Zemědělcům se zvýší národní dotace, rozhodla vláda. Celkem dostanou 3,8 miliardy korun - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zemědělcům se zvýší národní dotace, rozhodla vláda. Celkem dostanou 3,8 miliardy korun

, čtk,
Zemědělcům se zvýší národní dotace, rozhodla vláda. Celkem dostanou 3,8 miliardy korun
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Na národních dotacích by měli zemědělci, potravináři nebo chovatelé zvířat v příštím roce získat 3,8 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 750 milionů korun. Schválila to dnes vláda. Největší podíl chce dát ministerstvo hospodářům starající se o zvířata.

„Posílení je z toho důvodu, aby mohly být dotační programy propláceny v maximální možné výši. Došlo také k rozšíření spektra dotačních programů, nově jsou například navrženy dotační programy Podpora restrukturalizace ovocných sadů v ekologickém zemědělství a Výkrm skotu,“ uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Rozšíření se podle něj také plánuje v programu na zlepšení životních podmínek v chovech masného skotu a kachen.

Navýšení peněz plánuje resort například na činnost potravinových bank. „Je potřeba tuto aktivitu podpořit, takže jim tento rok poskytneme osm milionů korun a příští rok by se měl rozpočet výrazně navýšit,“ uvedl Babiš.

Do živočišné výroby směřuje celkem 2,69 miliardy korun, do rostlinné výroby 351,4 milionu korun, do potravinářství 568 milionů korun a na ostatní aktivity 188,7 milionu korun.


Přečtěte si komentář Jana Brože:

Brambory zdraží. Ale ne kvůli neúrodě

 Jan Brož


Nejvyšší částku na jednotlivý program – 885 milionů korun – plánuje ministerstvo dát na zlepšení životních podmínek v chovech zvířat. Dalších 775 milionů korun by mělo jít do nákazového fondu na ozdravení chovů hospodářských zvířat. „Podpora vybraných činností zaměřených na preventivní úkony v chovech prasat a drůbeže je jednou ze základních podpor státu při plnění strategie posílení živočišné výroby, a to zejména chovů prasat a drůbeže,“ uvádí materiál.

Půl miliardy korun plánuje ministerstvo přerozdělit na podporu zpracování zemědělských produktů a zvyšování konkurenceschopnosti českých potravinářů. Potravinové banky by se měly na podporu činnosti dočkat 55 milionů korun, letos šlo o 33 milionů korun.

Stát plánuje také 400 miliony korun podpořit producenty a zpracovatele mléka. „Program je zaměřen na zvýšení kvality, v zájmu dlouhodobého zlepšení tržních příležitostí a dosažení konkurenceschopnosti na trhu s mlékem a mléčnými výrobky,“ uvádí úřad. Producentům mléka by pak mělo jít dalších 50 milionů korun na kompenzaci vícenákladů spojených se společným odbytem mléka.

Co nás bude živit? Devět miliard lidí může pomoci nakrmit genetická editace potravin

 Sklizeň - ilustrační foto

Dále čtěte:

Stát pouze mluví, se suchem reálně nepomáhá, kritizují vládu zemědělci

Neduživé zrno. Měnící se klima ničí český slad

V Česku přestala mizet bramborová pole. Díky novým skladům

Přestali jsme uvažovat selským rozumem, říká ekolog Josef Fanta

Vláda schválila kompenzace za sucho. Zemědělci dostanou dvě miliardy korun

Ohodnoťte tento článek
Diskuze