Rozpad sítě agentů CIA odstartoval Obama, stěžují si bývalí důstojníci - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Rozpad sítě agentů CIA odstartoval Obama, stěžují si bývalí důstojníci

,
Rozpad sítě agentů CIA odstartoval Obama, stěžují si bývalí důstojníci
Zdroj: Profimedia.cz

K prolomení komunikace mezi agenty Ústřední zpravodajské služby (CIA) a jejich zdroji došlo v prezidentské éře Baracka Obamy, stěžují si bývalí zaměstnanci. S následky se organizace vyrovnává do současnosti.

V letech 2009 až 2017, kdy Spojené státy vedl Barack Obama, došlo k výraznému oslabení americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), která slouží jako rozvědka po celém světě. V roce 2013 musely stovky zpravodajců CIA mnoho dní nepřetržitě napravovat chybu v komunikačních systémech, aby nedocházelo k dalším únikům informací o agentech a jejich zdrojích k nepřátelům.

Zejména se jednalo o Írán a Čínu. Upozornil na to server Yahoo News, který vychází z informací řady bývalých pracovníků CIA. Situace byla podle jednoho z bývalých důstojníků doslova katastrofická.

Chyba vznikla v roce 2009, když prezident Obama oznámil, že vláda má informace o zařízení na obohacování uranu v Íránu. Íránský režim následně spustil „hon“ na americké agenty a jejich informátory. A prolomil tajný informační systém, který byl dostupný na internetu. Použil k tomu internetový vyhledávač firmy Google.

K únikům informací následně docházelo po celém světě až do roku 2013, i přes některá varování operativců. Teprve smrt více než dvou desítek zdrojů v Číně donutil vedení CIA něco s „dírou“ v systému dělat, potvrdilo 11 bývalých zpravodajských a bezpečnostních důstojníků.


Nová ředitelka CIA:

Neobnovíme drsné výslechy zadržených, slibuje Haspelová

Kandidátka na šéfku CIA Gina Haspelová


Zpravodajci se nemohli spolehnout na své agenty, ať již působili v Číně, Rusku, Íránu nebo Severní Koreji, uvedl jeden z důstojníků. Desítky lidí, kteří předávali informace americké CIA, byly po celém světě zavražděny, přiznal anonymně bývalý vládní bezpečnostní analytik.

Následky postihly nejen samotnou CIA, ale i ostatní vládní bezpečnostní agentury, výbory v Kongresu a nezávislé firmy, které pro vládní agentury zprostředkovávají další služby. „Pomalý a složitý vládní stroj se musel potýkat se smrtelným nebezpečím, který pochází od nových technologií,“ napsali autoři článku.

Nenapravitelné následky

Jeden ze zpravodajců tvrdí, že chyby, které vznikly v tomto období, nebudou nikdy úplně napraveny. Jedním z důvodů je i špatné vedení zpravodajské služby, která byla nucena dělat mnoho kompromisů. Šéfa CIA jmenuje přitom americký prezident, který je tak za chod mocné agentury zodpovědný.

Za éry Baracka Obamy se na postu ředitele CIA vystřídala řada lidí. Byli to Leon Panetta, Michael Morell, David Petraeus, opět Morell a John Brennan.

Vedení agentury podcenilo zejména schopnosti Číny a Íránu. Komunikační systém zpravodajských důstojníků s agenty se sice osvědčil na Blízkém Východě, ale v dalších zemích selhal. „Postoj v té době byl takový, že jsme v CIA neporazitelní,“ řekl jeden z bývalých zaměstnanců zpravodajské agentury.

Americká veřejnost je posedlá vlivem Rusů na americké volby, měla by se ale spíše obávat průmyslové špionáže Číny nebo Íránu, napsal novinář Michael Walsch na serveru PJMedia.

Související články:

CIA má novou šéfku. Trump uvedl Haspelovou do úřadu

Fitness aplikace odhalila základnu CIA a ohrozila vojáky. Nejen americké

Akce jménem COB: bývalý československý špion rozvířil britskou politiku

Snowden: Americké tajné služby sledují držitele bitcoinů

Edward Snowden vystoupil v roce 2014 na konferenci v Texasu prostřednictvím služby Google Hangout.