Úvěr na bydlení má každá pátá česká domácnost - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Na dluh bydlí bohatí i chudí: úvěr či hypotéku má každá pátá česká domácnost

, ost,
Na dluh bydlí bohatí i chudí: úvěr či hypotéku má každá pátá česká domácnost
Zdroj: Michael Tomeš, E15

Hypotéky či úvěry ze stavebního spoření nejčastěji využívají dvojice s dětmi, nevyhýbají se jim ani domácnosti s nízkými příjmy, vyplývá ze zjištění Českého statistického úřadu.

Úvěry na bydlení je zatíženo 21,1 procenta českých domácností,“ upřesňuje Simona Měřínská z Českého statistického úřadu. I když třeba statistici zjistili, že ve schopnosti vytvářet měsíční úspory panuje mezi domácnostmi s nižšími a vyššími příjmy velký rozdíl, u bydlení jde takřka o totožná čísla.

Zatímco v případě domácností s nižšími příjmy řeší úvěrem své bydlení 26,5 procenta domácností, u těch s vyššími příjmy je to 27,5 procenta. Zdaleka největší množinu – 44,8 procenta – představují dvojice s dětmi.


Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce

ilustrační foto


Jak dále Český statistický úřad zjistil v projektu Životní podmínky 2017, pro 23,2 procenta domácností je poměrně obtížné vyjít se svými příjmy. I tak se ohrožení příjmovou chudobou v Česku snižuje.

„Dá se říct, že patříme ke státům s nejnižším podílem osob ohrožených příjmovou chudobou či sociálním vyloučením,“ popisuje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Přečtěte si také:

Průměrná sazba hypoték je nejvyšší od roku 2014. V únoru stoupla na 2,36 procenta

Hypotéky budou zdražovat, říká člen představenstva ČSOB Sadil

Komentář: Oddlužení jasně, ale takhle?

Eurostat: Ceny bytů a domů rostou v Česku stále nejrychleji ze zemí EU