zavřít

Ty to zvládneš.cz - ZDRAVOTNÍ STAV ŘIDIČŮVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Vybíráte vysokozdvižné vozíky? Prověřte si, jak je to s jejich servisem

Dobré zařízení nestačí. U manipulační techniky to platí rovněž. Důležitý je i kompletní…

 To je radosti. Vláda Andreje Babiše se sice chlubí, jak jí Evropa pochválila služební zákon, realita je ale od začátku opačná. Komise nejdříve řekla, že se na návrh podívá, a poté k němu poslala výhrady.
To je radosti. Vláda Andreje Babiše se sice chlubí, jak jí Evropa pochválila služební zákon, realita je ale od začátku opačná. Komise nejdříve řekla, že se na návrh podívá, a poté k němu poslala výhrady.
Autor: čtk

Lež v přímém přenosu: vláda tvrdí, že má vyhazovy úředníků schválené z Bruselu. Nemá

 Weikert 28. dubna 2018, 17:03  -  Petr Weikert
 To je radosti. Vláda Andreje Babiše se sice chlubí, jak jí Evropa pochválila služební zákon, realita je ale od začátku opačná. Komise nejdříve řekla, že se na návrh podívá, a poté k němu poslala výhrady.
To je radosti. Vláda Andreje Babiše se sice chlubí, jak jí Evropa pochválila služební zákon, realita je ale od začátku opačná. Komise nejdříve řekla, že se na návrh podívá, a poté k němu poslala výhrady.
Autor: čtk
28. dubna 2018, 17:03

Stačí nahlédnout hnutí ANO pod háv marketingové kampaně a věci hned vypadají jinak, než jsou. Řeč je o služebním zákonu, tedy klíčové normě, která by měla mimo jiné bránit politikům vyhazovat nepohodlné úředníky.

Nejenže si v této věci dělá jednobarevná vláda bez důvěry, co chce, před nedávnem dokonce představila novelu, která by jí ještě více uvolnila ruce. A zatímco tento vyleštěný návrh dostali poslanci na stůl s tvrzením, že ho schvaluje i Evropa, realita je poněkud jiná. Přesněji řečeno – zcela opačná.

Aby bylo jasné, jak hrátky v posledních dnech probíhaly, je potřeba podívat se na věc chronologicky. Je 9. března a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová po jednání v Bruselu prohlašuje, že Evropská komise nemá námitky proti verzi služebního zákona, kterou tam přijela představit. Ne že by bylo normální, že se každý zákon představuje v Bruselu, ale přece jen ten služební je pro Unii důležitý, a byl dokonce podmínkou pro to, aby z EU mohly plynout do Česka dotace.

Takže za slušnost patří Kláře Dostálové jednička. Ne už ale tak za pravdomluvnost. Jak se záhy ukázalo, nikdo z Evropské komise změny v zákoně na jednání neposuzoval. Týdeník Euro má k dispozici dokument se zápisem z dotčené schůzky Kláry Dostálové a Inge Bernaertsové, vedoucí kabinetu komisařky pro zaměstnanost a sociální věci.

„I. Bernaerts poděkovala za všechny informace a zaslaný text služebního zákona, text v současné době EK analyzuje,“ stojí v zápisu. Neutrální stanovisko ještě podtrhuje věta, že „se očekává jednání na technické úrovni k vysvětlení chystaných změn za účasti příslušných resortů,“ což mají být česká ministerstva vnitra a místního rozvoje (jednání pak proběhlo 20. března).

Týdeník Euro se na rozpor ptal, ministerstvo pro místní rozvoj ovšem veškeré dotazy delegovalo na resort vnitra, které ale do věci jasno nevneslo. „K prezentaci závěrů z jednání ministryně pro místní rozvoj se nemůžeme vyjádřit, neboť nešlo o naše tiskové vyjádření,“ řekla mluvčí vnitra Hana Malá.

Pokračujme ale ve sledu událostí. Ještě týž den ve čtvrt na pět odpoledne, nehledě na průběh schůzky, se na twitterovém účtu premiéra Andreje Babiše objevila radostná zpráva o dalším skvělém úspěchu jeho vlády. Premiér v ní psal, že EK nemá proti navrhované novele námitky, takže nehrozí dopad na čerpání evropských fondů.

Uplynulo pár dní a vláda se na svém zasedání 14. března dostala ke schvalování onoho služebního zákona. Jen pro úplnost připomeňme, že předtím existovala ještě jedna jeho pracovní verze, ale ta již na jednáních v Bruselu neplatila. Vláda každopádně zákon schválila a náměstek ministra vnitra Petr Mlsna pokračoval v nastoleném tónu, přestože už v té době mylné informace vyvrátila oficiální cestou i mluvčí unijní exekutivy. „Zákon byl v této podobě předjednán s Evropskou komisí, která s ním vyslovila předběžný souhlas,“ trval na svém Mlsna.

Všechno špatně

Tady příběh nekončí. Komise, jak její zástupci řekli na schůzce ministryni Dostálové, mezitím novelu prozkoumala. Vyřčené přání, aby změny zákona české vládě schválila, ale nesplnila. Do Prahy naopak dorazil 13. dubna dopis plný výhrad a otázek, což udělalo z českých aktérů téhle kauzy tak trochu klauny.

A co tedy EK po prostudování novely zákona konstatovala? Komise v dopise poukázala na „diskutabilní oblasti“ týkající se snižování administrativní zátěže, těžkopádnosti náborů a omezené možnosti přilákat do státní služby odborníky.

Komise dále uvedla, že jí nikdo z Česka dostatečně nezdůvodnil některé změny, třeba snížení praxe na pozici ředitele odborů pro druhé kolo výběrového řízení, možnost odvolání úředníka na základě „dostačujících“ výsledků nebo možnost vyhazovu státního zaměstnance na základě dvou následujících „nedostatečných“ výsledků hodnocení v rozmezí 40 dnů. Evropě vadí i to, že vysocí úředníci nebudou moci podat námitku proti výsledku svého hodnocení. Pokud se to sečte, EK změny zákona neschválila, ale hodila je vládě na hlavu. A evropské dotace mohou být ohroženy – tedy je to přesně naopak, než jak psal premiér na twitteru.


Přečtěte si komentář Petra Weikerta: Zachránce komunistů


Rodí se proto iniciativa, která by měla výhrady Evropy zohlednit. Změny, které mají být načteny při druhém čtení ve sněmovně, ale nebude prosazovat ministerstvo vnitra, spíše opoziční poslanci. Podle ministerstva je totiž zákon v pořádku. Zvolilo taktiku, že všechno zkusí EK ještě jednou vysvětlit. „Evropské komisi bude v nejbližší době zaslán dopis s doplňujícím odůvodněním zaváděných změn a jsme připraveni i nadále být v co nejužším kontaktu s EK,“ říká Hana Malá. Podle stanoviska ministerstva vnitra novela na výtky ve skutečnosti reaguje už nyní, a to například větším otevřením státní služby a zjednodušením výběrového řízení.

Dvakrát a dost

Novela zákona o státní službě zavádí změny například ve služebním hodnocení a také u výběrových řízení. Snižuje počet oborů státní služby, jež je možné stanovit pro služební místo, či rozšiřuje důvody pro odvolání úředníků.

Například u hodnocení úředníka to bude v praxi tak, že stačí po negativním hodnocení za 40 odsloužených dnů (dnes je lhůta 90) dostat další negativní hodnocení, a úředník skončí. Vysocí úředníci pak nově nebudou mít ani možnost podat námitku. Vedoucího státního úřadu bude nově hodnotit přímo ministr, takže podle kritiků budou úředníci přímo pod politickým tlakem a jejich odvolání bude snazší a rychlejší, což jde proti původnímu smyslu zákona. „Důvodem pro tuto změnu je skutečnost, že je to příslušný člen vlády (vedoucí Úřadu vlády), kdo je oprávněn ukládat vysokým úředníkům služební úkoly a přichází s nimi do služebního styku častěji než státní tajemník, respektive náměstek pro státní službu, kteří je řídí v agendě státní služby,“ brání se ministerstvo vnitra. I vysocí úředníci podle něj mají právo na námitky, ovšem jen ve správním řízení, pokud má například služební hodnocení dopad do práv a povinností státního zaměstnance.

Novela služebního zákona přichází ve chvíli, kdy nastal po nástupu nové vlády personální průvan. Pokračuje i v době, kdy vláda nemá důvěru sněmovny. K čistkám se dokonce sešli na mimořádné schůzi poslanci, sněmovna ale neschválila její program. Na většině ministerstev skončili političtí náměstci, někde odešli také ti odborní. Je zřejmé, že si služebním zákonem vláda připravuje půdu pro další čistky.

Přečtěte si také:

Babiš vyzval ředitele GIBS Murína k rezignaci. Pohrozil mu skandálem

Úřednická čistka. Kabinet zruší 14 sekcí a desítky míst na ministerstvech i na Úřadu vlády

Kabinet v demisi pokračuje v čistce. Vojtěch odvolal svého předchůdce Němečka

Vojtěch odvolal ředitelku Nemocnice Na Bulovce VrbovskouČtěte také

 Zaměstnankyně Amazonu - ilustrační foto

Zaměstnancům Amazonu nevadí, že riskují práci. Dál firmu kritizují za přístup ke klimatu

Amazon čelí v posledních týdnech tlaku zaměstnanců na odpovědnější přístup společnosti k…

28. ledna 2020

Ilustrační foto

Drážní bianco. Manažeři Českých drah otálejí s podpisem prázdných směnek

Několik českých bank se podle zdrojů týdeníku Euro už dlouhé měsíce marně pokouší dohnat…

28. ledna 2020

 Evropská unie, ilustrační foto

Výhodné členství v Evropské unii. Česko loni získalo o 69 miliard korun více, než zaplatilo

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 68,5 miliardy korun více, než do…

28. ledna 2020

 Donald Trump a Benjamin Netanjahu

Trumpův mírový plán: nezávislá Palestina a Jeruzalém jako nedělitelné hlavní město Izraele

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že jeho mírový plán pro Blízký východ…

28. ledna 2020

 Počítačové hry - ilustrační foto

Univerzita Karlova vstupuje na trh počítačových her. Studio Charles Games je začne vyvíjet i prodávat

Dceřiná společnost Univerzity Karlovy, Charles University Innovations Prague, založila…

28. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 7 | Průměrné hodnocení: 4.86

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Kam na finanční úřad? Pod který finanční úřad spadáte?
Kdy se příjmy z autorských honorářů uvádí v daňovém přiznání?
Kdy si budete muset v roce 2020 doplatit zdravotní pojištění z vlastní kapsy?
Kalendář státních svátků 2020, kdy budou mít obchody zavřeno?
Sleva na manželku (manžela) 5x jinak
Auta
Dáváte nohy na palubní desku? Airbag vám je zpřeráží,…
Mercedes pokořil výškový rekord. Jeho Unimog se dostal do 6700 metrů nad mořem
BMW M340d xDrive se vyzradilo předčasným únikem. A to hned v obou karosářských provedeních
Koronavirus zasahuje i automobilky. Stahují zaměstnance z Číny
Nové Caddy a Caddy Cargo se představí už v únoru
Hry pro příležitostné hráče