Putin po útocích na ropná zařízení nabídl Saúdské Arábii protiraketový systém S-400 - Euro.cz

Přihlášení

Putin po útocích na ropná zařízení nabídl Saúdské Arábii protiraketový systém S-400

, čtk,
Putin po útocích na ropná zařízení nabídl Saúdské Arábii protiraketový systém S-400
Zdroj: Соколрус via Wikimedia Commons (CC BY SA 4.0)

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters.

„Jsme připraveni poskytnout Ankaře příslušnou pomoc. Stačí, když politické vedení Saúdské Arábie učiní moudré rozhodnutí – jako se svého času rozhodli lídři Iráku při koupi ruského systému S-300 či prezident Erdogan při koupi nejnovějšího systému protiraketové obrany S-400,“ řekl Putin.

Ropná zařízení Abkajk a Churajs v sobotu ráno zachvátil požár poté, co je zasáhly střely z bezpilotních letounů. Z útoků, k nimž se hlásí jemenští šíitští povstalci, Washington viní Írán a Rijádu o tom poskytl informace svých tajných služeb. Saúdové o odpovědnosti Íránu nejsou s konečnou platností přesvědčeni, napsal list The Wall Street Journal (WSJ).

Krajní znepokojení nad útoky projevil mimo jiné generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Jens Stoltenberg. Írán „destabilizuje celý region“, řekl také. Rúhání útok označil za odplatu Jemenců za agresi Saúdské Arábie.

Útoky povzbudily jaderné ambice Rijádu. Palivo si budeme vyrábět sami, hlásí Saúdové
Ministr energetiky Saúdské Arábie princ Abdalazíz bin Salmán.

Dále čtěte:

Americká ropa pro Česko. V dubnu dorazilo prvních 57 tisíc tun

Ropný gigant Saudi Aramco získal horší úvěrový rating, než čekal. Uškodil mu vliv Rijádu

Norský státní fond mění strategii. Plánuje omezit závislost na ropě a plynu

Diskuze