EGAP pojistí dodávku 400 autobusů Iveco z Vysokého Mýta do Afriky - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

EGAP pojistí dodávku 400 autobusů Iveco z Vysokého Mýta do Afriky

, čtk,
EGAP pojistí dodávku 400 autobusů Iveco z Vysokého Mýta do Afriky
Zdroj: Iveco

Státní exportní pojišťovna EGAP pojistila dodávku 450 českých autobusů z Vysokého Mýta do Pobřeží slonoviny. Celková hodnota zakázky činí téměř 2,4 miliardy korun. Společnost Iveco Czech Republic dodá do africké země 400 autobusů, dalších 50 autobusů poputuje z mateřské společnosti Iveco France.

Iveco Czech Republic zvítězilo v silné mezinárodní konkurenci, jejím konkurenty byly například indická společnost Tata nebo švédská firma Scania ze skupiny Volkswagen.

„Jde o první dodávku našich autobusů na CNG na africký kontinent. Jsme rádi, že vláda Pobřeží slonoviny zvolila právě tuto variantu a považuje zemní plyn za relevantní a zároveň dostupné řešení. Věříme, že tím vytvoříme příklad pro další země v Západní Africe,“ uvedl viceprezident Iveco Sylvain Blaise.

Většinu autobusů tvoří vozy Iveco Crossway Low Entry. Afričané také kupují 50 luxusních autobusů Crealis. Autobusy z Vysokého Mýta budou sloužit společnosti Sotra, která je provozovatelem městské veřejné dopravy v hlavním městě Abidžanu. Ta díky dodávce 450 autobusů prakticky zdvojnásobí velikost své flotily. Většinový podíl ve firmě ovládá stát, který se také stává dlužníkem prostřednictvím svého ministerstva hospodářství a financí.

S jednáním s vládou Pobřeží slonoviny vypomohla také česká ekonomická diplomacie. „Ukazuje se, že hledat příležitosti na africkém trhu má pro české firmy smysl. Zejména v zemích jako Pobřeží slonoviny hraje ekonomická diplomacie nenahraditelnou roli, a proto chceme do budoucna i dále posilovat naše zastoupení v subsaharské oblasti,“ dodal náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze