České banky nedodržují pravidla, hypotéky hrozí průšvihem, varuje Moody's - Euro.cz

Přihlášení

České banky nedodržují pravidla, hypotéky hrozí průšvihem, varuje Moody’s

, čtk,
České banky nedodržují pravidla, hypotéky hrozí průšvihem, varuje Moody’s
Zdroj: Michael Tomeš - Mladá fronta archiv

České banky se nedrží doporučení centrální banky ohledně limitů pro poměr mezi hypotečním úvěrem a hodnotou nemovitosti, a to by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro ekonomiku země. Uvedla to mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service. Podle České bankovní asociace jsou však závěry Moody’s zbytečně alarmující. Česká národní banka (ČNB) upozornila, že situaci pozorně sleduje.

Ceny nemovitostí výrazně vzrostly, ale směrnice ČNB, jejichž cílem je omezit vysoce rizikové hypotéky, komerční banky podle Moody’s plně nezohledňují. Podíl nových hypoték, kde úvěry představují 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti, ve druhém čtvrtletí roku 2017 činil 28 procent. To je vysoko nad 15 procenty, která doporučuje ČNB. Novější data agentura nemá k dispozici.

Velké množství těchto hypoték při současně prudkém růstu cen nemovitostí by v případě hospodářského poklesu – kdy mohou ceny nemovitostí padat prudce dolů – mohlo prohloubit ztráty bankovních ústavů.

Zpráva přitom podle mluvčího České národní banky Marka Zemana v podstatě kopíruje vyjádření ČNB z konce letošního ledna v rámci zprávy o rizicích pro finanční stabilitu. „Situaci bedlivě sledujeme a dále usilujeme o to mít zákonné pravomoci pro stanovování úvěrových limitů a vymáhání jejich dodržování, abychom mohli naplňovat náš mandát – udržování finanční stability českého finančního sektoru,“ uvedl Zeman. Upozornil, že ČNB o vývoji a stavu hypotečního trhu bude informovat ve Zprávě o finanční stabilitě, kterou banka zveřejní zhruba v polovině června.


Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce

ilustrační foto


Zpráva Moody’s vychází z údajů z první poloviny 2017 a nezaznamenává podle České bankovní asociace skutečnost, že již v průběhu pololetí se hodnota ukazatele LTV (poměr úvěru k hodnotě zástavy) snižovala směrem k hodnotám doporučeným ČNB. Podle jejího vyjádření toto snižování v dalším průběhu roku 2017 pokračovalo. Znamená to, že doporučení ČNB zabírá, byť trh potřeboval čas se mu přizpůsobit. „Závěry, které z této statistiky Moody’s vyvozuje, jsou zcela nepřiměřené a zbytečně alarmující. To je pro mne osobně velkým zklamáním,“ řekl výkonný ředitel asociace Pavel Štěpánek.

Již pár neplatí, že zadlužení českých domácností je bezpečně nízké, míní analytik Deloitte David Marek. Při výraznějším zhoršení ekonomické situace by se část domácností s vysokými hypotékami mohla dostat do potíží. Proto jsou podle něj opatření ČNB na místě. Zatím mají podobu jen doporučení. Když ČNB usilovala o získání pravomoci nařídit limity bankám, ozvali se někteří politici s populistickým vyjádřením, že by to negativně ovlivnilo možnost některých rodin dosáhnout na hypotéku. Jinými slovy jim ponechali možnost vrhnout se do dluhových potíží. „A nyní na to upozorňuje Moody’s,“ dodal.

Ceny nemovitostí v Česku stoupají, ve třetím čtvrtletí 2017 se meziročně zvýšily o 12,3 procenta. ČNB se domnívá, že jsou nadhodnoceny o deset procent a překračují základní makroekonomické ukazatele.

„Zadlužení českých domácností se postupně zvyšuje, a pokud by tento růst nebyl zadržen, může mít negativní dopad na finanční sílu obyvatelstva a vyústit ve snížení odolnosti bank i celé ekonomiky,“ uvedl analytik Moody’s Arif Bekiroglu.

Finanční zdraví českých domácností a jejich schopnost splácet úvěry hraje v české ekonomice významnou roli. Domácnosti dříve přispěly ke zmírnění dopadu poklesu vývozu. Nicméně postupné zvyšování základní úrokové sazby v příštích 24 měsících spolu s navýšením kapitálových rezerv by mělo přispět jak k omezení rizikového chování bank, tak ke snížení cen nemovitostí a hypoték, uzavírá agentura Moody’s.

Přečtěte si také:

Průměrná sazba hypoték je nejvyšší od roku 2014. V únoru stoupla na 2,36 procenta

Hypotéky budou zdražovat, říká člen představenstva ČSOB Sadil

Komentář: Oddlužení jasně, ale takhle?

Eurostat: Ceny bytů a domů rostou v Česku stále nejrychleji ze zemí EU


Diskuze