Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Tomáš Ctibor, šéf evropské části realitní organizace CRE
Tomáš Ctibor, šéf evropské části realitní organizace CRE
Autor: Tomáš Novák/Euro

Šéf CRE Ctibor: Praha zmizela z mapy světa. Globální investory nezajímá

 Boříková 10. března, 08:04  -  Hana Boříková
Tomáš Ctibor, šéf evropské části realitní organizace CRE
Tomáš Ctibor, šéf evropské části realitní organizace CRE
Autor: Tomáš Novák/Euro
10. března, 08:04

Pro investory jsme moc malí. Nejlepší by bylo dát se dohromady s Poláky, Slováky, Maďary a nejlépe i s Rakušany, říká Tomáš Ctibor, šéf evropské části globální realitní organizace CRE.

„Pořád žijeme v iluzi, že jsme pupek světa a Praha je tak úžasná, že nepotřebuje dělat aktivní, rozvojovou politiku navenek. Přitom vnější svět, potažmo zahraniční investoři, mají i tu výhodu, že dokážou korigovat jisté naše „nerozumnosti“ a navíc nás také významně inspirovat…“ říká Tomáš Ctibor, který stál u zrodu pražského Institutu plánování a rozvoje, brněnské Kanceláře architekta města a dnes předsedá evropské komoře světové realitní organizaci CRE (Counselors of Real Estate). Když se na konferenci této organizace sjedou největší investoři do realit, Praha, potažmo Česko je na rozdíl od Afriky nezajímá.

Jak si stojíme z pohledu světových investorů?

Ještě před pár lety se mne investoři na pravidelných setkáních CRE jako tehdy jediného zástupce ze střední Evropy ptali na parametry trhu v Česku a sousedních postkomunistických státech. Zajímal je jejich potenciál. Posledních pět let ale už nikdo nic vědět nechce. Na současných globálních investorských mapách přestala města jako Praha, Budapešť, Bratislava, ale i Varšava v podstatě existovat. Zato se tam stále více objevují například indická, ale třeba i africká města. Střední Evropa už není pro ty opravdu velké hráče zajímavá.

Co je k tomu vede?

Když jsem se jich na to přímo ptal a namítal, že makroekonomické parametry a jejich stabilita jsou přece v těchto zemích podstatně lepší než leckde jinde, odpovídali, že jsme pro ně politicky nestabilní. Jenže takhle ostražití byli například na berlínské konferenci před dvěma lety primárně vůči Maďarsku a Polsku.

Je to tím, že máme premiéra Andreje Babiše?

To si nemyslím. Jeho jméno někteří ještě ani neznají. Problém je spíše obecný. Každá debata začíná makroekonomickými parametry a ty naše rozhodně nejsou špatné. Všechny země V4 mají poměrně stabilní růst HDP, odpovídající úrokové míry, míru zadlužení, nezaměstnanosti a tak dále, a to i ve srovnání se zeměmi, jako jsou například Francie, Itálie nebo Španělsko. Ty přitom zůstávají investičními destinacemi. Argument makroekon