Kauza Nagyová: vyšetřování pokračuje, pochybnosti zůstávají - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kauza Nagyová: vyšetřování pokračuje, pochybnosti zůstávají

,

Případ Jany Nagyové Nečasové, ve kterém byl vynesen první pravomocný rozsudek, je plný záhad.

Téměř šest let po zásahu Ivo Ištvana a Roberta Šlachty na Úřadu vlády byl vynesen první pravomocný rozsudek. Zjevně k velké úlevě olomouckých státních žalobců byli všichni obvinění ve větvi údajného zneužití Vojenského zpravodajství uznáni vinnými a odvolací městský soud jim navíc zpřísnil podmíněné tresty. Nakonec se jim tak může podařit dostat Janu Nagyovou Nečasovou do vězení. A možná i Ondreje Páleníka. Což ale neznamená, že blamáž této justičně policejní party je definitivně odvrácena, protože po velmi nestandardním soudním řízení si většina odsouzených podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Hrozba nepodmíněného vězení nyní visí nad Nečasovou proto, že byla odsouzena na tři roky podmíněně, což je nejvyšší možná hranice podmíněného trestu. Pokud dostane u dalšího probíhajícího soudu byť jediný další den podmínky, bude muset nastoupit do vězení. Rozsudek se přitom dá v kauze kabelek a údajných úplatků poslancům ODS čekat mnohem dříve, než Nejvyšší soud rozhodne o dovolání. Další soud, který má Nečasová na krku, řeší vyzrazení tajné zpráva BIS Ivo Rittigovi, jehož se zpráva týkala. Neexistuje přitom důkaz, že by Nečasová tuto zprávu měla v ruce. Prvoinstančním městským soudem již byla odsouzena na osmnáct měsíců, ale odvolací vrchní soud rozsudek zrušil a vrátil zpět. Ministr spravedlnosti Pelikán kvůli tomu podal dovolání na Nejvyšší soud, který mu nicméně nevyhověl, a Městský soud v Praze kauzu projedná znovu.

Podáme dovolání

Páleník, který má podmínku na dva a půl roku, je zase stíhán za to, že po nástupu do čela Státní správy hmotných rezerv podepsal pro stát údajně nevýhodnou smlouvu týkající se využívání zásobníku na naftu se skupinou Viktoriagruppe, kterou mu pár dní po nástupu předložil jeho náměstek Tomáš Perutka jako bezproblémovou. Toto soudní řízení se nicméně ještě delší dobu potáhne.

Podle informací týdeníku Euro ne všichni odsouzení jsou ale rozhodnuti dovolání k Nejvyššímu soudu podat, protože další mnohaleté pokračování sporu je zejména pro bývalé vojáky vzhledem k jejich příjmům velmi nákladné. Jejich přesvědčení, že dovolání bude úspěšné, je ale velmi silné.


Přečtěte rozhovor s nejvyšším státním zástupcem:

Pavel Zeman: Odvolat mě můžou ze dne na den

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman


Veřejnost o důkazech a průběhu řízení neví prakticky nic, což je dáno tím, že soudní jednání probíhalo v utajeném režimu, protože při něm byly projednávány i způsoby fungování Vojenského zpravodajství. Utajeny však kvůli tomu zůstaly i informace, které by měla veřejnost znát.

Například důvody, proč soudkyně obvodního soudu Hájková prohlásila, že expremiér Nečas lhal při svém svědectví, kdy se přihlásil k tomu, že požádal o prověření bezpečnosti své rodiny Vojenské zpravodajství na základě konkrétních informací, kterými disponoval, což by zbouralo celý koncept žaloby. Vypovídal při tom pod přísahou a křivá výpověď je trestným činem. Soudkyně ani přítomný státní zástupce však vůči Nečasovi nezahájili trestní stíhání, což vyvolává pochybnosti o tom, zda soudkyně měla pro své tvrzení nějaké relevantní důkazy. Podobných záhad v Nečasův neprospěch je ale mnohem více.

Jediný relevantní důkaz

Prvoinstanční soudkyně Pavla Hájková dostala na stůl případ až poté, co ho jiné soudkyni, Heleně Králové, odebral městský soud po třech jejích rozhodnutích. V tom prvním řízení bez soudního jednání dala Nagyové podmínku a provinění vojáků označila za kárný přestupek v pravomoci ministra obrany. V odvolacím řízení soudce pražského městského soudu Kašík velmi nestandardně, bez znalosti spisu a provedení důkazů označil obžalované za vinné a nařídil řádné projednání. Jeho postup byl tak skandální, že městský soud musel odvolací senát vyměnit.

Soudce Petrásek, který případ převzal, však obdobně odmítl další dva rozsudky Králové, která všechny obžalované opakovaně osvobodila s tím, že obžaloba nepředložila jediný relevantní důkaz. Poté ji městský soud nechal vyměnit a ministr Pelikán na ni podal kárnou žalobu zdůvodněnou řadou dalších údajných prohřešků a žádal trest zbavení taláru. Králová byla potrestána snížením platu, ale soudkyní zůstala a rozhoduje dál o Nečasové v kauze nezdaněných kabelek. Nová soudkyně Hájková pak vynesla rozsudek, s kterým byl už městský soud spokojen. Kauza, která zásadně změnila politiku v Česku a nyní vyvolává otazníky nad fungováním tuzemské justice, však dále pokračuje.

Čtěte také:

Tichá kauza Viktoriagruppe: Česko stále nedostalo stovky tisíc litrů nafty

Nafta nad zlato? ANO, prostě to pohlídáme

Němcová u soudu: O trafikách pro Tluchoře a spol. nic nevím

Kauza Rittiga a Nečasové se komplikuje. Přebírá ji nový soudce

Komentář: Kmotr ke kmotrovi sedá

Ohodnoťte tento článek
Diskuze