Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Kauza Nagyová: vyšetřování pokračuje, pochybnosti zůstávají

 Páral 23. března, 11:30  -  Pavel Páral
23. března, 11:30

Případ Jany Nagyové Nečasové, ve kterém byl vynesen první pravomocný rozsudek, je plný záhad.

Téměř šest let po zásahu Ivo Ištvana a Roberta Šlachty na Úřadu vlády byl vynesen první pravomocný rozsudek. Zjevně k velké úlevě olomouckých státních žalobců byli všichni obvinění ve větvi údajného zneužití Vojenského zpravodajství uznáni vinnými a odvolací městský soud jim navíc zpřísnil podmíněné tresty. Nakonec se jim tak může podařit dostat Janu Nagyovou Nečasovou do vězení. A možná i Ondreje Páleníka. Což ale neznamená, že blamáž této justičně policejní party je definitivně odvrácena, protože po velmi nestandardním soudním řízení si většina odsouzených podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Hrozba nepodmíněného vězení nyní visí nad Nečasovou proto, že byla odsouzena na tři roky podmíněně, což je nejvyšší možná hranice podmíněného trestu. Pokud dostane u dalšího probíhajícího soudu byť jediný další den podmínky, bude muset nastoupit do vězení. Rozsudek se přitom dá v kauze kabelek a údajných úplatků poslancům ODS čekat mnohem dříve, než Nejvyšší soud rozhodne o dovolání. Další soud, který má Nečasová na krku, řeší vyzrazení tajné zpráva BIS Ivo Rittigovi, jehož se zpráva týkala. Neexistuje přitom důkaz, že by Nečasová tuto zprávu měla v ruce. Prvoinstančním městským soudem již byla odsouzena na osmnáct měsíců, ale odvolací vrchní soud rozsudek zrušil a vrátil zpět. Ministr spravedlnosti Pelikán kvůli tomu podal dovolání na Nejvyšší soud, který mu nicméně nevyhověl, a Městský soud v Praze kauzu projedná znovu.

Podáme dovolání

Páleník, který má podmínku na dva a půl roku, je zase stíhán za to, že po nástupu do čela Státní správy hmotných rezerv podepsal pro stát údajně nevýhodnou smlouvu týkající se využívání zásobníku na naftu se skupinou Viktoriagruppe, kterou mu pár dní po nástupu předložil jeho náměstek Tomáš Perutka jako bezproblémovou. Toto soudní řízení se nicméně ještě delší dobu potáhne.

Podle informací týdeníku Euro ne všichni odsouzení jsou ale rozhodnuti dovolání k Nejvyššímu soudu podat, protože další mnohaleté pokračování sporu je zejména pro bývalé vojáky vzhledem k jejich příjmům velmi nákladné. Jejich přesvědčení, že dovolání bude úspěšné, je ale velmi silné.


Přečtěte rozhovor s nejvyšším státním zástupcem:

Pavel Zeman: Odvolat mě můžou ze dne na den


Veřejnost o důkazech a průběhu řízení neví prakticky nic, což je dáno tím, že soudní jednání probíhalo v utajeném režimu, protože při něm byly projednávány i způsoby fungování Vojenského zpravodajství. Utajeny však kvůli tomu zůstaly i informace, které by měla veřejnost znát.

Například důvody, proč soudkyně obvodního soudu Hájková prohlásila, že expremiér Nečas lhal při svém svědectví, kdy se přihlásil k tomu, že požádal o prověření bezpečnosti své rodiny Vojenské zpravodajství na základě konkrétních informací, kterými disponoval, což by zbouralo celý koncept žaloby. Vypovídal při tom pod přísahou a křivá výpověď je trestným činem. Soudkyně ani přítomný státní zástupce však vůči Nečasovi nezahájili trestní stíhání, což vyvolává pochybnosti o tom, zda soudkyně měla pro své tvrzení nějaké relevantní důkazy. Podobných záhad v Nečasův neprospěch je ale mnohem více.

Jediný relevantní důkaz

Prvoinstanční soudkyně Pavla Hájková dostala na stůl případ až poté, co ho jiné soudkyni, Heleně Králové, odebral městský soud po třech jejích rozhodnutích. V tom prvním řízení bez soudního jednání dala Nagyové podmínku a provinění vojáků označila za kárný přestupek v pravomoci ministra obrany. V odvolacím řízení soudce pražského městského soudu Kašík velmi nestandardně, bez znalosti spisu a provedení důkazů označil obžalované za vinné a nařídil řádné projednání. Jeho postup byl tak skandální, že městský soud musel odvolací senát vyměnit.

Soudce Petrásek, který případ převzal, však obdobně odmítl další dva rozsudky Králové, která všechny obžalované opakovaně osvobodila s tím, že obžaloba nepředložila jediný relevantní důkaz. Poté ji městský soud nechal vyměnit a ministr Pelikán na ni podal kárnou žalobu zdůvodněnou řadou dalších údajných prohřešků a žádal trest zbavení taláru. Králová byla potrestána snížením platu, ale soudkyní zůstala a rozhoduje dál o Nečasové v kauze nezdaněných kabelek. Nová soudkyně Hájková pak vynesla rozsudek, s kterým byl už městský soud spokojen. Kauza, která zásadně změnila politiku v Česku a nyní vyvolává otazníky nad fungováním tuzemské justice, však dále pokračuje.

Čtěte také:

Tichá kauza Viktoriagruppe: Česko stále nedostalo stovky tisíc litrů nafty

Nafta nad zlato? ANO, prostě to pohlídáme

Němcová u soudu: O trafikách pro Tluchoře a spol. nic nevím

Kauza Rittiga a Nečasové se komplikuje. Přebírá ji nový soudce

Komentář: Kmotr ke kmotrovi sedá


Čtěte také

Události  Rybník v parku Michalov, ilustrační foto

Nedostatek sladké vody je větší hrozba pro Zemi než CO2, tvrdí architekt Gloser

Deficit sladké vody je větší hrozba než zvyšující se koncentrace oxidu uhličitého z…

20. dubna 2019

Ilustrační foto

CS Fondy podvacáté: čtyřicet tisíc podílníků může znovu přijít o peníze

Spor o vytunelované CS Fondy se po dvaceti letech dostává do absurdní fáze. Padla vůbec…

20. dubna 2019

Praha Jaroslav Faltýnek

Mazalův otisk v dopravním podniku. Stopy Faltýnkova vlivu přetrvávají

Podniku radí Faltýnkův advokát a mezi kandidáty do vedení firmy je kupec „umělcova“…

20. dubna 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

ve spolupráci s
  • Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

  • Dilema, které řeší každoročně tisíce dovolenkářů. Je…

  • Opce jsou pro toho, kdo si rád nechává zadní vrátka…

  • Strašák jménem volatilita

  • Posíláte peníze po Evropě a chcete se vyhnout vysokým…

  • Online platby, reklamace a clo. Co nepodcenit při nákupu…

  • Připsání zahraniční platby v řádu minut? Jde to!

  • Začnou přibývat nezaměstnaní?

  • Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

Finance
Přejeme krásné Velikonoce
Našel bitcoin již svoje dno?
Je lepší se pojistit proti vodě, nebo proti ohni?
Když pojistit, tak proti zlomené noze. Nebo?
Dodavatelé elektřiny ovládají on-line svět. Co vyřídíte přes počítač nebo mobil?
Auta
Čtvrtý do hry: Toyota ProAce City
Stinger začne driftovat. Kia představila speciální verzi GTS opatřenou režimem Drift
Kvíz: Uhodnete, ve kterých autech se poprvé objevily tyto vynálezy?
Vyzkoušeli jsme Bureko 6×6: Jak jezdí nové monstrum z Českých Budějovic?
Test letních pneumatik o rozměru 205/55 R16. Která je nejlepší?
Hry pro příležitostné hráče