Su Ťij by měla rezignovat, vyzývá komisař OSN pro lidská práva - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Su Ťij by měla rezignovat, vyzývá komisař OSN pro lidská práva

, čtk,
Su Ťij by měla rezignovat, vyzývá komisař OSN pro lidská práva
Zdroj: čtk

Barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij měla kvůli násilnému tažení barmské armády proti muslimské menšině Rohingů v loňském roce rezignovat. Prohlásil to vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.

Barmská ústava přetrvávající z dob junty brání nositelce Nobelovy ceny za mír Su Ťij stát se prezidentkou. Někdejší disidentka ale stojí v čele vládnoucí Národní ligy pro demokracii a zastává pozici státní poradkyně, která odpovídá premiérské funkci.

Politička, jež v době vlády vojenské junty strávila asi 16 let v domácím vězení, čelí v poslední době silné mezinárodní kritice kvůli tomu, že přehlíží násilnosti páchané barmskou armádou na Rohinzích v barmském Arakanském státě. Během posledního roku uprchlo z Barmy do sousedního Bangladéše na 700 tisíc Rohingů, kteří tam nyní žijí v uprchlických táborech.

Vyšetřovatelé OSN tento týden uvedli, že by vrchní velitel barmské armády a dalších pět generálů mělo být stíháno za „genocidu“ spáchanou na rohingském etniku. Su Ťij vyšetřovatelé kritizovali za to, že se nijak nesnažila vývoji událostí v Arakanském státě zabránit.

Su Ťij jen krátce před zveřejněním zprávy vyšetřovatelů OSN při své přednášce v Singapuru odmítla uznat zvěrstva páchaná barmskými vojáky na členech etnika Rohingů a akce v Arakanském státě obhajovala. „My, kdo žijeme v Barmě, to vnímáme jinak než ti, kteří to sledují zvenku a kterých se výsledky změn, jimiž Barma prochází, nedotknou,“ řekla.


Přečtěte si esej: Krvavé a zapomenuté

 Ilustrace k eseji Krvavé a zapomentué


Komisař OSN pro lidská práva Husajn v rozhovoru s televizí BBC uvedl, že Su Ťij měla zvážit, jestli se raději nevrátí do domácího vězení, než aby obhajovala armádu.

„Byla v postavení, kdy mohla něco udělat. Mohla mlčet, nebo ještě lépe, mohla rezignovat. Nebylo třeba, aby se stala mluvčí barmské armády,“ podotkl. „Mohla říci: ‚Jsem připravena být vůdkyní země, ale ne za těchto podmínek. Podám demisi a půjdu zpátky do domácího vězení. Nemohu být spolupachatelem těchto násilností,’“ dodal.

V Barmě si díky ústavě stále udržuje silný vliv na politické dění armáda, která má předem zaručených 25 procent parlamentních míst a jejíž vrchní velitel jmenuje ministry vnitra, obrany a bezpečnosti hranic. Vyšetřovatelé OSN připustili, že civilní úřady měly jen malou možnost akce barmské armády v Arakanském státě kontrolovat. Su Ťijina vláda nicméně podle vyšetřovatelů ničila dokumenty svědčící o násilnostech na Rohinzích a umožňovala šíření nenávistných projevů.

Čtěte dále:

Barmská vůdkyně Su Ťij o Nobelovu cenu nepřijde, zprávě OSN o genocidě navzdory

Nobelovu cenu za literaturu získal Brit Kazuo Ishiguro

Nobelovu cenu za chemii výbor udělil za metodu zlepšující viditelnost biomolekul

Nobelovu cenu za fyziku získali Američané za detekci gravitačních vln

Nobelovu cenu za lékařství má trojice Američanů. Zabývají se biologickými rytmy

Nobelovu cenu míru získala protijaderná skupina ICAN