerta:

Když se v ANO mlčí

Proč je Okamura hrozbou pro Babiše

Test mlátičkou

Nový přítel Chovanec

Referendum o Babišovi je rozhodnuto

Švédské stoly

Malý průvodce průzkumem vlastního mínění

Nedůvěrná vláda

Zlobivý juniorSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 6 | Průměrné hodnocení: 3.67

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 zásadních rozdílů mezi předčasným důchodem a předdůchodem
Kolik peněz si vyděláte, až odjedete na dovolenou?
Co je dobré vědět o operativním leasingu?
4 věci, co nás naučila tento týden poradna
V oblíbených destinacích je litr benzínu dražší až o 9 korun. Kde natankovat na cestě k moři?
Auta
Retro: BMW M1 po 40 letech stále marně čeká na duchovního…
15 věcí, které o Facebooku možná nevíte, ale Zuckerberg o vás ano
BMW řady 8 má digitální kokpit, pohon všech kol a karbonovou konstrukci
Proč auta používají dvě hlavní světla? A proč se nechytlo ani řešení z Tatry 603?
Galerie: Nejúspěšnější závodní auta v 24 h Le Mans
Technologie
Steam Link přichází na Android TV. Streamuje hry ve 4K při 60 snímcích
Nekompatibilita na socketu AM4: z některých desek zmizí podpora starších procesorů
Nvidia začala s výrobci karet chystat vydání nové generace GeForce. Možná umí HDMI 2.1
Osm hodin spánku nestačí. Lidé by si měli zdřímnout i v práci
NZXT H200: elegantní mITX skříň (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče