Kdo vyzve Trumpa? Favoritem u demokratů zůstává Biden, druhá už je Warrenová - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Kdo vyzve Trumpa? Favoritem u demokratů zůstává Biden, druhá už je Warrenová

, čtk,
Kdo vyzve Trumpa? Favoritem u demokratů zůstává Biden, druhá už je Warrenová
Zdroj: čtk

Pořadí demokratických uchazečů o nominaci do boje o Bílý dům prodělalo po dlouhé době první změnu, když se místo Bernieho Sanderse na druhé místo posunula massachusettská senátorka Elizabeth Warrenová. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky nyní zveřejnila televize Fox News. První místo si s přehledem a bez většího výkyvu preferencí udržuje bývalý viceprezident Joe Biden.

Warrenová, kterou média stejně jako Sanderse označují za reprezentantku radikální levice v Demokratické straně, stoupala v žebříčku postupně už od jara, upozornila televize. Od března do května získala pět procent, další tři procenta v červenci a v srpnu její preference vzrostly dokonce o osm procent. Dostala se tak nyní na hranici 20 procent. Sanders od března 13 procent ztratil a je třetí s deseti procenty preferencí.

První Biden má 31 procent a jeho popularita se dlouhodobě nemění. Stejně stabilní preference má podle Fox News Kamala Harrisová, která je v průzkumu čtvrtá s osmi procenty. Ostatní kandidáti nepřekročili tříprocentní hranici.

Kdo vyhraje demokratické primárky?

Warrenová tak Sandersovi odebírá stoupence, soudí televize. Nyní je hlavní favoritkou pro demokratické voliče mladší 45 let a pro ty, kteří se označují za „velmi“ liberální. Biden má naproti tomu vysokou oblibu mezi Američany staršími 45 let, kde si před Warrenovou udržuje náskok 22 procent.

Průzkum ukázal, že 60 procent demokratických voličů si přeje vyslat do boje proti Donaldu Trumpovi člověka, který „dokáže zemi obnovit a dostat americkou politiku zpět do normálního stavu“. Jen 36 procent voličů si přeje kandidáta, který dokáže „zásadně změnit“ washingtonskou politiku.

„Obama potřetí“. Biden si narýsoval cestu do Bílého domu, nevěří mu ani demokraté

Dále čtěte:

Bloomberg chce sestřelit Trumpa: do kampaně investuje půl miliardy dolarů

Komentář: Sonda do hlubin levičákovy duše

Majstrštyky a fiaska Donalda Trumpa. Jaké jsou jeho nejlepší a nejhorší nápady?

Esej: Kdo po Trumpovi

„Udržme Ameriku velikou“. Trump už myslí na obhajobu mandátu

Trumpa vyzve levicový starosta New Yorku. De Blasio chce být prezidentem USA

Vážný soupeř pro Trumpa? Biden nad ním v průzkumu vede o 11 procent