Špatné hospodaření? Ministerstvo obrany ukázalo na dodavatele - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Špatné hospodaření? Ministerstvo obrany ukázalo na dodavatele

,
Špatné hospodaření? Ministerstvo obrany ukázalo na dodavatele
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Prvních deset měsíců roku odhalilo, že letošní obranný rozpočet v rekordní výši 76,3 miliardy korun zřejmě bude nad síly resortu. Hlavní potíž představují kapitálové výdaje na investice.

Jak vyplývá z průběžných dat, k 31. říjnu ministerstvo obrany zvládlo z „investičního šuplíku“ vyčerpat jen 8,15 miliardy korun, což představuje pouhých 48,7 procenta z celkového balíku určeného na letošní nákupy. Pokud by tak resort Lubomíra Metnara (za ANO) chtěl rok 2020 ukončit s čistým štítem, musel by během listopadu a prosince zaplatit ještě dalších 8,57 miliardy korun. Celkově – tedy včetně kapitálových a mandatorních výdajů – je pak z obranného rozpočtu „utraceno“ jen 51,18 miliardy. 

Ministerstvo obrany přiznává, že není úplně jisté, že se celou sumu na investice podaří do 31. prosince využít. „Letošní rok je poznamenán dopadem pandemie covid-19 a někteří dodavatelé avizují problémy s dodávkami v plánovaných termínech. Proto se letošní výsledek bude odvíjet i od schopnosti dodavatelů dodržet dodací lhůty,“ reaguje Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany.

Celkové čerpání obranného rozpočtu (k 31. říjnu daného roku)
2020: 51,18 miliardy Kč z celkových 76,27
2019: 47,36 miliardy Kč z celkových 66,73 (nakonec zbyly 2,8 miliardy)
2017: 38,28 miliardy Kč z celkových 57,70 (nakonec zbyly 4,1 miliardy)

Přesto resort doufá, že několik miliard se ještě vyčerpat podaří. „U kapitálových výdajů bývá velká část dodávek realizována v závěru roku, což se následně odráží v čerpání rozpočtu. V tuto chvíli máme akviziční výdaje zajištěny smlouvami a čekáme na dodávky a fakturace,“ pokračuje Pejšek.

Už dnes je však jisté, že k úplnému dočerpání obranného rozpočtu letos opět nedojde. Situace, kdy ministerstvu na účtu zůstane několik miliard, přitom panuje nepřetržitě od roku 2014, kdy na obranu nastoupilo hnutí ANO. Ani jeden z jeho tří ministrů obrany (Martin Stropnický, Karla Šlechtová a Metnar) na roční rozpočet vyzrát nedokázali.