Tajemství medúz: chutnají jako ústřice, poslouží i jako filtr či hnojivo - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Tajemství medúz: chutnají jako ústřice, poslouží i jako filtr či hnojivo

,
Tajemství medúz: chutnají jako ústřice, poslouží i jako filtr či hnojivo
Zdroj: Profimedia.cz

Mořské medúzy se mají stát novou lahůdkou na evropských stolech. Jejich chuť údajně připomíná ústřice. Projekt využití přemnožených medúz nejen v potravinářství, ale také jako zdroj hnojiva nebo filtrace plastových mikročástic financuje Evropská unie.

Jedním ze zdrojů potravin pro rostoucí populaci se mají v následujících dekádách stát medúzy, jimž v přirozeném prostředí ubývá nepřítel. Do roku 2050 mají na Zemi přibýt více než dvě miliardy obyvatel, proto se každý nový zdroj potravin bude hodit. Takto argumentuje Antonella Leoneová z italského institutu pro produkci potravin.

„Je důležité, abychom diverzifikovali naše zdroje a zkoumali další možnosti s malým dopadem na životní prostředí,“ řekla Leoneová pro web Food Navigator.

Sama se podílí na projektu GoJelly, který zkoumá možnosti využití medúz nejen v potravinářství. Výzkum se také zabývá uplatněním slizu medúz k vytvoření filtrace pro odstranění drobných částic plastu z moří. Biomasa z těchto mořských žahavců by se mohla využívat také jako hnojivo v zemědělství.

Projekt je financován z prostředků Evropské unie. GoJelly upozorňuje na to, že se v čínské kuchyni medúzy využívají již minimálně 1700 let. Jsou považovány za delikatesu.


Nenápadná a výživná potravina budoucnosti. Obyčejné žaludy

Žaludy (ilustrační foto)


V medúzách je obsažen zejména kolagen, tedy bílkovina, která má zásadní podíl na tvorbě tkání. Rovněž má protizánětlivé a antioxidační účinky. „Když medúzu sníme, kolagen se rozloží na peptidy, jež mají protirevmatické vlastnosti,“ dodala Leoneová. Medúzy v jídelníčku mohou zlepšit výživu kloubů a přispět k boji proti artritidě.

I když většinu hmotnosti medúzy tvoří voda, obsahuje vedle kolagenu i další bílkoviny, které mají antioxidační účinky. Přírodní antioxidanty snižují pravděpodobnost onemocnění srdce a cév nebo vzniku rakoviny. Proto by konzumace těchto organismů měla být pro člověka velmi přínosná.

Projekt zkoumá využití medúz, které se hojně vyskytují ve Středozemním moři. Například kořenoústky plicnaté (Rhizostoma pulmo). Klobouk těchto živočichů dosahuje až 80 centimetrů. U břehů Anglie byl dokonce spatřen jedinec o průměru 1,5 metru. Běžně tyto organismy váží 25 kilogramů.

Medúz je v mořích stále více. Souvisí to s tím, že mizí jejich přirození predátoři. Například mořské želvy kožatky velké.

Životní cyklus medúz není dostatečně prozkoumán, proto se zatím ani nepočítá s jejich umělým chovem, jako je tomu u jiných mořských živočichů, doplnila italská bioložka. Je možné ale lovit malé medúzy – polypy. Když povyrostou, opět je vypouštět do moře. Tento postup se využívá v Asii.

Chuť medúzy se dá údajně přirovnat k ústřicím, je cítit mořem a má slanou chuť. S tím, aby se tyto organismy staly pravidelnou součástí evropského jídelníčku, by musely souhlasit orgány Evropské unie pro bezpečnost potravin. Tým GoJelly předpokládá, že by se medúzy mohly v EU rozšířit podobně jako japonské sushi.

Dále čtěte:

Proteinová revoluce? Finové vyrobili jídlo, které využívá solární energii a oxid uhličitý

Lepek není jed. Může ochránit před cukrovkou i dalšími chorobami

Epidemie obezity: změňme stravování lidstva, burcuje Goreův fond

Ohodnoťte tento článek
Diskuze