Test mlátičkou - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Test mlátičkou

,
Test mlátičkou

Komunisté mají takovou milou zálibu trápit ostatní. V 21. století se to naštěstí projevuje jen neustálým prosazováním poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu inspekce bezpečnostních sborů, ale i to stačí.

Ondráček, který v éře komunismu jako policista zasahoval proti lidem bojujícím za svobodu, je pro KSČM symbolem a zároveň zkouškou toho, kam až mohou při legitimizaci svého názoru zajít. A také se díky Ondráčkovi dozvědí, jestli je jiný bývalý komunista přizve ke vládní spolupráci.

Komunisté navrhují Ondráčka už potřetí. Na jeho jménu, coby předsedovi výboru, se musí shodnout sněmovna, kde zatím pro účely obsazení výborů plus mínus funguje pakt ANO, SPD a KSČM. Drhne to právě na Ondráčkovi, jehož předlistopadová minulost je i na ostřílené cyniky až moc. Hnutí ANO už několikrát požádalo, ať KSČM nominuje někoho jiného.

Logická otázky tedy zní, proč komunisté Ondráčka pořád tlačí. Dělají to proto, že zkoušejí, co všechno jim ještě může projít. Pokud projde takový kádr jako on, dveře jsou vylomené. Souhlas ostatních stran s jeho jménem bude pak i souhlasem ke spolupráci s KSČM jako takovou. Druhá Babišova vláda, o které se teď jedná, bude mít rázem zajištěnu tichou nebo otevřenou podporu.


KSČM připouští toleranci Babišovy vlády. Filip zdůrazňuje princip presumpce neviny

 Předseda KSČM Vojtěch Filip


Přitom Ondráčkova kauza by mohla být jen sněmovní epizodou. Oficiální jednání o podpoře vlády se vedou o klíčových zákonech a programových bodech, jako je růst minimální mzdy či důchodů. Jenže komunisté vědí, že na tohle může kývnout za určitých okolností každý, kdo si s nimi nakonec utře nos. Ale Ondráček, to už je háček dovnitř, konkrétní důkaz důvěry, snubní prsten na ruce. A jak víme, z takových věcí už se těžko couvá.

Proto si Andrej Babiš neví s komunisty rady. Není blázen a podporu od nich ani od SPD nežádá. Ale na druhou stranu se s ním nikdo další moc nebaví a s pohrůžkou spolupráce s KSČM a SPD se mu s ostatními stranami vyjednává lépe než kdyby se sněmovních vychýlenců úplně zřekl. O to více pak komunisté chtějí Ondráčka nechat odhlasovat, aby věděli, na čem jsou.

Zdeněk Ondráček není jen kontroverzním jménem, jedním z mnoha v lavicích sněmovny. Je to muž, kterého je dobré sledovat. Protože pokud půjde nahoru, je jasné, jak bude vypadat příští vláda. Takže lidé, bděte.

Přečtěte si další komentáře Petra Weikerta:

Nový přítel Chovanec

Referendum o Babišovi je rozhodnuto

Švédské stoly

Malý průvodce průzkumem vlastního mínění

Nedůvěrná vláda

Zlobivý junior


Ohodnoťte tento článek
Diskuze