Home Credit po vlně kritiky zrušil partnerství s Univerzitou Karlovou - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Home Credit po vlně kritiky zrušil partnerství s Univerzitou Karlovou

, čtk,
Home Credit po vlně kritiky zrušil partnerství s Univerzitou Karlovou
Zdroj: Profimedia.cz

Úvěrová společnost Home Credit odstupuje od smlouvy o partnerství s Univerzitou Karlovou. Firma nechce být nadále vtahována do iracionálních debat o smyslu spolupráce, uvedl dnes mluvčí firmy Milan Tománek. Home Credit, který patří mezi největší světové firmy poskytující spotřebitelské úvěry, se ve smlouvě o spolupráci z počátku října zavázal univerzitě ročně po tři roky poskytovat půl milionu korun. Smlouva ale vyvolala vlnu kritiky.

„Nechceme být nadále vtahováni do iracionálních debat o smyslu naší spolupráce, které oba subjekty poškozují ještě předtím, než spolupráce byla vůbec zahájena,“ napsal mluvčí Home Creditu.

Souhlasíte s rozhodnutím Home Creditu zrušit partnerskou smlouvu?

„Rozhodnutí společnosti Home Credit International pouze urychlilo řešení, ke kterému Univerzita Karlova směřovala, a to v této spolupráci nepokračovat,“ uvedl Zima. Akademickému senátu UK chce Zima navrhnout vznik komise, která připraví kritéria pro spolupráci univerzity s komerčními partnery. Tématem financování a sponzoringu se bude akademický senát zabývat na zasedání 18. října. Členy komise by měl navrhnout akademický senát.

Místo v komisi podle Zimy již přijal Jiří Přibáň z britské univerzity v Cardiffu, který UK ve středu za smlouvu kritizoval. Univerzita podle něj spojením s Home Creditem ztrácela morální kredit a vzdal se proto členství v Čestné radě absolventů. Rektor Zima Přibáňovi v osobním dopise napsal, že jeho kroku lituje.

Home Credit, který patří mezi největší světové firmy poskytující spotřebitelské úvěry a do skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera, se ve smlouvě o spolupráci zavázal univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Podporovány měly být zejména Matematicko-fyzikální fakulta UK a Institut ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK.

Stovky studentů a pracovníků univerzity vyzvaly dnes rektorát, aby od smlouvy odstoupil. Kritizovali zejména to, že se firma Home Credit „neodpovědným úvěrováním podílela na obchodu s chudobou a významnou měrou přispěla k dnešnímu množství vedených exekucí“. Studenti různých fakult také požadovali, aby akademický senát do budoucna stanovil jasná etická kritéria, s kým a za jakých podmínek UK může do budoucna navazovat komerční spolupráci, aby tím nebylo poškozováno její dobré jméno. Ve středu smlouvu kritizovala i filozofická fakulta.

Univerzita už ve středu uvedla, že smlouva žádným způsobem neporušuje zásady akademických svobod. Dnes rektor poděkoval všem zástupcům akademické obce za velmi otevřenou, kritickou, ale také korektní diskusi. „Je to podle mě ten nejvyšší důkaz nezávislosti a svobody akademického prostředí UK,“ dodal.

Dále čtěte:

Home Credit může na hongkongskou burzu. Dostal souhlas od regulátora

Češi topí stovky milionů v dluhopisech prolezlých prašivinou

Nová vlna českého byznysu: Expanduj, dokud můžeš

Deset nejbohatších Čechů a Slováků: v čele Kellner, Babiše předskočili Vítek a Komárek