Česko neexistuje, vlastní ho Němci. Turkům kvůli propuštění Muslima tečou nervy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česko neexistuje, vlastní ho Němci. Turkům kvůli propuštění Muslima tečou nervy

,

Žádná Česká republika neexistuje, ve skutečnosti ji vlastní Němci. Všichni skuteční muži po rozdělení federace odešli na Slovensko. Těchto urážlivých výroků na adresu Česka se dopustil v turecké televizi poradce prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana Yiğit Bulut. Reagoval tak na fakt, že české úřady nechtějí dále držet za mřížemi kurdského politika Sáliha Muslima.

Nejprve zavládla v Ankaře radost. České úřady zadržely v sobotu 24. února Sáliha Muslima, bývalého spolupředsedu levicové strany PYD, která hájí zájmy Kurdů v severní Sýrii a která vytvořila de facto nezávislý stát. Jenže tento státní útvar je trnem v oku Turecku, které upozorňuje na vazby PYD k radikálně levicové straně PKK; její příznivci vedou již od roku 1984 válku za práva tureckých Kurdů. V úterý pustil Městský soud v Praze Muslima na svobodu.

Yiğit Bulut je velmi svéráznou figurou na turecké scéně. Dlouhé roky pracoval jako novinář, od července 2013 je hlavním poradcem Recepa Tayyipa Erdoğana. Krátce poté začal obviňovat tajemné zahraniční síly, že chtěly zavraždit tehdejšího premiéra (a současného prezidenta) Erdoğana s pomocí „telekineze a jiných podobných metod.“

V poslední době se Bulut „proslavil“ hlavně výhrůžkami a urážkami na adresu Řeků, se kterými Turci vedou spor o bezvýznamný čtyřhektarový ostrůvek Imia (turecky Kardak) v Egejském moři. „Atény budou čelit většímu hněvu Turecka než Afrin. Zlámeme ruce a nohy všem řeckým ministrům, kteří se odváží vstoupit na Kardak. Všichni imperialisté musí akceptovat, že tato země je turecká a islámská,“ prohlásil Bulut. Jen pro doplnění: Afrin je okres na severu Sýrie ovládaný místními Kurdy, který od ledna čelí invazi turecké armády.


Přečtěte si více:

Turci odmítají možnost výměny Muslima za vězněné Čechy

 Kurdové demonstrují před městským soudem v Praze na podporu zadrženého Muslima


Okolním zemím však nevyhrožuje pouze cholerický poradce Bulut, ale také jeho šéf – prezident Erdoğan. Ten opakovaně hrozil další invazí na Kypr; vadí mu, že kyperská vláda chce ve svých výsostných vodách těžit zemní plyn. První turecká agrese na Kypru se odehrála v roce 1974 a ostrov zůstává od té doby rozdělený na severní část ovládanou Turky a jižní část spravovanou řecky hovořícími Kypřany.

Erdoğan a jeho lidé si nedovolují pouze na slabší sousedy, ale i na světové velmoci – včetně Ruska. Turecký diktátor se zastává Krymských Tatarů, jejichž situace se zhoršila od chvíle, kdy si před čtyřmi lety Rusové Krym přivlastnili. Slovně napadá také Čínu kvůli utlačování muslimů v Ujgurské oblasti, Izrael kvůli situaci Palestinců a statusu Jeruzaléma a Barmu kvůli vyhánění a diskriminaci muslimských Rohingů.

Čtěte také:

Kde vyperou Rusové i sami sebe. Na Kypru dostanou po půl roce občanství


Ohodnoťte tento článek
Diskuze