Wagenknecht: Brusel odmítl tvrzení vlády, že nesmí dát Senátu auditní zprávy k Babišovi - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Wagenknecht: Brusel odmítl tvrzení vlády, že nesmí dát Senátu auditní zprávy k Babišovi

, čtk,
Wagenknecht: Brusel odmítl tvrzení vlády, že nesmí dát Senátu auditní zprávy k Babišovi
Zdroj: čtk

Evropská komise (EK) podle senátora Lukáše Wagenknechta sdělila, že nemá žádný dokument, který by ministerstvům bránil poskytnout Senátu vyžádané auditní zprávy, jež se týkají údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Unijními nařízeními ministerstva zdůvodňovala, proč senátní komisi pro prošetření auditů tyto dokumenty nemohou dát. Ministerstvo financí v reakci zveřejnilo červnový dopis komise, podle něhož si komise nepřeje zveřejnění auditní zprávy.

„Komise nemá žádný dokument, který by odpovídal popisu uvedenému ve vaší žádosti,“ napsal 26. července Wagenknechtovi šéf generálního ředitelství pro regionální politiku Marc Lemaître. Senátor poukázal na červencové vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), podle něhož červnový dopis EK brání poskytnout audity senátní komisi. „EK říká, žádný takový dokument neexistuje. Kdo má pravdu? Netransparentnost, manipulace nebo drobná chybka,“ napsal Wagenknecht.

Ministerstvo dnes text červnového dopisu, který je podepsán šéfkou jednoho z auditních oddělení Ilsou Van den Abeeleovou, zveřejnilo. Stojí v něm, že „Komise nemůže dát souhlas k poskytnutí návrhu zprávy o auditu třetím stranám“. Zároveň EK podle ministerstva uvedla, že „neidentifikovala ani žádný veřejný zájem na zveřejnění“.

Horní komora Parlamentu před týdnem kvůli postoji ministerstev obvinila vládu z pohrdání Senátem. Babiš to odmítl s tím, že věří tomu, že ministerstva postupují v souladu s předpisy. Jimi své odmítavé stanovisko k žádosti o poskytnutí auditů zdůvodnil tuto středu Státní zemědělský intervenční fond. Schillerová také uvedla, že audity jsou důvěrné a o jejich vydání může rozhodnout pouze EK. Senátoři oponovali s poukazem na to, že jsou oprávněni seznamovat se s důvěrnými dokumenty.

Měl by Andrej Babiš kvůli auditu Evropské komise odejít z politiky?

Předseda komise Zdeněk Nytra (ODS) uvedl, že postoj ministerstev je v rozporu se zákonem o jednacím řádu Senátu, podle něhož ministerstva mají poskytovat horní komoře materiály pro její činnost.

Komise má do konce ledna příštího roku shromažďovat informace týkající se auditních zpráv s cílem zajistit objektivitu jejich posouzení. Měla by se rovněž zabývat chystaným stanoviskem českých úřadů k auditům a pokusit se porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

Babiš je podle návrhu auditní zprávy, kterou zveřejnila média, kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů, má stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert a jako premiér také na použití peněz EU. Premiér to opakovaně odmítá, návrh auditu nepovažuje za seriózní.

Čtěte: Otroci dotací. O závislosti Agrofertu na veřejné podpoře

 Premiér Andrej Babiš

Přečtěte si také:

Předběžné auditní zprávy jsou důvěrné, upozornil Brusel. Týká se to i odpovědi českých úřadů

Agrofert omezí investice, zaměří se na snížení dluhů

Babišův střet zájmů: auditoři EU zkoumají dokumenty ve Státním zemědělském fondu

Andrej I. Nedotknutelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se natahuje

Komentář: Koalice dotačního podvodu

Politika dotací skosila třetinu evropských rodinných farem. Peníze shrábl Agrofert a spol.

 Film Selský rozum nabízí mimo jiné podrobné vysvětlení toho, proč na českých polích roste ve výrazném podílu řepka