Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima
Autor: Anna Vacková

Rektor Univerzity Karlovy Zima ukončil činnost Česko-čínského centra, kvůli negativní publicitě

13. listopadu, 13:16 - čtk
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima
Autor: Anna Vacková
13. listopadu, 13:16

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima ukončil ke dnešnímu dni činnost Česko-čínského centra UK (ČČC). Publicita, která se v posledních dnech zaměřila na sporné financování česko-čínských konferencí, centru podle Zimy uškodila a rektor nechce, aby to poškodilo aktivity připravované fakultami.

Zima zdůraznil, že zrušení centra nebude mít dopad na pokračování interního auditu a jeho závěry. Minulý týden tři zaměstnanci Fakulty sociálních věd UK avizovali, že kvůli spornému financování centra fakultu opustí.

Zima v minulých dnech oslovil stávající členy rady ČČC a vedení zapojených fakult s návrhem na zrušení centra. „Podpůrná stanoviska mne ujistila, že jde o správnou úvahu, a proto jsem rozhodl o ukončení činnosti Česko-čínského centra UK k dnešnímu datu,“ uvedl Zima.

Centrum bylo podle Zimy založeno s úmyslem podpořit a koordinovat fakultní aktivity směřující ke spolupráci s akademickými institucemi Číny. „V důsledku negativní publicity, která se na centrum snesla a významně jeho obraz poškodila, mohou zcela nešťastně a nezaslouženě utrpět i aktivity připravované fakultami UK, což považuji za velmi nešťastné a nežádoucí,“ dodal. Zrušení centra podle něj nebude mít žádný dopad na pokračování auditu a na další možné kroky vyplývající z jeho závěrů.

Server Aktuálně.cz v říjnu napsal, že bývalý tajemník centra Miloš Balabán lhal o financování česko-čínských konferencí. Podle pořadatelů těchto konferencí tvrdil, že naprostou většinu nákladů platilo samo centrum, ale konference platila čínská ambasáda, uvedl server. Například za letošní zářijovou výroční konferenci Česko-čínského centra tak podle něj Číňané zaplatili firmě Středisko bezpečnostní politiky, kterou Balabán založil, přes 600 tisíc korun. Balabán následně na funkci tajemníka centra rezignoval.


Čtěte komentář: