Exguvernér ČNB Tůma: Realitní bublina v Česku není, ceny porostou - Euro.cz

Přihlášení

Exguvernér ČNB Tůma: Realitní bublina v Česku není, ceny porostou

, čtk,
Exguvernér ČNB Tůma: Realitní bublina v Česku není, ceny porostou
Zdroj: Profimedia.cz

Výrazný růst cen nemovitostí v Česku neznamená, že by zde byla realitní bublina. Ceny porostou i nadále, i když tempo růstu se sníží. Tvrdí to bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Například v Praze vzrostly ceny nových bytů za posledního dva a půl roku zhruba o tři pětiny.

„O bublině můžeme mluvit v případě, že ceny překročí rovnovážnou úroveň. Když pak bublina praskne, ceny klesnou. Ale to se tady neděje. Tohle je reálná konvergence. Přibližujeme se vyspělejším zemím i v jiných oblastech, nemovitosti nejsou výjimkou,“ uvedl Tůma na diskusním setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Na trhu se podle něj strukturální problém v oblasti nabídky střetl s příznivou fází ekonomického cyklu na straně poptávky. „Na jedné straně se staví málo nových bytů. Na druhé straně lidem rostou platy, mají jistotu, že za rok nepřijdou o zaměstnání,“ doplnil bývalý guvernér.

Opatření ČNB, která omezují poskytování hypoték, podle něj primárně necílí na to, aby snížením poptávky klesly ceny. „Je to hlavně z pohledu finanční stability, aby se lidé nezadlužili. Potenciální dopad na ceny bude spíše sekundární,“ dodal Tůma.


50 tisíc migrantů. Hypotéku letos refinancuje rekordní počet Čechů

 ilustrační foto


Podle údajů poradenské společnosti Deloitte vzrostly prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech na konci loňského roku meziročně v průměru o 10,4 procenta na 53 700 korun za metr čtvereční. Nejdražší byla Praha (70 800 korun), nejlevnější Ústí nad Labem (13 800 kroun), kde ovšem byty meziročně zdražily téměř o pětinu. Nájmy se na konci loňského roku zvýšily o 13,8 procenta na 197 korun za metr čtvereční.

Pokud jde o nové byty, podle statistik developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrostla průměrná prodejní cena v Praze na konci letošního prvního čtvrtletí meziročně o 22,8 procenta na 88.552 korun za metr čtvereční. V mimopražských regionech průměrná cena stoupla o 17,4 procenta na 52 832 korun za metr čtvereční. V hlavním městě nastal zlom v polovině roku 2015. Od té doby novostavby zdražily zhruba o tři pětiny.


Kdo dosáhne na hypotéku: banky zpřísnily pravidla

Hypotéka


Přečtěte si také:

Krátký nádech: stavaře čeká nejistá sezona

Metr nového bydlení v Praze stojí skoro 90 tisíc. Ceny za rok vzrostly více než o pětinu

Na dluh bydlí bohatí i chudí: úvěr či hypotéku má každá pátá česká domácnost

České banky nedodržují pravidla, hypotéky hrozí průšvihem, varuje Moody’s


Diskuze