Roční účet za řízení s telefonem: 10 tisíc nehod, půlmiliardové škody - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Roční účet za řízení s telefonem: 10 tisíc nehod, půlmiliardové škody

, čtk,
Roční účet za řízení s telefonem: 10 tisíc nehod, půlmiliardové škody
Zdroj: Profimedia.cz

Řidiči na českých silnicích způsobí ročně až deset tisíc nehod, jejichž příčinou je používání mobilního telefonu při řízení. Škody z těchto nehod se loni vyšplhaly na 550 milionů korun a zemřelo při nich 65 lidí, uvedl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Počet nehod způsobených telefonováním řidičů dlouhodobě roste. „Každodenně vídáváme řidiče, kteří při řízení vozidla drží mobilní telefon a telefonují nebo píší zprávy, čímž se nesoustředí na dění v silničním provozu,“ uvedl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Podle pověřeného vedoucího BESIP Tomáše Neřolda jsou řidiči při telefonování ovlivněni zhruba stejným způsobem, jako při 0,8 promile alkoholu v krvi. „Při psaní krátké textové zprávy ztratí řidič pozornost na pět vteřin. Za tu dobu ujede při pouhé padesátce 90 metrů,“ dodal Neřold. Podle statistik BESIP používá mobil více než 60 procent řidičů a většina z nich nepoužívá handsfree. Třetina řidičů při řízení píše zprávy a šestina fotí nebo natáčí videa.


Udělali jste dopravní přestupek?

Čtěte, jak je to s poulární výmluvou na osobu blízkou

 Policie řeší dopravní přestupek - ilustrační foto


Používání telefonu za volantem je třetím nejčastějším dopravním přestupkem. Ročně řidiči způsobí 50 tisíc přestupků. Častější jsou už jen přestupky spojené s překročením dovolené rychlosti a nepřipoutání se. Podle Lercha sankce a bodový postih řidiče od tohoto chování neodrazují. Řidičům hrozí za používání telefonu při řízení pokuta do 1000 korun a dvou bodů.

Držení mobilního telefonu je na českých silnicích zakázána od roku 2002. Řidiči mohou za jízdy telefonovat pouze při využití zařízení handsfree.

Čtěte také:

Silnice jsou po zimě plné děr, povinné ručení vám ale k úhradě škod nepomůže

Prodej a nákup ojetého auta. Jak bezproblémově zařídit přepis?

registr vozidel

Nehoda se zraněním? Platit můžete, i když máte povinné ručení


Ohodnoťte tento článek
Diskuze