Dočkal se. Na činnost GIBS dohlédne komunistická mlátička Ondráček - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Dočkal se. Na činnost GIBS dohlédne komunistická mlátička Ondráček

, čtk,
Dočkal se. Na činnost GIBS dohlédne komunistická mlátička Ondráček
Zdroj: čtk

Sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) povede Zdeněk Ondráček (KSČM), jehož nominace budila spory. Poslanci mu ve druhém kole dnešní tajné volby dali přednost před Zuzanou Majerovou Zahradníkovou (ODS). Podle opozice jde o důkaz svazku ANO a KSČM.

Ondráček dostal o jeden hlas víc, než bylo nutné ke zvolení. Volilo ho 79 poslanců, ke zvolení bylo potřebných 78 hlasů. Majerová Zahradníková obdržela 57 hlasů.

Ondráček a Majerová Zahradníková postoupili do finále volby z předchozího prvního kola, v němž nikdo ze tří kandidátů potřebný počet hlasů nezískal. V tomto kole z volby vypadl kandidát Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Ondráček kandidoval opakovaně, v prosinci ani v lednu ho Sněmovna předsedou komise nezvolila. Tehdy byl jediným uchazečem o předsednické křeslo v komisi. Části poslanců vadilo jeho působení za socialismu, kdy jako člen školního pohotovostního pluku zasahoval proti protirežimním demonstracím. Záležitost vzbudila rozsáhlou debatu i dnes, trvala zhruba 1,5 hodiny.


Komentář Pavla Párala: Se skandálem

 Páral


Inspekce bezpečnostních sborů nyní budí pozornost v souvislosti s informací, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vyzval v únoru dvakrát jejího ředitele Michala Murína, aby se vzdal funkce. Babiš uvedl, že v něho nemá důvěru a pochybuje o jeho morální a profesionální integritě. Pochyby má také o hospodaření inspekce. Murín rezignovat nehodlá. Babiš kvůli záležitosti svolal na čtvrtek Bezpečnostní radu státu. Sejde se také sněmovní bezpečnostní výbor.

Opozice: Je to skandál a důkaz svazku ANO a KSČM

Opoziční poslanci hodnotí Ondráčkovo zvolení jako skandální a smutné. „Je to velmi smutná věc, když tu máme komunistu, který zasahoval proti demonstrantům, vůbec nijak tuto věc nereflektuje a máme ho v čele bezpečnostního orgánu Poslanecké sněmovny,“ komentoval před novináři Odráčkovo zvolení lidovec Marek Výborný. Fakt, že Ondráček bude předsedou komise, která dohlíží na činnost policie, je podle něj skandální.

S místopředsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou shodně prohlásili, že zvolení Ondráčka je zvlášť smutné vzhledem k tomu, že letos uběhlo 70 let od komunistického puče.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury to bylo demokratické rozhodnutí Sněmovny.Okamura uvedl, že v klubu SPD shoda na Ondráčkovi nebyla stoprocentní a proto každý poslanec mohl hlasovat podle své vůle. Výběr Ondráčka podle Okamury nebyl šťastnou volbou. „Na druhou stranu jsem rád, že už se ta agónie nějakým způsobem ukončila,“ dodal.

Bývalý prezidentský kandidát Michal Horáček, který proti Ondráčkově zvolení brojil, označil zvoleného šéfa komise za „biřice okupantského režimu“. Pokud by se masarykovské ideály a étos 17.listopadu staly už jen „nepotřebným harampádím“, „ztratíme Česko jako zemi, kde má smysl vychovávat děti a vůbec žít“, dodal na twitteru.

Zdeněk Ondráček (48)
Jako člen pohotovostního útvaru zasahoval v lednu 1989 proti demonstrantům během tzv. Palachova týdne. V rozhovoru pro časopis Mladý svět v prosinci 1989 přiznal, že uhodil obuškem i dívku. Pro časopis také přiznal, že byl při zásahu na Národní třídě v Praze 17. listopadu 1989: „Z Bartolomějské jsme slyšeli, jak to na Národní třídě vře. Asi po dvaceti minutách jsme šli posílit jinou část pořádkové jednotky, když jsme slyšeli, že je dav agresivní.“ Později ale uvedl, že byl připraven jen jako posila.
Na autentických dobových záběrech, které Česká televize odvysílala mimo jiné v rámci seriálu Vyprávěj, Ondráček jako agitátor čety odůvodňoval brutální zákroky Veřejné bezpečnosti tím, že demonstranti byli ozbrojeni kudlami, řetězy i boxery. „Měli rozkovaný řetězy, na kterých byly na konci navařený ocelový kuličky, to většinou ti pankáči, nebo jak se to říká, nosili po kapsách,“ popsal reportérce.
Ondráčkův otec na zasedání ÚV KSČ 24. listopadu 1989 v projevu citoval synova slova. „A on mi říká: ‚Tati, my jsme neprovedli nic horšího, než jak jsme zasáhli v lednu. Za to jsme byli tenkrát pochváleni, a dokonce myslím i někdo povýšený…‘ Dneska z nich děláme gaunery a lumpy, stavíme je proti dělnické třídě,“ řekl Jaroslav Ondráček.
Po zvolení do Sněmovny v roce 2013 řekl Zdeněk Ondráček, že byl pouze součástí pluku, který musel zasáhnout. „Pokud nám dal někdo rozkazy, že musíme použít donucovací prostředky, tak jsme je použili. Zákroky policistů v dnešní době jsou přitom daleko tvrdší, než byly v roce 1989,“ vzpomínal.

Dále čtěte:

Babiš kvůli Murínovi svolá Bezpečnostní radu státu. V šéfa GIBS nemá důvěru

Komentář: Už začíná tát