Díky obnovitelným zdrojům. Němci srazili emise CO2 za rok o 15 procent - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Díky obnovitelným zdrojům. Němci srazili emise CO2 za rok o 15 procent

, tre,

Výrobci elektrické energie v Německu vypustili za první letošní pololetí o 15 procent méně emisí než ve stejném období loňského roku. Zásluhu na tom má rekordní produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Výroba elektřiny u našich západních sousedů se především zásluhou zeleného proudu stává výrazně čistší. Podle svazu energetiků BDEW klesly emise oxidu uhličitého v prvním pololetí meziročně o 15 procent, konkrétně ze 136 milionů tun na 116 milionů tun.

Důvodů pozitivního výsledků je vícero; podílely se na něm i mírnější zima či rostoucí cena povolenek CO2. Zásadní podíl na něm však měla rekordní výroba energie z obnovitelných zdrojů, která pokryla německou spotřebu ze 44 procent, v loňském roce to bylo 39 procent.

Prim hrály především větrné parky. Meziročně zaznamenaly díky větrnému počasí nárůst o 18 procent na 55,8 miliardy kilowatthodin. Fotovoltaické systémy dodaly 24 miliard kilowatthodin, což je také nový rekord. Ostatní obnovitelné zdroje – biomasa a vodní elektrárny – vyrobily 36,7 miliardy kilowatthodin.

Mají vlády zavádět uhlíkovou daň?

Podle obchodního šéfa BDEW Stefana Kapferera úbytek emisí skleníkových plynů ukazuje, že energetika podniká rázné kroky k dosažení klimatických cílů. „Teď je řada na dopravě a teplárenství, aby svým dílem přispěly k ochraně klimatu,“ uvedl Kapferer.

Spolková vláda má o dalších opatřeních v rámci střednědobých klimatických cílů rozhodnout v září. Zvažováno je ocenění emisí uhlíku i uhlíková daň. To by zdražilo fosilní paliva včetně benzínu, nafty, topných olejů či zemního plynu. Uhlíkovou daň prosazuje ministryně životního prostředí Svenja Schulze z SPD, velká část unionistických stran CDU/CSU s ní ale nesouhlasí.

Dále čtěte:

Energetická laboratoř v praxi: sever Německa chce být do roku 2035 bez emisí

Recyklace Krušných hor. Němci mají miliony i pro české firmy

Němci se přejedli turbín. Nespokojení občané téměř zastavili výstavbu větrníků

Větší výkon na menší ploše: Němci kombinují soláry se zemědělstvím

Merkelová otevřela nový park na Baltu. Němci už se bez větru neobejdou

Ohodnoťte tento článek
Diskuze