Vnitro zaspalo: zakázku za 4,44 miliardy na vysílačkovou síť pro záchranáře chce zadat bez tendru - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vnitro zaspalo: zakázku za 4,44 miliardy na vysílačkovou síť pro záchranáře chce zadat bez tendru

, Ondřej Hergesell,

Ministerstvo vnitra již pět let ví, že vysílačková síť Pegas, kterou využívají záchranáři, hasiči a policie, bude od konce roku 2020 nezabezpečená, přesto úředníci nebyli schopni připravit nový tendr. Pod tlakem se proto připravuje přidělení zakázky na modernizaci sítě bez výběrového řízení.

Ačkoliv jde jen o přechodné řešení do roku 2027 bez moderních datových funkcí, ve hře je spousta peněz – předpokládaná hodnota projektu dosahuje 4,439 miliardy korun bez DPH. Z informací publikovaných na portálu vlády vyplývá, že tyto peníze by měla získat společnost Pramacom, dodavatel technologií, a Národní agentura pro komunikační a informační technologie.

O hrozbě zadání zakázky „z ruky“ informoval týdeník Euro již loni v létě. Koncern Airbus DS, výrobce Pegasu, oznámil ukončení podpory před několika lety, přesto se na vnitru dlouho nic nedělo. Vloni úředníci absolvovali sérii schůzek s potenciálními dodavateli hardwaru a případnými provozovateli moderní digitální sítě, která by podporovala jak vysílačkovou komunikaci, tak datové přenosy. Avšak po dalším roce se ukázalo, že namísto vybudování nové sítě se vnitro rozhodlo investovat miliardy do prodloužení živnosti současného systému.

Pegas je postavený na technologii Tetrapol, využívají ho složky Integrovaného záchranného systému (IZS) již téměř čtvrt století. Dosavadní investiční náklady přesahují sedm miliard korun, provozní náklady za posledních patnáct let představují dalších zhruba sedm miliard.

Vážní adepti na výstavbu nové digitální sítě, společnosti Nordic Telecom a O2, proti krokům vnitra protestují a zvažují právní obranu. „Nerozumíme tomu, proč by se měla modernizovat a za miliardy provozovat stávající vysílačková síť, když je k dispozici řešení postavené na moderních technologiích. S tímto postupem nesouhlasíme a jsme připraveni hájit svá práva adekvátními prostředky,“ tvrdí mluvčí O2 Lucie Jungmannová.

V podobném duchu reagoval David Voska, ředitel pro vnější vztahy společnosti Nordic Telecom: „Zadání zakázky bez tendru není v souladu se zákonem, zvážíme všechny právní kroky, které nám legislativa umožňuje, včetně případné stížnosti u antimonopolního úřadu.“

Dále čtěte:

Úroveň digitalizace české státní správy brzy neobstojí, ukázal průzkum

Vojenská policie odložila prověřování nákupu mobilních radarů, trestný čin spáchán nebyl