Berlín změnil zákon: kdo chce německé občanství, musí mít jen jednu ženu - Euro.cz

Přihlášení

Berlín změnil zákon: kdo chce německé občanství, musí mít jen jednu ženu

, adk,
Berlín změnil zákon: kdo chce německé občanství, musí mít jen jednu ženu
Zdroj: Profimedia.cz

Německé úřady budou moci jednodušeji odebírat občanství příslušníkům teroristických skupin a lidem, kteří ho získali podvodem. Vyplývá to z novely Zákona o občanství, kterou schválil německý parlament. Polygamisté ho nebudou moci ani získat.

Novela zákona umožní odebrat občanství příslušníkům teroristických skupin, ale pouze v případě, že mají dvojí občanství. V zákoně stojí, že ti, kteří se připojili k zahraniční ozbrojené skupině „se obrátili zády k Německu a jeho hodnotám“. Ačkoliv novela míří na příslušníky samozvaného Islámského státu, retrospektivně platit nebude. Zákon navíc definuje teroristickou skupinu pouze vágně.

Zákon se rovněž nově staví proti mnohoženství. Polygamisté přijdou o možnost získání občanství úplně. Jedním z cílů novely je totiž snaha o integraci nově příchozích do „německého způsobu života“. Polygamie je v Německu zakázaná. Mnohoženství je naopak legální v řadě zemí původu mnohých migrantů.

Měla by se zpřísnit pravidla udělování občanství v unijních státech?

Nová úprava také zdvojnásobila na deset let lhůtu, během které je možné nově udělené občanství odebrat, a to v případě, kdy žadatel uvedl lživé či neúplné informace pro jeho získání. Například během vrcholící migrační krize v roce 2015 německá policie zachytila mezi uprchlíky řadu falešných pasů a objevily se také případy, kdy migranti ve snaze zvýšit své šance na přijetí v Německu předstírali, že pocházejí ze Sýrie, nebo zatajovali svůj skutečný věk, podotkl web Deutsche Welle.


Čtěte také:

Integrace uprchlíků v Německu vázne. Blokují ji úředníci i chyby politiků


I další evropské státy se v reakci na teroristické útoky snažily zjednodušit proces odebírání občanství. Velká Británie v roce 2006 změnila formulaci z „jednání proti zájmům Británie“ na obecnější, pokud je to „ve veřejném zájmu“. Francouzský prezident Emmanuel Macron se v roce 2015 neúspěšně snažil prosadit možnost odebrání občanství rodilým Francouzům zapojeným do terorismu. Podobný návrh se projednával a byl odmítnut i ve Švédsku.

Experti varují před rozlišováním samostatného a dvojitého občanství. Držitelé občanství dvou států se ocitají ve větší právní nejistotě než ostatní. To by v konečném důsledku mohlo vést až ke vzniku občanství různých kategorií. Panují také pochyby o tom, nakolik je institut odebrání občanství efektivní jako nástroj boje proti terorismu. Podle některých odborníků je lepší využít trestní sazby nebo omezení pohybu pachatele.

Dále čtěte:

Ještě kratší čepele. Německo kvůli množícím se útokům nožem zvažuje zpřísnění zákonů

Dopad multikulti: britská policie nerozumí slangu ulice, najímá si překladatele

Trump brojí proti migrantům, americké firmy jsou na nich ale závislé

Příkladná integrace? Většina z 800 tisíc imigrantů v Česku pracuje a cítí se bezpečně

Temný okamžik pro Evropu? Konec lodi zachraňující uprchlíky kritizuje britská organizace

Diskuze