„Obama potřetí“. Biden si narýsoval cestu do Bílého domu, nevěří mu ani demokraté - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

„Obama potřetí“. Biden si narýsoval cestu do Bílého domu, nevěří mu ani demokraté

,

Oficiálně svou kandidaturu na prezidenta USA ještě neoznámil, Joe Biden už má ale představu, na čem postaví svou kampaň. Bývalý viceprezident chce voliče nalákat na pokračování politiky Baracka Obamy. Demokraté se ale spíše kloní k liberálnějším – a radikálnějším – kandidátům. Věří, že právě oni budou spíše schopni porazit Donalda Trumpa.

Biden s ohlášením své kandidatury stále vyčkává, obecně se však předpokládá, že rozšíří početný seznam kandidátů Demokratické strany. Se svými poradci nyní pracuje na podobě kampaně, která by se měla nést v duchu navázání na éru Baracka Obamy, kterému Biden dělal viceprezidenta.

Šestasedmdesátiletý politik předpokládá, že většina voličů demokratů by si přála návrat Obamovy politiky a jeho stylu vystupování a jednání. Na nedávném setkání s odboráři se definoval jako „Obama-Biden demokrat“, což má představovat pragmatického a zároveň progresivního politika, který je přijatelný jak pro bílou střední třídu, tak pro mladé rozmanité voliče. Ti pomohli do funkce Obamovi, ale Hillary Clintonová je ke své podpoře nikdy nepřesvědčila.

Bidenova víra v nostalgické nálady voličů však naráží na současné trendy v Demokratické straně, které tlačí na příklon k liberálnějšímu směru a prosazování radikálnějších změn. Nejvážnějšími kandidáty tohoto křídla strany, které představuje například Alexandria Ocasio-Cortezová, jsou Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová.


Bloomberg chce sestřelit Trumpa: do kampaně investuje půl miliardy dolarů

 Mediální magnát a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg


Také oni jsou – stejně jako Biden – zkušenými politiky, místo centristického a umírněného přístupu však přicházejí s ideou velkých změn a agresivního stylu, který nebyl Obamovi vlastní. Sanders si v minulých primárkách naklonil hlavně mladé voliče, z nichž velká část posléze odmítla podpořit Clintonovou.

Proti Bidenovi hraje také fakt, že většina dřívějších spolupracovníků a tvůrců kampaní Baracka Obamy nemá v plánu bývalého viceprezidenta podpořit, případně mu pomoci s kampaní. Někteří z nich už pracují pro jiné kandidáty. Šéf Obamovy digitální strategie Joe Rospars je poradcem Warrenové a jedna z tvůrkyň Obamových kampaní Jen O’Malley Dillonová pomáhá kandidatuře Beta O’Rourka, píše list Washington Times.

Právě O’Rourke patří k liberálnějšímu křídlu Demokratické strany. Svou kandidaturu oznámil v březnu a během jediného dne se mu podařilo na volebním účtu shromáždit 6,1 milionu dolarů (cca 140 milionů korun), nejvíce ze všech demokratických kandidátů. Veřejnost zaujala jeho loňská kampaň do Senátu za stát Texas. V tradiční republikánské baště prohrál se zkušeným Tedem Cruzem jen velmi těsně. Na začátku dubna na sebe O‘Rourke upozornil návrhem na zatím blíže nespecifikované odškodnění Afroameričanů za éru otroctví.


Přečtěte si esej: Demokrat, až to bolí

 Ilustrace k eseji Demokrat až to bolí


Liberální a progresivní přístup představuje také Kamala Harrisová, senátorka za stát Kalifornie, kterou dlouhodobě podporují hvězdy showbyznysu. Příspěvek na kampaně jí v minulosti poslali například režiséři Steven Spielberg a J.J. Abrams či muzikant Quincy Jones.

Zatím posledním ohlášeným kandidátem Demokratické strany je Pete Buttigieg, starosta města South Bend ve státě Indiana. Ze všech dvaceti uchazečů je v 37 letech nejmladší a staví se do pozice mluvčího mileniálů. Dosud nepříliš známý politik, který žije v homosexuálním manželství, je další vycházející hvězdou Demokratické strany, podle posledních průzkumů už je druhý za Sandersem.

Biden bude navzdory liberálním tendencím v Demokratické straně patřit k favoritům primárek. Jednak mu může pomoci právě velké množství liberálních kandidátů, navíc mu mohou hrát do karet i voličské preference. Podle posledního průzkumu společnosti Pew Research Center preferuje umírněný přístup 53 procent tradičních voličů demokratů, zatímco pro progresivnější směřování se vyslovuje 40 procent z nich.

Dále čtěte:

Politická superstar Ocasio-Cortezová o klimatické změně: Máme ještě rodit děti?

Komentář: Sonda do hlubin levičákovy duše

Majstrštyky a fiaska Donalda Trumpa. Jaké jsou jeho nejlepší a nejhorší nápady?

Esej: Kdo po Trumpovi

„Udržme Ameriku velikou“. Trump už myslí na obhajobu mandátu