Vojenské zpravodajství varuje před cizími tajnými službami v Česku i Hedvábnou stezkou - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vojenské zpravodajství varuje před cizími tajnými službami v Česku i Hedvábnou stezkou

, čtk,
Vojenské zpravodajství varuje před cizími tajnými službami v Česku i Hedvábnou stezkou
Zdroj: čtk

Cizí tajné služby se v České republice v roce 2017 pokoušely kromě získávání informací posílit vliv své země na české politické a ekonomické struktury. Ve výroční zprávě za loňský rok to uvedlo Vojenské zpravodajství (VZ). Zpravodajci dále uvedli, že iniciativa Nové hedvábné stezky se kvůli její globální ambici stane zdrojem rostoucích obav představitelů Evropské unie.

Podle VZ byly aktivity zpravodajských služeb „cizí moci“ na českém území na obdobné úrovni jako v roce 2016. „Cílem jejich působení bylo, kromě získávání informací, také posílení vlivu jejich sponzorské země na politické a ekonomické struktury České republiky,“ uvedlo VZ. Dodalo, že v oblasti obrany pokračovala snaha cizích zpravodajských služeb o monitorování rozvoje schopností české armády a získávání informací o vojenském průmyslu a technologiích.

Ve zprávě za rok 2016 Vojenské zpravodajství uvedlo, že cizí tajné služby působily v Česku s posláním a úkoly, které odpovídaly vojenskému významu České republiky jako členské země NATO a její velikosti a poloze v Evropě. Agenti v té době dle vojenské rozvědky a kontrarozvědky tipovali, rozpracovávali a získávali své spolupracovníky z řad občanských sdružení a spolků, nevládních a neziskových organizací a zaměstnanců působících ve zbrojním průmyslu.

Čína projevovala podle zpravodajců v roce 2017 snahu stát se jedním z neopominutelných globálních aktérů. Její komunistická strana se snažila o těsnější propojení s ozbrojenými silami a zavázala se, že do roku 2050 vybuduje moderní armádu světové úrovně.

Vojenské zpravodajství
VZ má za úkol získávat a vyhodnocovat informace důležité pro obranu České republiky. Jako jediná česká tajná služba má na starosti rozvědnou i kontrarozvědnou činnost, zabezpečuje tak domácí i zahraniční informace. Na starosti má i monitorování aktivit cizích agentů v oblasti obrany. Od roku 2015 je také garantem kybernetické obrany České republiky.

„Ve sféře zahraničněpolitických a ekonomických témat dominovala čínská iniciativa Pásu a cesty (tzv. Nová hedvábná stezka, Belt and Road), jejíž globální ambice a pravděpodobnost jednostranné čínské expanze se stanou zdrojem rostoucích obav představitelů zemí Evropské unie,“ uvádí zpráva.

Projektem nové Hedvábné stezky se Peking snaží zlepšit vzájemný obchod a zvýšit investice s většinou zemí Asie i dalších světadílů. Propojit má Asii, Evropu a Afriku pomocí sítě železnic, přístavů a další infrastruktury.

Úzkou spolupráci s Čínou prosazuje především český prezident Miloš Zeman a jeho okolí. Ve své funkci již Čínu čtyřikrát navštívil, v dubnu se do země chystá popáté, a to právě na summit o Hedvábné stezce. V listopadu v Šanghaji Zeman řekl, že výstavba Hedvábné stezky bude příležitostí pro české stavební a železniční firmy, protože základem stezky je vysokorychlostní železnice.

Zpravodajci loni nezaznamenali hrozbu terorismu

VZ loni nezaznamenalo žádnou hrozbu teroristického útoku proti chráněným zájmům spojeným se zabezpečením obrany na území České republiky. Loňský rok byl podle něj charakteristický zhoršující se bezpečnostní situací v řadě zemí i regionů. Rusko dle zprávy usilovalo o větší respekt i vojenskými opatřeními, která doprovázela informační a propagandistická kampaň.

Vojenské zpravodajství loni předalo vládě, prezidentovi, obraně nebo spojencům asi 1300 informačních výstupů. Veřejná část zprávy za rok 2017 pojednává o situaci v jednotlivých částech světa, zaobírá se také například hrozbou terorismu či extremismu.

Zpravodajci uvedli, že se v Evropě výrazně neprojevila očekávaná hrozba spojená s návratem zahraničních bojovníků takzvaného Islámského státu z Iráku a Sýrie. Vidí v něm ale i nadále do budoucna možnou hrozbu. Varuje před nebezpečím zradikalizovaných žen a dětí těchto bojovníků. Islamisté byli podle zprávy i nadále aktivní v kybernetickém prostoru, oproti minulosti ale méně. „V uplynulém roce nebyly zaznamenány žádné poznatky indikující hrozbu teroristického útoku proti chráněným zájmům spojeným se zabezpečením obrany na území České republiky,“ uvedlo VZ. Teroristické útoky v Evropě podle tajné služby sekundárně vedly k nárůstu náboženské a rasové nevraživosti.

VZ zároveň uvedlo, že ve světě loni pokračovala zvýšená aktivita některých vojensky významných států v kybernetickém prostoru. Nedílnou součástí prosazování globálních hráčů se stále častěji stávaly informační a psychologické operace. Některé vojensky významné státy využívají své kybernetické kapacity zejména v rámci kybernetických špionážních operací, kampaní a útoků. „Jejich typickým zaměřením byly prvky kritické informační infrastruktury, infrastruktury významných vládních institucí, bezpečnostních subjektů a soukromých společností,“ uvedli zpravodajci.

Přečtěte si také:

Čtyři modernizace po čtyřiceti letech. Pragmatismus změnil Čínu v globální mocnost

Velké čínské oči aneb Stručná historie slavného čínského investování v Čechách

Hedvábné stesky. Základna a nový přístav v Džibutsku je důkazem promyšlené čínské strategie

Hedvábná kocovina. Čínské tažení na Západ vyvolává obavy

Rozpad sítě agentů CIA odstartoval Obama, stěžují si bývalí důstojníci

Ohodnoťte tento článek
Diskuze