Miliardy eur k ničemu: Evropský účetní dvůr kritizuje pomoc Turecku - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Miliardy eur k ničemu: Evropský účetní dvůr kritizuje pomoc Turecku

,
Miliardy eur k ničemu: Evropský účetní dvůr kritizuje pomoc Turecku
Zdroj: Profimedia.cz

Peníze unijních daňových poplatníků jsou neúčelně vynakládány v rámci pomoci EU Turecku, která má podpořit přibližování země standardům zemí Evropské unie. Na nedostatky upozornili auditoři Evropského účetního dvora. Za období 2007 až 2020 má Turecko od EU získat 9 miliard eur (230 miliard korun).

Peníze daňových poplatníků zemí Evropské unie měly pomoci Turecku v reformách natolik, aby se země na Bosporu mohla stát v budoucnu členem EU. Evropský soudní dvůr ale vyjádřil pochyby ohledně toho, jak účelně jsou tyto prostředky vynakládány. Zejména Evropská komise nečiní dostatečné kroky, aby kontrolovala, jak jsou tyto finance využívány.

Turecko má v rámci přístupových jednání přislíbenu předvstupní finanční podporu ve výši 9 miliard eur (230 miliard korun) v letech 2007 až 2020.

Evropský účetní dvůr se zaměřil zejména na prostředky na podporu právního státu, správy věcí veřejných a lidských zdrojů. Do této oblasti bylo vyčleněno 3,8 miliardy eur (96,9 miliardy korun). Prostředky ale „stěží řešily některé základní potřeby“, uvedl účetní dvůr ve své zprávě.

Jedná se hlavně o nezávislost a nestrannost soudnictví, boj proti korupci a organizované trestné činnosti, svobodu tisku, předcházení střetům zájmů a posilování občanské společnosti. V těchto oblastech chybí Turecku politická vůle něco změnit.

„Počínaje rokem 2018 by Evropská komise měla lépe zaměřovat finanční prostředky pro Turecko na oblasti, v nichž ještě nebyly provedeny reformy, které jsou nutné pro věrohodný pokrok směrem ke vstupu do EU,“ uvedla členka odpovědná za zprávu Bettina Jakobsenová. Problém je v tom, že komise měla podporovat konkrétní projekty, nikoliv reformu celého odvětví, uvedl Evropský účetní dvůr.


Česko neexistuje, vlastní ho Němci. Turkům kvůli propuštění Muslima tečou nervy

 Recep Tayyip Erdogan


„Odvětvová posouzení však nebyla vždy vyčerpávající, zejména ve vztahu ke koordinaci dárců, analýze rozpočtů a posuzování výkonnosti,“ tvrdí tisková zpráva. Komise nevyužívala možnost financování pozastavit v případě, že nejsou dodržovány zásady demokracie a právního státu, upozornili auditoři.

Případné pokroky ve sbližování legislativy EU a Turecka jsou pak ohroženy chybějící politickou vůlí. Situaci zhoršují masivní čistky ve státní správě a omezování občanské společnosti.

Oficiální ukončení rozhovorů?

Finanční podpora Turecka ze strany EU je delší dobou kritizována zejména kvůli věznění novinářů a bojovníků za lidská práva.

Aby mohla být finanční pomoc Turecku pozastavena, musely by se členské země shodnout na oficiálním ukončení rozhovorů s Ankarou o přistoupení k EU.

Zda má další finanční pomoc zemi, ve které vládne autokraticky prezident Recep Tayyip Erdoğan, pokračovat, auditoři nedávají jednoznačnou odpověď. Jeden z nich, Dennis Wernerus, nicméně uvedl, že peníze, které šly na podporu nezávislé turecké justice, nebyly dobře vynaloženy. Dodal ale, že Evropská komise zatím postupovala vůči Turecku benevolentně, protože Ankara omezuje příliv uprchlíků z Blízkého východu do EU.

Po neúspěšném vojenském puči v červenci 2016 Erdoğan zahájil masivní čistky ve státní správě. Do listopadu 2016 bylo propuštěno 125 tisíc lidí, 36 tisíc bylo uvězněno. Loni přirovnal turecký prezident německé politiky k nacistům.

Kritiku Turecka si vysloužila také Česká republika za propuštění kurdského politika Sáliha Muslima poté, co jej policie zatkla na základě mezinárodního zatykače, ale pražský městský soud jej propustil. Ankara jej považuje za teroristu.

Dále čtěte:

Dotační králové v poločase: Nejvíc z EU vyčerpá provozovatel sítě ČEPS

Podporujete terorismus, vzkázal Erdogan Čechům. Prahu obvinil z pokrytectví

Turecký soud potvrdil Čechům 6 let vězení za spolupráci s Kurdy

 Markétu Všelichovou Turci odsoudili na 6 let a 3 měsíce


Ohodnoťte tento článek
Diskuze