Páleník podal dovolání v kauze zneužití Vojenského zpravodajství - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Páleník podal dovolání v kauze zneužití Vojenského zpravodajství

, čtk,
Páleník podal dovolání v kauze zneužití Vojenského zpravodajství
Zdroj: čtk

Zpravodajec Ondrej Páleník podal dovolání v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Uvedla to dnes Česká televize. Muž dostal v březnu od pražského městského soudu podmínku v délce 2,5 roku a zákaz činnosti. Podmíněné tresty uložil odvolací senát i jeho spoluobviněným – někdejší šéfce kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Janě Nečasové (dříve Nagyové) a dvěma dalším zpravodajcům Milanu Kovandovi a Janu Pohůnkovi. Dvojice mužů se podle ČT dovolala již dříve.

Nečasová dostala tříletou podmínku a desetiletý, tedy maximální zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy. Podle rozsudku zosnovala zneužití pravomoci, když v roce 2012 nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší manželky Radky. Získáním informací o její předpokládané nevěře chtěla uspíšit Nečasův rozvod. Kauza v roce 2013 přispěla k pádu Nečasovy vlády.

Zpravodajci Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek dostali podmínky v délce 2,5 let, dvou let a 20 měsíců a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech na osm, sedm a šest let. Všichni odsouzení vinu od počátku odmítali. Státní zástupce se pro čtveřici naopak domáhal nepodmíněných trestů vězení.


Kauza Nagyová: vyšetřování pokračuje, pochybnosti zůstávají


Policie nyní prověřuje, zda v případu nespáchal svou svědeckou výpovědí trestný čin bývalý premiér. Státní zastupitelství policistům předalo podnět olomouckých vrchních státních zástupců, kteří kauzu zpravodajství dozorovali. Nečas v kauze svědčil ve prospěch své manželky Jany.

Páleník spolu s dalším bývalým šéfem Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Tomášem Perutkou nyní u soudu čelí obžalobě z toho, že připravili a podepsali nevýhodný smluvní dodatek s německou firmou Viktoriagruppe (VG). Státní zástupce tvrdí, že muži státu způsobili škodu 49,5 milionu korun.

Čtěte také:

Rittig je v kauze tunelování Oleo Chemical nevinen. Soud ho pravomocně osvobodil

Němcová u soudu: O trafikách pro Tluchoře a spol. nic nevím

Kauza Rittiga a Nečasové se komplikuje. Přebírá ji nový soudce

Komentář: Kmotr ke kmotrovi sedá

Švýcaři vyzvali Koláčka k nástupu do vězení. Neuposlechnu, vzkázal odsouzenec

Ohodnoťte tento článek
Diskuze