Média škodí sexu. Partnery odcizuje televize, internet i telefony - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Média škodí sexu. Partnery odcizuje televize, internet i telefony

, adk,
Média škodí sexu. Partnery odcizuje televize, internet i telefony
Zdroj: Profimedia.cz

Televize požírá čas, obětí je sex. Pravděpodobnost pohlavního styku párů, které televizor vlastní, je o šest procent nižší. Jde o „konzervativní odhad“ autorů studie, do které se zapojily čtyři miliony lidí z 80 převážně chudších států světa. Frekvence sexu se ale výrazně snižuje i v bohatých zemích. I v tomto případě na tom mají média zásadní podíl.

Aktuální studie vědců z univerzity v Delaware zkoumala vliv televize na sexuální život v zemích, kde je častější výskyt domácností bez televize. Nezahrnula další aktivity, které mohou mít dopad na sexuální život. Jedná se zejména o čas strávený na sociálních sítích nebo sledování videí. Na studii upozornil web MarketWatch.com.

„Naše zjištění potvrzují, že lidé jsou ochotni nahradit lidskou společnost společností elektronickou,“ uvedl jeden z autorů výzkumu, docent ekonomie Nicholas Wilson z Reedovy univerzity v Portlandu.

Výzkum byl zahájen v roce 2010, tedy před boomem chytrých telefonů, uvedli autoři studie. „Chytré telefony mohou být skutečným zabijákem sexuálního života,“ dodali.

Kombinace televize, streamovaného obsahu a chytrých telefonů je již pro partnerský život skutečnou hrozbou. Podle nedávné studie společnosti Nielsen tráví Američané sledováním elektronického obsahu v průměru 11 hodin denně, což je o tři a půl hodiny více než před čtyřmi lety.

S prodlužováním času stráveným „ve společnosti“ médií klesá intenzita partnerského života. V roce 1990 byl v Británii medián frekvence partnerského styku pětkrát měsíčně, v roce 2000 čtyřikrát a v roce 2010 už jen třikrát, řekl profesor David Spiegelhalter listu The Telegraph. „Hrozí, že v roce 2030 páry již vůbec sex mít nebudou,“ varoval Spiegelhalter. Podle něj je hlavním viníkem vysoká míra konektivity a také streamovací služby typu Netflix.


Pansexuál, sapiosexuál, ekosexuál. Co je za boomem pohlavních identit?

 Třetí pohlaví, ilustrační foto


Fakt, že klesá frekvence sexu, potvrzuje i sexuolog Jaroslav Zvěřina. Důvody vidí ve stírání rozdílů mezi mužskou a ženskou rolí, špatné fyzické kondici, nejistotě vztahu i časté masturbaci mužů. „Celých 48 procent mužů, kteří žijí v páru se ženou, velice pravidelně onanuje. I to napovídá, že četnost styků není taková, jaká by prospěla vztahu,“ konstatoval Zvěřina.

Jako kritickou mez vidí Zvěřina jeden pohlavní styk týdně. Pokud má pár měně sexu, dochází k odcizení partnerů, které se jen obtížně napravuje. Sexuolog varuje také před snižováním zájmu o partnerský sex. „Extrémní je tento jev například v Japonsku. Čtvrtina třicetiletých mužů a žen jsou panici nebo panny,“ dodává.

Dále čtěte:

Přirozené ženské přirození? Neexistuje. Každé genitálie jsou unikát

Soudružka žena aneb Emancipace žen za socialismu

Proč mají ženy tak velká prsa? Ze savců jsou jediné

Ženská ňadra, symbol ženskosti, ale také zdravotních problémů. Ilustrační foto.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze