Miliardy na smetišti. Týdeník Euro zve na online konferenci Odpady - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Miliardy na smetišti. Týdeník Euro zve na online konferenci Odpady

Redakce EURO,
Miliardy na smetišti. Týdeník Euro zve na online konferenci Odpady
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Jaké nedostatky má nová odpadová legislativa, ukáže konference týdeníku Euro.

„Klíčový problém je, že zákony prokazatelně nevedou k potřebnému splnění závazných evropských cílů recyklace, chybí zde zcela nezbytné nástroje na podporu recyklace,“ zamýšlí se Petr Havelka, šéf České asociace odpadového hospodářství.

Odpovídá tak na otázku, jaké nedostatky vidí v nové odpadové legislativě, kterou připravilo ministerstvo životního prostředí.

„Zákon sice s jistotou odkloní odpady ze skládek, a to dokonce o pět let dříve, než je požadavek EU, ale vláda stále nedokáže odpovědět, jak chce zajistit, aby odpady odkloněné ze skládek skončily v potřebné míře v předepsané recyklaci a nikoli v nových spalovnách na směsné odpady, před čímž varuje Evropská komise,“ doplňuje Havelka.

Dá se tak čekat, že i tohle téma se bude probírat na akci s názvem Euro konference Odpady, která proběhne v úterý 24. března. Kvůli vládním nařízením bude konference probíhat online přes stream na Euro TV, dostupná bude i na zpravodajském portálu www.euro.cz, zaregistrovaní účastníci budou moct diskutovat s odborníky v jednotlivých panelech.

„Sledovanost Euro TV dlouhodobě roste, od spuštění redesignovaného webu Euro.cz vnímáme ještě větší zájem o kvalitní publicistiku v online televizi. Proto jsme se rozhodli rozšířit Euro TV o nový diskusní formát s prestižními osobnostmi z ekonomické, politické či byznysové sféry,“ přibližuje Ondřej Hergesell, šéfredaktor týdeníku Euro. 

Co s recyklátem? 

V odpadovém hospodářství rezonuje i otázka ochrany tuzemských výrobců alternativních paliv. Podle odborníků je třeba zakotvit do zákona o odpadech maximální množstevní limit (v procentech), kolik je možné dovézt odpadů ze zahraničí a kolik je nutné odebrat z tuzemského trhu. Pokud tak subjekt neučiní, bude pokrácen v příští notifikaci. Je nutné podpořit a upřednostňovat tuzemské zpracování odpadu. Kapacita tuzemských výrobců je dostatečná, odběr ze zahraničí ohrožuje plnění dotačních titulů a vede k nadměrnému skládkování tuzemských odpadů.

Do ankety před konferencí se zapojil i Vratislav Janda ze společnosti Nestlé. Pro ni je zase důležitý zejména návrh nového zákona o obalech. I když říká, že jej vidí jako vyvážený a plně v souladu s evropskou legislativou, výtku přece jen má.

„Pokud v něm něco postrádáme, tak je to podpora trhu s recyklovanými výrobky. Nestlé je připraveno podpořit recyklaci svých obalů nad požadovanou zákonnou míru, ale chybí nám zde stimulace poptávky na trhu s recyklovanými výrobky. Jednoduše řečeno, cíle recyklace jsou vysoké, ale splnitelné, ale co potom dále s recyklátem (kromě žádaného PET)?“ pokládá řečnickou otázku.  

Úplná shoda není možná 

V úvodu zmíněný Petr Havelka upozorňuje ještě na jednu věc: „Zcela nefunkční je navrhovaná třídicí sleva, na kterou velká většina obcí ani při velké snaze nedosáhne a nadsazené navýšení poplatku, které zbytečně a citelně navyšuje náklady obcí nad míru nezbytnou.“

Podle Františka Lukla, předsedy Svazu měst a obcí ČR, je třeba myslet i na další věc týkající se samospráv: „Vhodná by byla podrobnější úprava na podporu meziobecní spolupráce, kdy řada obcí bude a chce řešit odpadové hospodářství prostřednictvím svazků obcí, jelikož vykazují vyšší míru efektivity při využívání odborných lidských kapacit a technických prostředků. Lépe a systematičtěji se plánují opatření investičního i provozního charakteru ve větších celcích, než když to dělá každá obec sama za sebe.“

Ostatně samo ministerstvo životního prostředí jako předkladatel balíku zákonů, které jsou od ledna ve Sněmovně, ví, že jde o komplikovaný materiál. „Není možné v této oblasti dosáhnout nějaké komplexní shody se všemi. Nikdo nebyl příliš nadšen, nikdo nebyl příliš zklamán,“ okomentoval diskuzi nad návrhy zákonů Richard Brabec.

Úterní Euro konference Odpady i proto slibuje zajímavé střety a diskuze.

Euro konference Odpady
Termín: 24. března 2020 od 9.00 hod.
Dostupnost: přes livestream Euro TV na https://www.youtube.com/watch?v=Vpw6memAhdg&feature=youtu.be, záznam konference pak bude na www.euro.cz
Hlavní témata: odpadová legislativa, recyklace, papír vs plast, směrnice Evropské unie,…
Vystoupí: Petr Havelka (Česká asociace odpadového hospodářství), Libor Duba (Ondrášovka), Jana Blecherová (Nestlé), Zbyněk Kozel (EKO-KOM), Jan Roll (AQUATEST), Stanislav Polčák (Sdružení místní samospráv ČR)

Miliardy na smetišti. Týdeník Euro zve na online konferenci Odpady
4 (80%) 1 hlasování
Diskuze