Energetickým gigantům vyroste konkurent. Siemens zakládá divizi Energy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Energetickým gigantům vyroste konkurent. Siemens zakládá divizi Energy

,

Koncern Siemens plánuje vytvoření vlastní energetické odnože, jež bude obchodovaná na frankfurtské burze. Siemens Energy má konkurovat zavedeným energetickým hráčům na trhu s obnovitelnými energiemi.

Siemens Energy by měla poskytovat celou paletu služeb, především s využitím technologií Siemens. Mělo by se jednat o všechny zdroje kromě jádra. Firma klade důraz na obnovitelné zdroje, zejména větrnou energii. Koncern se sídlem v Mnichově uvedl, že pětina dodávek energie na světě je postavena na technologiích německé společnosti.

Nová firma má jako samostatná právnická entita působit od dubna 2020. V září příštího roku pak má vstoupit na burzu, přičemž Siemens v ní bude držet maximálně 49procentní podíl.

Obrat budoucí firmy se nyní v rámci koncernu pohybuje na úrovni 27 miliard eur (691 miliard korun) a zaměstnává po celém světě 88 tisíc zaměstnanců. Už nyní je kandidátem na umístění v indexu DAX, který sdružuje třicítku největších německých společností.

„Změna klimatu je obrovskou výzvou. Poptávka po energiích roste a zároveň je nezbytné, abychom výrazně snížili emise CO2. Ve svém portfoliu chceme nabídnout nejlepší možný energetický mix,“ vysvětlil záměr šéf divize Siemens Gas and Power Operating Company Michael Sen, jenž se má stát generálním ředitelem nové firmy.


Tepelná čerpadla sehrají při snižování emisí klíčovou roli, říká manažer Stiebel Eltron Matten

Člen vedení společnosti Stiebel Eltron Nicholas Matten.


Vytvoření nové entity přichází v době, kdy Siemens koupil krachujícího německého výrobce větrných turbín Senvion za 200 milionů eur (5,1 miliardy korun). Přebírá tak mimo jiné i větrné turbíny s instalovaným výkonem 8,9 GW. Firma Siemens Gamesa je nyní jedničkou ve výstavbě větrných turbín na moři, Siemens Energy by měla držet v této společnosti podíl ve výši 59 procent.

Analytici švýcarské banky UBS hodnotí převzetí konkurenta Senvion jako krok správným směrem. Expanzi si pochvaluje i ředitel Siemens Gamesa Markus Tacke. „Integrace služeb společnosti Senvion nám umožní růst v důležitém segmentu trhu a zvýšit naše kapacity v Německu a na dalších evropských trzích,“ prohlásil.

Odbory IG Metall převzetí původně hamburské firmy Senvion (dříve se firma jmenovala Repower Systems) hodnotí pozitivně, nicméně v Německu zůstane pouze 500 pracovních míst z původních 1800.

Odborář Meinhard Geiken lituje, že z trhu zmizí průkopník větrné energetiky, který v roce 2004 představil v té době nejsilnější větrnou turbínu na světě o výkonu 5 megawattů. Ukazuje to na nekonzistentní vládní politiku podpory obnovitelných zdrojů energie, kritizuje přístup berlínské vlády Geiken.

Dále čtěte:

Šéf Bank of England varuje byznys: Pokud nezačnete chránit klima, zbankrotujete

Prognóza měnového fondu: Plyn i elektřina musí zdražit o desítky procent

Demoralizuje mládež. Nejbohatší Evropan sepsul Thunbergovou

Klimatolog Ač: Potřebujeme uhlíkovou daň a další systémové změny, sázet stromy nestačí

Energetickým gigantům vyroste konkurent. Siemens zakládá divizi Energy
5 (100%) 1 hlasování
Diskuze