Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Uhelná elektrárna Moorburg v Hamburku, ilustrační foto
Uhelná elektrárna Moorburg v Hamburku, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Energetická laboratoř v praxi: sever Německa chce být do roku 2035 bez emisí

30. května, 11:22  -  František Novák
Uhelná elektrárna Moorburg v Hamburku, ilustrační foto
Uhelná elektrárna Moorburg v Hamburku, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
30. května, 11:22

Sever Německa podporuje projekt, který by do roku 2035 zaručil využívání obnovitelných zdrojů pro elektřinu ze sta procent a pro vytápění a dopravu z 50 až 75 procent. To by umožnilo snížení emisí skleníkových plynů o tři čtvrtiny. Do energetické laboratoře NEW 4.0 se chtějí zapojit spolkové země Hamburk, Šlesvicko-Holštýnsko a Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Berlínská vláda vypsala soutěž na podporu energetických projektů, které mají v praxi ukázat využití obnovitelných zdrojů s ambiciózním cílem snížit produkci skleníkových plynů o 75 procent do roku 2035. Odklon od využívání fosilních paliv zaštiťuje projekt Norddeutsche Energiewende – NEW 4.0.

Původně mělo jít o propojení průmyslu, univerzit a politiky ze spolkových zemí Hamburk a Šlesvicko-Holštýnsko. Do projektu se chce zapojit také Meklenbursko-Přední Pomořansko. Do července má německé ministerstvo hospodářství vybrat projekty, které podpoří. Celkem bude směřovat na podporu „reálných energetických laboratoří“ 350 milionů eur (9 miliard korun).

„Pokud chceme do roku 2035 v severním Německu dosáhnout dekarbonizace o 75 procent, budeme muset využívat 100 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů a 50 až 75 procent obnovitelné energie pro výrobu tepla a pohonné hmoty,“ tvrdí koordinátor projektu NEW 4.0 Werner Beba. Podle něj se jedná o dosud nejkomplexnější plán snížení emisí v německé ekonomice.