Otec potřeboval, abych zmizel, psal Babiš mladší policii. Ta si průběh vyšetřování pochvaluje - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Otec potřeboval, abych zmizel, psal Babiš mladší policii. Ta si průběh vyšetřování pochvaluje

, čtk, red,
Otec potřeboval, abych zmizel, psal Babiš mladší policii. Ta si průběh vyšetřování pochvaluje
Zdroj: Facebook Andreje Babiše

„Byl jsem unesen na Krym. Teď se nacházím na Ukrajině u své přítelkyně. Čeká mne nedobrovolný psychiatrický zákrok. Můj otec potřeboval, abych zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo,“ stojí v e-mailu, který Andrej Babiš mladší poslal letos v lednu policii. Uvedl to Český rozhlas Radiožurnál. Jeho reportérům se ve spolupráci s rádiem Svobodná Evropa také podařilo zjistit identitu ukrajinské přítelkyně Babišova syna. Česká policie je s průběhem vyšetřování spokojena.

E-mail přišel české policii 5. ledna 2018. Kriminalisté prošetřování údajného únosu Babiše mladšího ukončili s tím, že se trestný čin nestal. Po zveřejnění reportáže Seznamu Zprávy začala policie údajný únos Babiše mladšího znovu vyšetřovat pro podezření z trestného činu zavlečení.

Web v úterý informoval, že se Generální inspekce bezpečnostních sborů zabývá tím, jak a proč kriminalisté v Praze 1 oznámení o únosu odložili.

Ukrajinští reportéři rádia Svobodná Evropa spolu s Radiožurnálem vypátrali identitu přítelkyně Babiše mladšího. Jmenuje se Jelizaveta a pochází z Krivého Rogu na východní Ukrajině. Je jí třicet let, žije střídavě v Krivém Rogu v malém jednopokojovém bytě a v krymské Jaltě, uvedl Radiožurnál. Jelizaveta na sociální síti Vkontakte sdílela řadu fotek s Andrejem Babišem mladším. Společné fotky zveřejnila i pět dní před tím, než premiérův syn poslal e-mail o únosu. V době odeslání e-mailu podle Radiožurnálu zřejmě stále u přítelkyně pobýval.

Náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek dnes uvedl, že týmu, který vyšetřuje údajný únos syna premiéra, se podařilo realizovat všechny úkony, které si na dané období předsevzal. „Policisté, o kterých jsem mluvil, že mají tým (…), tak opravdu ty úkony, které si předsevzali na období od posledního setkání s vámi, se podařilo realizovat. Nečekejte ale ode mě, že budu konkrétní, v obou případech může informace podávat pouze dozorující státní zástupce,“ řekl dnes Vondrášek.


Přečtěte si: Neber dotace, neber dotace, neber dotace…

 Andrej Babiš se vyjadřuje ke kauze údajného únosu svého syna na Krym


Vondrášek se minulý týden postavil za práci policie, ohradil se mimo jiné proti tomu, že policie selhala v komunikaci se Švýcarskem, kde Babišův syn žije a kde má i státní občanství. Náměstek tehdy také řekl, že na vyšetřování údajného únosu pracuje tým, do něhož byl přibrán i soudní znalec k získání posudku zdravotního stavu Babiše mladšího.

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) před týdnem řekl, že posouzení zdravotního stavu Babišova syna je podle něj klíčové. S premiérem chtěl tehdy hovořit o tom, zda je možné, aby došlo k nějaké součinnosti ze strany rodiny, aby bylo možné posoudit zdravotní stav Andreje Babiše mladšího. Dnes ministr řekl, že s Babišem o návrhu mluvil několikrát. „On mě ujistil, že mluvil s advokáty svého syna a tu informaci jim předal, nicméně ten, kdo rozhoduje o dalším postupu, je Andreš Babiš junior sám, protože on se rozhoduje, jak bude dál postupovat,“ řekl Hamáček.

O kauze Andrej Babiš mladší čtěte více:

Hamáček: Soudní znalec znovu vyšetří Andreje Babiše mladšího

Matka Andreje Babiše mladšího žádá o ochranu své rodiny. Zkritizovala novináře

Babiš: Právník mé exmanželky podal trestní oznámení na Seznam Zprávy

Babišova exmanželka pro švýcarská média: Syn určitě nebyl unesen, otec ho přijel utěšit

Babiš: Syn je přesvědčen, že byl na Krymu nedobrovolně

Ohodnoťte tento článek
Diskuze