Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Bohemia Energy: Z malé firmy mezi stovku největších

V roce 2005 první – a dnes v segmentu domácností a malých a středních firem největší…

Jablotron: Z půdy rodinného domku mezi renomované výrobce

Ryze česká technologická společnost s dvoumiliardovým obratem, vlastním vývojem i výrobou…

Česká zbrojovka a.s.: Nadnárodní firma s regionální odpovědností

Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod je dlouhodobě nejdůležitější český výrobce a současně…

Svisle umístěné panely zabírají jen jedno procento plochy pole a využívají 10 až 15 procent záření, které na něj dopadá. Stále tak zůstává dostatek světla pro rostlinnou výrobu.
Svisle umístěné panely zabírají jen jedno procento plochy pole a využívají 10 až 15 procent záření, které na něj dopadá. Stále tak zůstává dostatek světla pro rostlinnou výrobu.
Autor: Next2Sun

Větší výkon na menší ploše: Němci kombinují soláry se zemědělstvím

Jan Brož 07. května, 14:34  -  Jan Brož
Svisle umístěné panely zabírají jen jedno procento plochy pole a využívají 10 až 15 procent záření, které na něj dopadá. Stále tak zůstává dostatek světla pro rostlinnou výrobu.
Svisle umístěné panely zabírají jen jedno procento plochy pole a využívají 10 až 15 procent záření, které na něj dopadá. Stále tak zůstává dostatek světla pro rostlinnou výrobu.
Autor: Next2Sun
07. května, 14:34

Takzvaná agrivoltaika přináší kombinaci výroby elektřiny a zemědělské produkce. Speciální panely generují více elektřiny v časech, kdy je po ní poptávka, a je ji tedy možné prodat dráž.

Aukce podpory obnovitelných zdrojů, jaké fungují třeba v Německu, srazily ceny solárních elektráren na hodnoty, kdy se prakticky obejdou bez dotací. Jenže zároveň odkryly i další slabinu zeleného zdroje. V poslední dražbě uspěly téměř výhradně projekty na zemědělské půdě. Fotovoltaika tedy může být levná, ovšem pouze za cenu toho, že zabere pole a pastviny, které už tak rychle mizí pod zástavbou.

Existuje však výjimka. V německé aukci uspěl s cenou 5,35 centu za kilowatthodinu i energetický startup Next2Sun. Cena se tedy příliš neliší od hodnot, se kterými se v současnosti s elektřinou obchoduje na burzách, a park tak může většinu času fungovat čistě na tržím principu. Především se však na ploše elektrárny mohou dál pást krávy a je na ni možné pěstovat zeleninu nebo třeba i řepku.

„Fotovoltaické panely stavíme svisle v dlouhých řadách od severu k jihu. Panely tedy vyrábí elektřinu z obou stran. Ráno na ně svítí slunce z jedné strany, v poledne je přesně nad nimi a odpoledne svítí z druhé strany,“ popsal serveru Euro.cz princip Daniel Kögler, jeden z šesti podílníku společnosti, který přijel koncept „agrivoltaiky“ prezentovat do Prahy na konferenci Solární energie a akumulace.

Svisle umístěné panely zabírají podle něj jen jedno procento plochy a využívají 10 až 15 procent záření, které na pole dopadá. Stále tak zůstává dostatek světla pro rostlinnou výrobu. Přesto je produkce elektřiny vyšší než u běžných solárních parků orientovaných na jih.

Svit se odráží od země

To má několik příčin. Svislé panely zachytí i časné ranní světlo vycházejícího slunce, které může standardně umístěné panely míjet. Především však pohlcují světlo odražené od země, což klasické panely neumí vůbec. Podle serveru německého týdeníku Spiegel.de sází proto na takzvané bifaciální moduly většina velkých výrobců a v ideálním případě se díky nim produkce zvýší až o 25 procent.

Platí přitom, že čím světlejší podklad, tím více elektřiny. Podle Köglera by tak čistě teoreticky byl nejlepším podložím beton, to je však v naprostém rozporu se zaměřením firmy. „Chceme, aby plocha zůstala zachována pro zemědělské využití,“ vysvětluje hlavní motivaci. I na zatravněné ploše lze podle něj vyrobit až o desetinu více elektřiny než v klasické elektrárně.

Firma už v Sársku vybudovala za 1,8 milionu eur elektrárnu o instalovaném výkonu dvou megawattů, podle deníku Saarbrücker Zeitung největší tohoto typu v Evropě. Letos by měla následovat čtyřmegawattová elektrárna a rozjednané jsou i další projekty

Vedle vyšší výroby mají svislé panely ještě další výhodu. Sluneční záření zachytávají nejvíce po ránu, pak jde výroba dolů a v odpoledních hodinách zase roste. Tedy přesně naopak, než je tomu u běžných solárních parků. Představují tak nejen menší zátěž pro síť, ale vyrábí elektřinu v době, kdy je jí obvykle nedostatek a je ji tedy možné i dráž prodat.


Slunečný víkend přál fotovoltaice. Ta zajišťovala až pětinu výroby elektřiny v Česku


Podle Köglera tak mohou panely ideálně fungovat v kombinaci třeba s mléčnou farmou. „Ty mají ráno vysokou spotřebu energie, protože všechny krávy je potřeba podojit. V poledne je spotřeba minimální a odpoledne zase vysoká, takže to přesně odpovídá naší výrobě,“ vysvětluje. Zákazníka pro první takovou farmu už Next2Sun našel v Irsku.

Pole zůstane bez dotace

Tím však naráží na největší problém nové technologie. A sice najít mezi konzervativními zemědělci ty, kteří budou ochotni zkombinovat pole či pastvinu s elektrárnou. Nejde přitom jen o ideologické, ale i ekonomické rozhodnutí. Zisky z výroby elektřiny se totiž musí minimálně vyrovnat výši zemědělské dotace na plochu.

Podle německé legislativy nemůže být pozemek zároveň určen k výrobě energie i zemědělské produkci. Jakmile ztratí status zemědělské půdy, přijde hospodář i o nárok na dotaci. Partnery se tak Next2Sun daří nacházet především mezi idealistickými biozemědělci.

Řešením by podle Köglera bylo, kdyby ze zemědělské půdy bylo vyjmuto jen jedno procento plochy, které zabírají samotné panely, což však zatím předpisy neumožňují.

Čtěte také:

Finští zelení: Že jsme začali podporovat jádro? Nesmysl, výstavba reaktorů je fiasko

Němečtí zastánci jádra: Půl bilionu eur je pryč a stále pálíme uhlí

Větrníky kosí hmyz po miliardách. Proti fosilním zdrojům zlomek, tvrdí obhájci turbín

Absurdistán Německo: dvě plynové elektrárny uzavřít, jednu postavit

Česko v reformě energetiky zaostává. Z vyspělých zemí je s Řeckem nejhorší

Německo uvažuje o dani na fosilní paliva. Dopadla by i na domácnosti


Čtěte také

 Nejvíc práce pro imigranty je na stavbách a v těžebním průmyslu

Stavební boom v Nur-Sultanu přilákal miliony imigrantů. Pojítkem je ruština

Velká země, málo obyvatel, hodně pracovních příležitostí. Znovu nastartovaný hospodářský…

před 52 minutami

 Česká národní expozice na ploše 256 metrů se zaměřila především na inovace a moderní technologie v duchu konceptu Czech Republic: The Country For The Future

Česko se představilo jako partner veletrhu v Šanghaji

Lasery, optika, biotechnologie, letadla. Nejen ty představila společná česká expozice na…

před 52 minutami

 Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Vesmír jako nové bojiště. Státy NATO budou společně operovat i v kosmu

Severoatlantická aliance rozšíří prostor svého působení do vesmíru. Shodli se na tom dnes…

20. listopadu 2019

 Šéf centristického uskupení Modrá a bílá Benny Ganc

Izrael míří k předčasným volbám, Benny Ganc vládu nesestavil

Šéf centristického uskupení Modrá a bílá Benny Ganc dnes informoval izraelského…

20. listopadu 2019

 Elektrárna Chvaletice

Ministerstvo zrušilo výjimku pro Chvaletice, případ vrátilo úřadu k projednání

Ministerstvo životního prostředí zrušilo rozhodnutí Krajského úřadu Pardubického kraje o…

20. listopadu 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 5 | Průměrné hodnocení: 3.80

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Kdo musí platit rozhlasové a televizní poplatky nejen v nájmu?
Minimální mzda v roce 2020: kdy se dovíme její výši?
Nezkusíte energii ze Slunce?
Kdy letos chodí Mikuláš?
Kdo v Brně nebude muset platit za komunální odpad?
Auta
Nejméně a nejvíce spolehlivá auta podle TÜV: Porsche 911 na…
Audi RS Q8 oficiálně: Nejrychlejší SUV Ringu má 600 koní, sofistikovaný podvozek a spoustu karbonu
Alfa Romeo modernizovala Stelvio i Giulii. Zvenku to ale téměř nepoznáte
Ford Mustang Mach-E vs. 5.0 V8 vs Tesla a spol: Srovnání cen a parametrů nejen s konkurenčními elektromobily
Modernizované Muzeum DAF se otevřelo pro návštěvníky
Hry pro příležitostné hráče