Odpůrci očkování jsou mnohem hlasitější než jeho zastánci. Ohrožují lidstvo, varují odborníci - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Odpůrci očkování jsou mnohem hlasitější než jeho zastánci. Ohrožují lidstvo, varují odborníci

,
Odpůrci očkování jsou mnohem hlasitější než jeho zastánci. Ohrožují lidstvo, varují odborníci
Zdroj: Profimedia.cz

Odpor mnoha rodičů, především matek, proti očkování dětí celosvětově roste zejména kvůli negativním názorům, jež se šíří přes sociální sítě. Odborníci na komunikaci ve zdravotnictví v souvislosti s očkováním zkoumali chování rodičů na internetu. Matky, které jsou proti očkování, komunikují o svých postojích mnohem více než zastánci vakcinací. WHO přitom odmítání očkování zařadila na seznam největších zdravotních hrozeb pro lidstvo.

Ve Spojených státech vyvolal zájem médií případ osmnáctiletého Ethana Lindenbergera, jemuž matka zakazovala, aby se nechal očkovat. Letos v březnu vypovídal v americkém Senátu, který se zabýval očkováním a prevencí před chorobami, jimž lze předcházet.

Lindenberger potvrdil, že odmítavé stanovisko jeho matky k očkování bylo také ovlivněno šířením dezinformací o škodlivých účincích očkovacích látek, jež se vyskytují na internetu. Epidemiologové upozornili, že odmítání očkovat děti způsobilo na jaře v New Yorku nejhorší epidemii spalniček za posledních 30 let.

Obáváte se očkování?

Odborníci na komunikaci ve zdravotnictví Brooke a Robert McKeeverovi na webu The Conversation upozornili na svůj průzkum mezi 455 matkami.

Ty, které odmítají očkování, jsou v prezentaci svých názorů na sociálních sítích mnohem aktivnější než matky, které očkování svých potomků nezpochybňují. Odpíračky očkování častěji hledají argumenty pro potvrzení „škodlivosti“ očkování. Naopak ti, kteří nezpochybňují názory odborníků na očkování, spadají do mlčící většiny.


Nemorální sliby. Zázračný lék na rakovinu neexistuje, varují onkologové

rakovinné buňky, ilustrační foto


Na začátku roku zařadila Světová zdravotnická organizace mezi deset největších zdravotnických hrozeb pro rok 2019 i odmítání očkování v zemích, kde je běžně dostupné. Tento fenomén je pro lidstvo stejně nebezpečný jako nemoci ebola, virus HIV nebo znečištění ovzduší. Ročně očkování zamezí úmrtí 2 až 3 milionů lidí.

Informace šířené po sociálních sítích často zesilují mýty, jež souvisejí se zdravotnictvím a zdravím obecně. Například zprávy o tom, že očkování způsobuje u dětí autismus, nebo popisy alternativních způsobů léčby rakoviny. Tato témata přebírají i zpravodajské weby a zpravodajské pořady. I když takové dezinformace odborníci opakovaně popírají, u části veřejnosti zavádějící informace zůstávají „zakonzervovány“.

„Náš výzkum naznačuje, že ti, kteří souhlasí s vědeckými fakty o očkování, necítí potřebu se věnovat tomuto tématu v online prostředí. Pravděpodobně už se také rozhodli a své děti očkovali,“ napsali McKeeverovi. Konsenzus o zdravotnickém tématu ve společnosti ale ve velké míře určují i ostatní rodiče, kamarádi, vrstevníci. Proto by měli ti, kteří nechávají očkovat své děti, být aktivnější i na sociálních sítích, vyzvali veřejnost. V opačném případě může dojít k falešnému pocitu, že většina rodičů považuje očkování za škodlivé.

Dále čtěte:

Americký mladík se chce dát očkovat, matka nesouhlasí. Spor trvá čtyři roky

Očkování a autismus: vědci vyvracejí tvrzení o škodlivosti vakcinace

Proti pandemiím chřipky. Google podpořil univerzální vakcínu

Ohodnoťte tento článek
Diskuze